Zioła na wypadanie i porost włosów: 10 najlepszych

Zioła znajdują zastosowanie w rozmaitych dziedzinach. Posiadają szereg dobroczynnych właściwości, wspierając zdrowie, działając uspokajająco, a nawet pobudzając porost włosów. Jakie z nich są najskuteczniejsze oraz w jaki sposób korzystać z ich naturalnej mocy?

zioła na włosach

Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba osób. Do tej pory kojarzone głównie z mężczyznami, łysienie i przerzedzanie się fryzury dotyka także kobiety, stając się przyczyną kłopotów z samooceną. Na szczęście istnieje wiele środków, które pomagają powstrzymać ten proces. Warto sięgnąć po naturalne zioła na wypadanie i porost włosów – stosowane zarówno doustnie, jak i zewnętrznie wspomogą twoją walkę o piękną fryzurę.

Zioła w pielęgnacji włosów

Zioła stosowane są w pielęgnacji włosów od dawien dawna. Szczególnie tak zwana medycyna ajurwedyjską, a więc tradycyjna indyjska sztuka holistycznego uzdrawiania ciała, czerpie z ich mocy całymi garściami.

Zarówno zioła indyjskie, jak i te rosnące w polskich ogrodach posiadają szereg związków i minerałów, które skutecznie ograniczają wypadanie włosów oraz wspierają pojawianie się nowych.

Substancje i pierwiastki zawarte w roślinach działają w różny sposób:

  • osłabiają niekorzystne działanie DHT,
  • blokują tworzenie się DHT,
  • wzmacniają cebulki,
  • pobudzają mikrokrążenie w skórze głowy,
  • zwalczają stany zapalne skalpu,
  • zapobiegają łupieżowi,
  • pobudzają podziały komórkowe,
  • przedłużają trwanie anagenu.

Ekstrakty z ziół mogą być przyjmowane doustnie – w formie tabletek czy herbatek, a także aplikowane na skórę głowy i włosy.

W obu tych formach sprawdzają się równie dobrze. Dostarczenie rozmaitych substancji odżywczych od wewnątrz jest niezmiernie istotne dla prawidłowego wzrostu włosów, jednak organizm najpierw przekazuje organom, które uzna za ważniejsze od przydatków. Z tego względu warto skorzystać z ziół jako wcierek, które aplikuje się na skalp. Bardzo istotne jest tu wykonanie delikatnego masażu pozwalającego pobudzić mikrokrążenie, odżywić i dotlenić włosy, a co za tym idzie – wywołać ich szybki porost.

Systematyczne stosowanie obu tych sposobów pomaga ograniczyć wypadanie, a także sprawia, że na głowie pojawia się mnóstwo „baby hair”.

Pamiętaj jednak, że łysienie i przerzedzanie się fryzury może mieć bardzo wiele przyczyn. Wśród nich ważne miejsce zajmują niedobory żywieniowe i rozmaite choroby. Niezmiernie istotne jest więc właściwe zdiagnozowanie czynników stojących za problemem oraz ich wyeliminowanie. Tylko wówczas opisywane tu metody mają szansę przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Badania potwierdzające skuteczność: spora liczba wartościowych publikacji

Łysienie i wypadanie włosów jest nie tylko przedmiotem zmartwień posiadaczy tego problemu, ale także licznych badań naukowych.

Z analiz wynika, że niedobory rozmaitych składników, w tym witamin i minerałów mogą wiązać się ze wzmożonym przerzedzaniem się fryzury. Szczególnie istotne miejsce w tym aspekcie zajmują cynk i miedź.[1] Dlatego warto wzbogacić dietę o zioła zawierające te pierwiastki.

To jednak nie wszystko. Poniżej przedstawiamy listę najskuteczniejszych ziół na wypadanie i porost włosów wraz z badaniami potwierdzającymi ich skuteczność.

Zioła na wypadanie włosów: 10 najlepszych

zioła na włosy

Istnieje wiele ziół, które mogą poprawić kondycję włosów i powstrzymać wypadanie. Kilka z nich wyróżnia się jednak w sposób szczególny, wykazując wyjątkowo silne działanie.

Pokrzywa na wypadanie włosów

Pokrzywa zwyczajna zawiera szereg składników, które w niezwykle skutecznie wspierają porost włosów oraz zmniejszają ilość tych wypadających. Znajdziesz w niej krzem, potas, wapń i siarkę, czyli pierwiastki, których niedobory mogą w widoczny sposób wpływać na kondycję łodyg. W liściach tej cennej rośliny kryją się także witaminy wspomagające kondycję włosów: A, C, E, K.

Ekstrakt z pokrzywy ogranicza wytwarzanie dihydrotestosteronu – hormonu wykazującego destrukcyjny wpływ na mieszki włosowe i przyczyniającego się do łysienia androgenowego. Związki zawarte w pokrzywie blokują działanie enzymu odpowiedzialnego za syntezę DHT, ograniczając wypadanie i wspierając pojawianie się nowych kosmyków.[2]

SPRAWDŹ TAKŻE: Pokrzywa na włosy. Jak stosować płukankę, wcierkę i maseczkę?

Skrzyp polny i jego wpływ na porost włosów

Skrzyp polny to kolejne zioło, którego skuteczność we wspieraniu kondycji włosów jest znana od wielu lat. Bardzo często stosowany jest wspólnie z pokrzywą w postaci naparów, zwanych przez miłośników naturalnej pielęgnacji „skrzypokrzywą”.

W suszu ze skrzypu polnego znajduje się wiele cennych substancji, w tym antyoksydantów, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami powstałymi w wyniku rozmaitych czynników.[3] Znajdziesz w nim także mnóstwo minerałów, z których najważniejszy z punktu widzenia wypadania i porostu włosów to krzem. Pierwiastek chroni łodygi i wzmacnia mieszki włosowe, sprawiając, że stają się silne i odporne na uszkodzenia.[4]

SPRAWDŹ TAKŻE: Skrzyp polny na włosy. Dlaczego warto go stosować?

Kozieradka jako skuteczna wcierka do włosów

Kozieradka obfituje w wiele substancji aktywnych, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.[5]

Zawiera między innymi:

  • witaminy: A, B, C;
  • minerały: krzem, żelazo, selen, potas, magnez;
  • fosfolipidy: lecytynę;
  • cholinę.

Stosowana w postaci wcierki, skutecznie wspomaga porost nowych włosów i ogranicza wypadanie. Do wad jej stosowania można zaliczyć charakterystyczny zapach, który przypomina kostkę rosołową. Produkt jednak pozostaje na włosach maksymalnie przez godzinę, a aromat z czasem się ulatnia.

SPRAWDŹ TAKŻE: Kozieradka na włosy. Jakie właściwości mają nasiona kozieradki i czy wspomagają porost włosów?

Bambus zwyczajny

Skoro mowa o krzemie, warto wspomnieć kolejną roślinę, w której znajduje się ten cenny minerał. Bambus zwyczajny skutecznie chroni włosy przed wypadaniem i łamliwością, a także zwiększa elastyczność i połysk.

Z tego względu ekstrakt z tej rośliny często znajduje się w dobrych suplementach diety, które mają na celu poprawę kondycji kosmyków i pobudzanie porostu nowych łodyg.

Palma sabałowa

Ekstrakt z palmy sabałowej wykazuje silne właściwości antyandrogenowe. Oznacza to, że chroni mieszki przed negatywnym oddziaływaniem DHT. Stosowany doustnie wspiera walkę z łysieniem androgenowym, a także telogenowym, czyli wywołanym czynnikami innymi, niż testosteron.

Aż pięć randomizowanych badań klinicznych oraz i 2 badania obserwacyjne potwierdziły skuteczność stosowania palmy sabałowej zarówno doustnie, jak i miejscowo. Jakość włosów poprawiła się o 60%, natomiast ilość łodyg wzrosła o 27%. Pozytywne wyniki zaobserwowano u ponad 80% badanych, którzy zaobserwowali u siebie wyraźne zagęszczenie fryzury.[6]

SPRAWDŹ TAKŻE: Jak stosować palmę sabałową (saw palmetto) na włosy?

Ekstrakt z zielonego groszku – wydłuża fazę wzrostu włosów

To wydaje się zaskakujące, ale zielony groszek także zapobiega wypadaniu włosów oraz pobudza ich porost. Co prawda nie do końca można zaliczyć go do ziół, ale zdecydowanie warto wspomnieć o tej cennej roślinie.

Z badań wynika, że suplementacja ekstraktem z kiełków zielonego groszku niezwykle skutecznie wspiera ekspresję genów odpowiedzialnych za produkcję nowych włosów. W wyniku działania tych czynników dochodzi do wydłużenia się anagenu (fazy wzrostu włosa) oraz skrócenia telogenu, czyli etapu zamierania.[7]

Wyciąg z groszku można stosować także miejscowo – jako wcierka sprawdza się równie dobrze, poprawiając kondycję fryzury i skutecznie ją zagęszczając.

Bhringraj zwany władcą włosów

Bhringraj to jedno z ziół stosowanych w ajurwedzie. Proszek posiada szereg dobroczynnych właściwości, dzięki którym wzmacnia i odżywia włosy oraz ogranicza wypadanie. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu bhringraj niezwykle skutecznie wspomaga walkę z łupieżem, a także ułatwia regulację pracy gruczołów łojowych.

Roślina może być stosowana doustnie w postaci herbaty, jak również jako wcierka. W tym wypadku puder przygotowany z liści bhringraj miesza się z wodą i aplikuje na włosy przed lub po myciu.

Neem na stany zapalne skóry głowy i łupież

Neem to kolejne zioło z ajurwedyjskiej apteczki. Niesłychanie skuteczne w zwalczaniu stanów zapalnych, bardzo szybko ogranicza produkcję szkodliwych drobnoustrojów, ograniczając ilość wypadających włosów.

Zioło występuje w postaci proszku, który miesza się z wodą i aplikuje na wilgotne kosmyki na 20-30 minut przed myciem. Podczas spłukiwania warto wykonać delikatny masaż, dzięki któremu puder zmieni się w oczyszczający peeling.

Brahmi na włosy

Brahmi, znane także jako maka, także wywodzi się z tradycji indyjskiej oraz medycyny ajurwedyjskiej. Podobnie, jak wymienione wyżej zioła proszek wykazuje działanie odżywcze i wzmacniające na włosy, wspierając ich zdrowy porost.

Regularne aplikowanie brahmi w postaci maski przed lub po myciu ogranicza wypadanie i wyraźnie zagęszcza fryzurę.

Henna i jej niezwykła moc pogrubiająca włosy

Mówiąc o ziołach indyjskich nie sposób pominąć henny. Ta niezwykła roślina stosowana jest od wieków jako środek pielęgnacyjny, a także barwiący.

Henna nadaje włosom intensywny kolor, który różni się w zależności od czasu i miejsca zbioru zioła, jak również tego, co do niego dodasz. Mieszając hennę z rubią, czerwoną herbatą czy cassią uzyskasz nieco inny efekt.

Kolor to jednak nie wszystko. Stoi za nim coś o wiele ważniejszego – silne pogrubienie łodygi. Barwnik henny przyczepia się do keratyny, zwiększając optycznie przekrój włosa.  Powtarzając zabieg, doprowadzasz do nabudowywania się kolejnych warstw i znacznej poprawy jakości kosmyków.

Włosy hennowane stają się gęstsze i bardziej lśniące, często także dochodzi do obniżenia ich porowatości.

Podsumowanie

Istnieje wiele łatwo dostępnych ziół, które skutecznie wspierają porost włosów oraz ograniczają ich wypadanie. Zauważając pierwsze symptomy przerzedzania się fryzury, warto więc wypróbować naturalne metody, korzystając z wcierek, herbatek czy suplementów diety. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny problemu.


Źródła:

  1. Andreas M Finner (2013) Nutrition and hair: deficiencies and supplements
  2. Hamid Reza Moradi, Naeem Erfani Majd, Saleh Esmaeilzadeh, Sayed Reza Fatemi Tabatabaei (2015) The histological and histometrical effects of Urtica dioica extract on rat’s prostate hyperplasia
  3. R M Trüeb (2015) The impact of oxidative stress on hair
  4. Lidiane Advincula de Araújo, Flavia Addor, Patrícia Maria Berardo Gonçalves Maia Campos (2016) Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy
  5. Awais Ahmad,a, Salem S. Alghamdi,a, Kaiser Mahmood, Muhammad Afzal (2015) Fenugreek a multipurpose crop: Potentialities and improvements
  6. Evyatar Evron, Margit Juhasz, Arash Babadjouni, Natasha Atanaskova Mesinkovska (2020) Natural Hair Supplement: Friend or Foe? Saw Palmetto, a Systematic Review in Alopecia
  7. Torsten Grothe, Franziska Wandrey, Cornelia Schuerch (2020) Short communication: Clinical evaluation of pea sprout extract in the treatment of hair loss

Dodaj komentarz