Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów. Jak je zregenerować? Przyczyny, profilaktyka i domowe sposoby

Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów to problem, z którym zmaga się mnóstwo kobiet. To defekt wynikający z nieodpowiedniej pielęgnacji, niedostatecznego odżywienia włosów oraz stylizacji przy wykorzystaniu urządzeń termicznych. Co zrobić, aby zregenerować rozdwojone końcówki? Czy można się definitywnie pozbyć tego problemu?

rozdwojone i zniszczone końcówki

O gęstym, pięknych i zadbanych włosach marzy niemal każda kobieta, dla której wygląd zewnętrzny ma znaczenie. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, w końcu – włosy stanowią nieodłączny element urody.

Rozdwojone końcówki to problem, który sprawia, że włosy wyglądają zdecydowanie mniej atrakcyjnie – sprawiają wrażenie zniszczonych i niezadbanych. W oczach wielu Pań, jedynym skutecznym sposobem na rozdwojone końcówki jest ich regularne podcinanie. To jednak, nie pozwala zapuścić włosów. Jak zatem zadbać o zniszczone końcówki i wyeliminować ten defekt bez konieczności częstego ich podcinania?

Co sprawia, że końcówki się rozdwajają?

Aby zrozumieć proces powstawania rozdwojonych końcówek, należy przyjrzeć się przekrojowi włosa, który składa się z:

  • kory
  • osłonki
  • rdzenia (opcjonalnie – tylko w przypadku grubych włosów)

Do rozdwajania włosów dochodzi w momencie uszkodzenia osłonki (zwanej również naskórkiem włosa), która składa się z cienkich łusek nachodzących na siebie.

Przyczyny występowania rozdwojonych końcówek

przyczyny rozdwajania się końcówek

Przyczyn rozdwajania końcówek włosa może być naprawdę wiele. Wszak, włosy to niezwykle delikatne wytwory naskórka, które nie mają szans w starciu z silnymi detergentami, nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, wysoką temperaturą czy tarciem zewnętrznym (uszkodzenia mechaniczne).

Co istotne, większość przyczyn występowania rozdwojonych końcówek można natychmiastowo wyeliminować. Wystarczy tylko poznać ich charakterystykę.

Uszkodzenia mechaniczne

Do uszkodzeń mechanicznych warstwy ochronnej włosa dochodzi najczęściej poprzez tarcie włosa. Dzieje się tak na skutek

  • intensywnego wycierania włosów szorstkim ręcznikiem
  • wyczesania włosów nieodpowiednim akcesorium
  • wyczesywaniem włosów na mokro

Co więcej, do uszkodzeń mechanicznych może doprowadzić także” niespokojny sen (pocieranie włosów o pościel), plątanie się włosów, noszenie czapek/szalika.

Uszkodzenia termiczne

Wysoka temperatura z całą pewnością nie jest sprzymierzeńcem włosów. Urządzenia termiczne, mogą niszczyć nie tylko końcówki, ale także doprowadzać do zwiększenia łamliwości włosa i uszkodzeń osłonki na całej długości włosa.

Korzystanie z lokówek, szczotek termicznych i prostownic stanowią jedną z kluczowych (najczęściej występujących) przyczyn rozdwajania się końcówek włosów.

Mówiąc o uszkodzeniach termicznych, warto pamiętać również o suszarkach do włosów z gorącym nawiewem. Podobnie jak urządzenia do stylizacji – mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia.

Chcesz suszyć włosy nie martwiąc się o potencjalne zniszczenia? Sprawdź ranking najlepszych suszarek na włosy:

Szampony do włosów z silnymi detergentami

Co do tego, że szampony do włosów z silnymi detergentami nie są przyjaciółmi naszych włosów, nie trzeba nikogo przekonywać.

Lista silnych detergentów, które mogą doprowadzić do całkowitego wymycia warstwy ochronnej włosa jest całkiem długa:

  • Sodium Laureth Sulfate (SLES)
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
  • Sodium Coco Sarcosinate (SCS)
  • Sodium Lauryl Sulfoacetate
  • Sodium Myreth Sulfate
  • Sodium C14-16 Olefin Sulfonate
  • Sodium Coco-Sulfate
  • Alkylbenzene Sulfonates
  • Ammonium Laureth Sulfate
  • Ammonium Lauryl Sulfate
  • Dioctyl Sodium Sulfosuccinate
  • TEA-Dodecylbenzenesulfonate
  • Ethyl PEG-15 Cocamine Sulfate
  • Cocamide DEA
  • Sodium Laureth-5 Carboxylate

Oczywiście, nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie odstawić szampony z mocnymi detergentami. Nie mniej, sporadyczne (np. 2 razy w miesiącu) wykorzystywanie silnych środków powinno być jak najbardziej wystarczające.

Częste farbowanie i rozjaśnianie włosów

Zarówno farbowanie, jak i rozjaśnianie włosów to procesy, które odciskają negatywne piętno na każdym pojedynczym włosie. Warto mieć świadomość, że nawet stosując najlepsze, najmniej inwazyjne farby i rozjaśniacze – dochodzi do sporych zniszczeń.

Owszem, poprzez wykorzystanie dobrych jakościowo produktów i prawidłowej realizacji zabiegu (odpowiedni czas, zastosowanie środków ochronnych, pielęgnacja), możemy zminimalizować zniszczenia, aczkolwiek nadal wpływ na kondycję włosa będzie bardzo duży.

Podcinanie końcówek – jedyny sposób na wyeliminowanie rozdwojonych końcówek?

podcinanie rozdwojonych końcówek

Niestety (!) rozdwajanie się końcówek włosa to proces nieodwracalny. Dlatego też, podcinanie końcówek stanowi jedyny sposób na pozbycie się tego defektu. Natomiast, można działać „doraźnie” i ukryć defekt:

  1. Włosy należy dokładnie umyć delikatnym szamponem (pozbawionym silnych detergentów).
  2. Po umyciu należy nawilżyć włosy. Można w tym celu wykorzystać maskę nawilżającą lub jeden z domowych sposobów na suche włosy.
  3. Włosy należy dokładnie wypłukać w zimnej wodzie.
  4. Na czyste włosy należy nałożyć niezmywalną odżywkę nawilżająco-regenerującą.
  5. Na końcówkach włosów należy rozprowadzić sebum.

Włosy należy osuszyć suszarką z chłodnym nawiewem. W przypadku gdyby końcówki niedostatecznie się skleiły, można potraktować je prostownicą.

Uwaga! Powyższa metoda pozwala tylko i wyłącznie ukryć defekt. Po umyciu włosów (wypłukaniu odżywki i sebum) nadal nasze końcówki będą rozdwojone.

 Warto wiedzieć!  Osoby pragnące się pozbyć rozdwojonych końcówek nie muszą podcinać wszystkich włosów. Split Ender to profesjonalne urządzenie do podcinania tylko rozdwojonych końcówek. Kosztujący blisko 1000 złotych sprzęt, skraca zniszczone włosy o około 3 mm.

Urządzenie jest jak najbardziej skuteczne, aczkolwiek w wyniku nieregularnego (Split-Ender wyłapuje zniszczone, odstające włosy) podcinania – fryzura traci nadany jej wcześniej kształt.

Jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek?

jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek

O tym, że łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć (a w tym przypadku eliminować – podcinać) przekonywał Hipokrates. Dlatego też w przypadku pielęgnacji włosów, tudzież pielęgnacji końcówek kluczowa jest profilaktyka. W tym celu należy ograniczyć

  • uszkodzenia mechaniczne włosów (zminimalizować ryzyko tarcia włosów, stosować upięcia włosów uniemożliwiające ścieranie się warstwy ochronnej z naskórka, wyczesywać włosy po nałożeniu odżywki)
  • uszkodzenia termiczne włosów (korzystać tylko z zimnych nawiewów, ograniczyć korzystanie z termicznych urządzeń do stylizacji, ograniczyć ekspozycję włosów na słońce)
  • ograniczyć uszkodzenia chemiczne (zrezygnować z farbowania i rozjaśniania włosów, ograniczyć stosowanie środków z silnymi detergentami, ograniczyć kąpiele w basenach)

W momencie kiedy wykluczymy główne przyczyny rozdwajania się końcówek, możemy przejść do kolejnego etapu, a mianowicie – prawidłowej pielęgnacji. Co istotne, nie ogranicza się ona do stosowania konkretnych kosmetyków, ale także prawidłowego odżywiania.

Najlepsze sposoby na zniszczone i rozdwojone końcówki

W jaki sposób uchronić końcówki włosów przed zniszczeniami? Co zrobić, aby uporać się z problemem? Poznaj najlepsze sposoby na zniszczone i rozdwojone końcówki.

Olej kokosowy

olej kokosowy na włosy

Jednym z najlepiej recenzowanych domowych sposobów na rozdwojone końcówki jest olej kokosowy. To doskonałe źródło witamin (B1, B2, B3, B6, B9, C, E), minerałów (cynk, fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych (oleinowy, linolowy i linolenowy). Takie zestawienie składników to prawdziwa bomba dla włosów, która wzmacnia, odżywia i regeneruje końcówki włosów.

Wystarczy odrobinę oleju delikatnie rozprowadzić na końcówkach włosów. Ilość wykorzystanego tłuszczu powinna być minimalna, w przeciwnym wypadku można zbyt mocno obciążyć włosy.

Olejek z czarnuszki

olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki to – podobnie jak w przypadku oleju kokosowego – bogactwo witamin (B1, B2, B3, B6, B7), minerałów (cynk, fosfor, miedź, kwas foliowy, żelazo, wapń) i nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy, linolenowy, arachidonowy, oleinowy, stearynowy, mirystynowy, palmitynowy, palmitoleinowy). Prócz tego, czarnuszka dostarcza: saponin, steroli roślinnych, flawonoidów, alkaloidów.

Olejowanie włosów czarnuszką skutkuje zwiększeniem ochrony włosów, lepszym odżywieniem i regeneracją. Za sprawą powyższych substancji włosy stają się znacznie mocniejsze, nie puszą się, a zdolność do rozdwajania się końcówek – zostaje bardzo mocno ograniczona. Olej z czarnuszki można stosować zarówno na same końcówki, jak i na całej długości włosów (od nasady).

Maseczka z jajek, oliwy i miodu

maseczka z jajek, oliwy i miodu na włosy

Skuteczną metodą na rozdwojone końcówki okazuje się również maseczka z jajek, oliwy i miodu. Taka kompozycja ma gwarantować nie tylko wzmocnienie bariery ochronnej włosa, ale także – odbudowę zniszczonych (niekoniecznie rozdwojonych) końcówek.

Wystarczy dokładnie wymieszać:

  • 2 łyżeczki miodu
  • 4 łyżeczki oliwy z oliwek
  • 1 żółtko

Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na włosy (od nasady po końcówki), pozostawić pod przykryciem na około 45-60 minut, a następnie umyć włosy delikatnym szamponem.

Zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta

dieta na włosy

Ogromny wpływ na kondycję włosów, w tym także końcówek – ma nasze odżywianie. Dieta na włosy powinna być zbilansowana, pełnowartościowa i zdrowa. Należy zadbać, aby dostarczyć w niej wszelkie niezbędne mikroelementy, w tym szczególnie:

  • witaminy dla włosów: A, E, z grupy B, H (biotyna),
  • minerały dla włosów: cynk, miedź, żelazo, magnez, krzem, siarka, wapń, jod, potas, selen, sód, mangan, bor

Opcjonalnie (lub dodatkowo) dietę warto wspomagać specjalistycznymi suplementami do włosów. Zdecydowanie rekomendujemy zastosowanie sprawdzonej formuły opartej na ekstraktach roślinnych, witaminach i minerałach, ukrytej w wygodnych tabletkach Locerin.

3 komentarze do “Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów. Jak je zregenerować? Przyczyny, profilaktyka i domowe sposoby”

  1. Mam kręcone włosy, które jak wiadomo są z natury bardzo suche. Bardzo długo nie mogłam ich zapuścić bo każdy centymetr, który urósł od razu kruszył się na końcu.
    Z pomocą przyszło po pierwsze laminowanie, po drugie olejowanie włosów. Warto też w miarę często (ale nie za często) podcinać końcówki.
    Do laminowania używam żelatyny, a do olejowania ojejku z pestek winogron.
    Polecam każdemu!

    Odpowiedz
  2. Moje końcówki nagminnie się rozdwajają. Uwielbiam nosić wyprostowane włosy, ale niestety nie wyglądają one już tak zdrowo, poza tym obróbka termiczna pogarsza ich stan.
    Nie wiem jak sobie poradzić z tym problemem. Zacznę chyba od olejowania i zmiany szamponu. Mój niestety ma SLES. Jakie szampony polecacie? Możecie podrzucić jakąś markę z rossmana. – tam najczęściej robię zakupy.

    Odpowiedz
  3. Moim najbardziej sprawdzonym sposobem na rozdwojone końcówki jest sposób znaleziony na Tik Toku 😄 znaczy nie jest to sposób na ich usunięcie bo na to pomagają tylko nożyczki. Chodzi raczej o zapobieganie ich rozdwajaniu. Muszę o to dance szczególnie bo mam kręcone włosy do ramion. Jak wiadomo i struktura i długość sprzyjają rozdwajaniu. Tym sposobem jest laminowanie włosów galaretka. Polecam !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz