Wypadanie włosów to problem, który dosięga ponad 40% Polaków. Defekt ten ma ogromny wpływ na atrakcyjność – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszak, gęste, zdrowe i zadbane włosy to niezwykle ważny atrybut urody.
Nadmierna utrata włosów negatywnie odbija się na pewności siebie i samopoczuciu. O ile w przypadku mężczyzn (niekiedy!) łysina potrafi dodawać uroku, o tyle w przypadku kobiet – wypadanie włosów zawsze oznacza problem najwyższej rangi. Niestety, częstokroć na pojawienie się problemu reagujemy zbyt późno.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być naprawdę bardzo różne. Istnieje szereg czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi problemu. Co istotne, w wielu przypadkach diagnozuje się więcej, niż jedną przyczynę nadmiernej utraty włosów.
Niedobór witamin i minerałów w diecie
Niedobór witamin i minerałów w diecie ma ogromne znaczenie dla kondycji całego organizmu. Jednym ze skutków niezdrowego i niepełnowartościowego odżywiania jest nadmierne wypadanie włosów. Utrata włosów zwykle wynika z niedoboru białka, aminokwasów oraz minerałów: cynku oraz żelaza.
Częstokroć, wypadanie włosów możemy zaobserwować u osób korzystających z tzw. diet głodówkowych i monoskładnikowych.
Zaburzenia o charakterze hormonalnym
Zaburzenia hormonalne to jedna z najczęściej pojawiających się przyczyn wypadania włosów. Łysienie bardzo często można zaobserwować u dojrzałych mężczyzn, kobiet w czasie menopauzy, po porodzie lub na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (lub po odstawieniu).
Idąc dalej, warto zauważyć, że wypadające włosy to bolączka również osób mających problemy z tarczycą. W przypadku nadczynności istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia łysienia plackowatego, natomiast w przypadku niedoczynności dochodzi do osłabienia, przesuszenia i przerzedzenia włosów.
Nieprawidłowa pielęgnacja włosów
Nadmierne wypadanie włosów to przypadłość, która bardzo często pojawia się na skutek nieprawidłowej pielęgnacji włosów. To w jaki sposób traktujemy włosy na co dzień, ma bezpośrednio przełożenie na ich kondycję oraz fazę wzrostu.
Do najczęściej popełnianych błędów, które skutkują wypadaniem włosów zaliczamy:
- rozczesywanie włosów na siłę
- tapirowanie
- mocne (ciasne) upięcia włosów
- nadużywanie urządzeń termicznych (m.in. prostownic, lokówek, suszarek z gorącym nawiewem)
- nadużywanie środków chemicznych do stylizacji (m.in. lakierów, żelów, pianek)
- niewłaściwy dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów
Uwaga! Termin „niewłaściwa pielęgnacja włosów” może być tożsamy z „brakiem prawidłowej pielęgnacji”. Oznacza to, że do przyczyn wypadania włosów zaliczamy również zaniechanie realizacji podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, tj. stosowanie odżywek, masek czy olejów do włosów.
Palenie papierosów
Palenie papierosów to nałóg, który niesie za sobą szereg różnych defektów. Jednym z nich może być nadmierna utrata włosów. Wynika to z faktu, iż dym tytoniowy to źródło substancji smolistych, które mogą osadzać się na włosach, co prowadzi do ich przesuszenia.
Co więcej, palenie papierosów skutkuje również obkurczaniem się naczyń krwionośnych, co finalnie prowadzi do gorszego odżywienia skóry głowy.
Przyjmowane leki
Częstokroć, wypadanie włosów idzie w parze z przyjmowanymi lekami. Co istotne, łysienie pojawia się nie tylko w przypadku chemioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów. Włosy mogą wypadać także w wyniku stosowania:
- leków immunosupresyjnych
- leków cytostatycznych
- długotrwałej antybiotykoterapii
- witaminy A w nadmiernej dawce
Co więcej, nadmierne wypadanie włosów może pojawić się także przy stosowaniu niektórych leków przeciwtarczycowych, leków na depresję, leków przeciwdrgawkowych, leków przeciwkrzepliwych, beta-blokerów, leków przeciwtarczycowych.
Choroby psychiczne
Wpływ na utratę włosów mogą mieć również niektóre choroby psychiczne. Nadmierne wypadanie włosów w takim przypadku wywoływane jest przez czynniki mechaniczne, a konkretniej – niepożądane zachowanie pacjenta.
Do chorób psychicznych mających bezpośredni wpływ na naszą fryzurę zaliczamy:
- Trichotillomanię – zaburzenie psychiczne objawiające się wyrywaniem włosów przez pacjenta. Proces ten ma wynikać z nadmiernego napięcia i uczucia niepokoju. Samo wyrywanie włosów ma z kolei przynosić ulgę pacjentowi.
- Trichoteiromanię – zaburzenie psychiczne objawiające się uporczywym pocieraniem i drapaniem włosów.
- Trichotemnomanię – zaburzenie psychiczne objawiające się uporczywym obcinaniem i/lub goleniem włosów.
Choroby skóry głowy
Wypadające włosy to problem, który bardzo często jest objawem towarzyszącym innym, częstokroć – znacznie poważniejszym, chorobom. Łysienie szczególnie często pojawia się przy takich chorobach jak:
- grzybica
- liszaj płaski
- półpasiec
- toczeń rumieniowaty
- kiła
- sarkoidoza
- rybia łuska wrodzona
- twardzina ograniczona
- ropne zapalenie mieszków włosowych
- łupież łojotokowy
- łojotokowe zapalenie skóry
Zatrucia metalami ciężkimi
Wypadanie włosów to także objaw zatrucia metalami ciężkimi. Obecność takich metali jak rtęć, kadm, ołów, tal czy bar – prowadzi do znacznego pogorszenia kondycji naszych włosów. Nierzadko skutkuje również nadmierną ich utratą.
Co istotne, nawet najmniejsze stężenie wyżej wymienionych metali ciężkich – przekłada się na kondycję naszych włosów. Choć, co jasne – skala zniszczeń uwarunkowana jest przez szereg czynników, tj. wieku, sposobu wprowadzenia do organizmu czy ogólnego stanu fizjologicznego pacjenta.
Rozpoznanie nadmiernego wypadania włosów
Nadmierna utrata włosów z głowy to przypadłość, którą – jak można przeczytać powyżej – kształtuje wiele czynników. Ich prawidłowe rozpoznanie oraz diagnostyka typu wypadania włosów ma fundamentalne znaczenie dla przebiegu i skuteczności leczenia.
Jakie badania na wypadanie włosów?
Badania na wypadanie włosów mogą przybierać różną formę. Ich dobór zwykle zależny jest od przeprowadzonego wywiadu. Pomocne w ocenie przyczyny oraz diagnostyce typu wypadania włosów okazują się:
- Morfologia krwi obejmująca: badanie poziomu ferrytyny, OB (odczyn Biernackiego), badanie poziomu witaminy B12, badanie poziomu białka całkowitego.
- Badanie poziomu TSH mające na celu wykluczyć nadczynność lub niedoczynność tarczycy
- Badanie poziomu glukozy mające na celu wykluczyć cukrzycę
- Badanie poziomu hormonów płciowych mające na celu wykluczyć zaburzenia hormonalne
- Badanie poziomu kortyzolu mające na celu wykluczyć stres jako przyczynę wypadania włosów
Kiedy podstawowe badania laboratoryjne nie przynoszą odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn wypadania włosów, rekomenduje się wykonanie:
- Trichogramu – badanie polegające na analizie pobranych łodyg i cebulek włosów.
- Trichoskopii – nieinwazyjne badanie polegające na analizie skóry głowy i włosów na monitorze. Obraz jest powiększony 70-krotnie.
- Badania histopatologicznego wycinka skóry głowy (biopsja skóry głowy) – badanie polegające na wycięciu niewielkiego kawałka skóry głowy, a następ
Zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów
Proces wypadania włosów to zjawisko, któremu z całą pewnością można – w mniejszym lub większym stopniu – zapobiec. Czym zatem jest profilaktyka wypadania włosów? Jak zapobiec potencjalnej utracie włosów?
Na samym wstępie warto mieć świadomość, że czynników kształtujących wypadanie włosów jest dużo, a co za tym idzie – profilaktyka powinna obejmować każdy z obszarów będący potencjalnym zagrożeniem dla skóry głowy i włosów.
Przede wszystkim zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów to:
- Zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta na wzmocnienie włosów– odpowiednia podaż makro i mikroskładników sprawi, że zminimalizujemy ryzyko wypadania włosów na skutek niedoborów.
- Prawidłowa pielęgnacja włosów – ograniczenie zabiegów stylizacyjnych bazujących na szkodliwej chemii i wysokiej temperaturze; prawidłowe odżywianie włosów poprzez stosowanie odżywek, masek, olejów itd.
- Stosowanie suplementów diety – tabletki na włosy to świetny sposób na uzupełnienie mikroskładników. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią one substytutu zbilansowanej diety.
- Zdrowy styl życia – szeroko rozumiana zmiana stylu życia na zdrowszy, obejmująca aktywność fizyczną, regularny rytm dobowy czy rezygnację ze szkodliwych używek.
Z uwagi na fakt, że zasady profilaktyki sprzyjają poprawie kondycji naszych włosów (i nie tylko!), rekomendujemy ich stosowanie niezależnie od tego czy spodziewamy się nadmiernego wypadania włosów. Wszak, w niektórych, określonych przypadkach można przewidywać (np. nadmierne wypadanie włosów po porodzie), że defekt dosięgnie naszą głowę.
Sposoby na wypadanie włosów
Jak powstrzymać wypadanie włosów? To pytanie, na które trudno o jednoznaczną odpowiedź. Nie istnieją bowiem uniwersalne, szeroko dostępne rozwiązania, które byłyby pomocne w każdym przypadku. Dlatego też, leczenie wypadania włosów wymaga diagnostyki, na której to podstawie – zaleca się określoną terapię.
Farmakologiczne leczenie wypadania włosów
Leczenie farmakologiczne stanowi jedną z najpopularniejszych form terapii przeciw łysieniu. Środki farmakologiczne stosuje się miejscowo i doustrojowo.
W leczeniu miejscowym zastosowanie znajdują preparaty z minoxidilem (pochodna dihydralazyny) – lekiem o działaniu hipotensyjnym, który stosowany bezpośrednio na skórę głowy – stymuluje mieszki włosowe i odwraca proces ich miniaturyzacji. Proces miniaturyzacji włosa to odrastanie włosów delikatniejszych, o słabszej strukturze. Za sprawą minoksydylu można ten proces odwrócić. Dzięki temu odrastające włosy są mocniejsze i grubsze.
Natomiast w leczeniu ogólnoustrojowym powszechne zastosowanie znajdują dwa środki: finasteryd oraz dutasteryd. Oba związki stanowią inhibatory 5-α-reduktazy steroidowej, tj. hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za przemianę testosteronu w DHT. Oba preparaty działają podobnie, choć to dutasteryd uważany jest za skuteczniejszy, co wynika z faktu, iż blokuje działanie dwóch enzymów.
Leki doustrojowe nie wpływają na porost włosów, a jedynie hamują proces wypadania. Warto mieć jednak świadomość, że oddziałują na gospodarkę hormonalną, czego konsekwencją może być szereg skutków ubocznych, m.in.: spadek popędu płciowego, problemy z wytryskiem czy powiększenie gruczołów piersiowych.
Tabletki na wypadanie i porost włosów
Sprawdzonym, skutecznym, a zarazem w pełni bezpiecznym sposobem walki o włosy jest stosowanie tabletek – suplementów diety na włosy. Tabletki na wypadanie włosów to środki, w których składzie znajdziemy minerały, witaminy i ekstrakty pochodzenia roślinnego wykazujące właściwości odżywiające i stymulujące porost nowych włosów.
Na rynku suplementów diety znajdziemy szereg różnych tabletek na włosy. Rzecz jasna, skuteczność poszczególnych produktów jest bardzo różna. Rekomendujemy zastosowanie jednego z poniższych produktów:
- Locerin – tabletki dla kobiet, w których składzie znajdziemy witaminy istotne dla włosów (niacyna, witamina C, biotyna), minerały (mangan, miedź, cynk, magnez, selen) i ekstrakty (z organicznych kiełków groszku zielonego, z ziela skrzypu polnego, z liści pokrzywy zwyczajnej, z łodyg bambusa zwyczajnego, z liści lucerny siewnej, z owoców papryki rocznej, z owoców pieprzu czarnego), a także MSM (Metylosulfonylometan).
- Folisin – tabletki na włosy dla mężczyzn o bardzo dobrym składzie. W Folisinie znajdziemy minerały (cynk, miedź, selen), witaminy (A, E i biotynę) oraz ekstrakty (z owoców palmy sabałowej, z pestek dyni, z organicznych kiełków groszku zielonego, z owoców papryki rocznej, z owoców pieprzu czarnego), a także mieszaninę tokotrienoli/tokoferoli z olejowca gwinejskiego i kwas fosfatydowy.
- Profolan – to kompleks minerałów (miedzi i cynku) i witamin (witamina E, tiamina, witamina B6, biotyna, witamina A) wzbogacony o ekstrakt skrzypu polnego, ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej, l-cysteinę oraz taurynę.
Specjalistyczne zabiegi trychologiczne
Zabiegi trychologiczne to rozwiązania, o których bardzo często mówi się, że stanowią najefektywniejszą formę terapii przeciw wypadaniu włosów. Specjalistyczne, zaawansowane procesy wykorzystujące najnowszą technologię – z całą pewnością – stanowią skuteczne rozwiązanie, jednakowoż koszt ich realizacji nierzadko jest barierą nie do przeskoczenia.
Do zabiegów trychologicznych wspomagających leczenie wypadania włosów zaliczamy:
- Mezoterapię igłową to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów na wypadające włosy. Polega na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnie przygotowanym preparatem (zawierającym witaminy, minerały, substancje odżywcze i leki). Zabieg nie powinien być bolesny. Aby terapia była skuteczna niezbędne jest regularne ostrzykiwanie: raz na tydzień przez okres 2 miesięcy. Po tym czasie zaleca się kontynuować mezoterapię przez pół roku z mniejszą częstotliwością ostrzykiwania: raz na miesiąc.
- Mezoterapia bezigłowa to bezinwazyjny i bezbolesny zabieg, podczas którego bezigłowo (za pomocą prądów galwanicznych i ultradźwięków) podaje się substancje hamujące wypadanie włosów i wspomagające wzrost nowych. Ta forma terapii wiąże się z koniecznością około 8 wizyt w gabinecie trychologicznym. Pierwsze cztery zabiegi z reguły realizowane są co 2 tygodnie, a następne 4 co 4 tygodnie. Po terapii uderzeniowej zaleca się kontynuację w celu profilaktycznym (1 zabieg na 3 miesiące).
- Infuzja tlenowa to zabieg wykorzystujący wysokie ciśnienie, celem wprowadzenia wysoko-cząsteczkowego tlenu oraz substancji leczniczych do głębszych warstw skóry. Za pomocą tlenu przyśpieszamy przemianę materii, co z kolei prowadzi do lepszego ukrwienia naszej skóry i szybszego dostarczania składników odżywczych.
- Laseroterapia to zabieg, podczas którego unikalne światło lasera zapewnia głęboką penetrację skóry, co pozwala tworzyć nowe komórki i wypychać uszkodzone i osłabione fragmenty na zewnątrz. Terapia wykorzystująca laser poprawia również ukrwienie skóry i tym samym pozwala na dokładniejsze oraz szybsze odżywienie skóry.
Maski i odżywki przyspieszające wzrost włosów
Do sposobów walki o zachowanie bujnej fryzury, z całą pewnością można zaliczyć wszelkiego rodzaju maski i odżywki przyśpieszające porost włosów. Takie produkty znajdziemy w niemal każdej drogerii.
Ich skuteczność jest bardzo różna, co wynika z faktu, iż skład każdego produktu jest inny. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że stanowią świetne źródło witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Co prawda, trudno spodziewać się spektakularnych rezultatów – nie mnie jednak, jesteśmy zgodni z ekspertami: maski i odżywki to doskonały pomysł na odżywienie skóry głowy i włosów.
Prócz masek i odżywek dostępnych w marketach, warto korzystać również z domowych receptur, tj.:
- maseczka drożdżowa na włosy
- maseczka z aloesu na włosy
- maseczka z siemienia lnianego na włosy
Wcierki i peelingi na porost włosów
Wszelkiego rodzaju wcierki i peelingi to doskonały sposób na poprawę ukrwienia i kondycji skóry głowy, co finalnie może przełożyć się na lepsze odżywienie włosów.
Podobnie jak w przypadku maseczek i odżywek, możemy skorzystać zarówno z gotowych rozwiązań dostępnych w drogeriach, jak i domowych receptur, tj.:
- wcierka z kozieradki na włosy
Szampony na wypadanie włosów
Szampony na wypadanie włosów to środki, które wzbogacane są o substancje potencjalnie stymulujące wzrost nowych włosów oraz hamujące nadmierne ich wypadanie. Szampony pełnią bardzo często rolę odżywek. Co więcej, producenci sugerują ich aplikację wraz z delikatnym masażem skóry głowy, co ma dodatkowo poprawiać jej ukrwienie.
Decydując się na wykorzystanie szamponu w kuracji na wypadanie włosów, warto pamiętać o tym by unikać środków z silnymi detergentami. Wszak, niekiedy to właśnie one mogą stanowić przyczynę nadmiernej utraty włosów.
Ampułki i lotiony na porost włosów
Ampułki i lotiony na porost włosów to forma kuracji, która cieszy się sporą popularnością, co ma być związane z faktem, iż częstokroć ich stosowanie rekomendują trycholodzy. Ampułki do włosów wyróżniają się tym, iż ich skład jest mocno skoncentrowany. Ma to gwarantować szybkie i dobre rezultaty w postaci wzmocnienia włosów.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych produktów, których efektywność jest bardzo zróżnicowana. Przed wyborem konkretnych ampułek i lotionów, sugerujemy szczegółowe zapoznanie się ze składem oraz opiniami. Tylko najlepsze środki mogą przynieść oczekiwane rezultaty i poprawić kondycję włosów.
Przeszczep włosów
Do form leczenia wypadania włosów zaliczyć należy również przeszczep włosów. To zabieg, który rekomendowany jest wówczas, gdy wszystkie inne metody leczenia wypadania włosów okażą się nieskuteczne. Wynika to z faktu, iż jest to rozwiązanie inwazyjne.
Leczenie wypadania włosów to proces, o którym z całą pewnością można powiedzieć, że nie należy do najłatwiejszych. Jednakowoż, sięgając po sprawdzone produkty, tabletki i domowe rozwiązania (sugerujemy wielotorową, jednoczesną terapię) możemy osiągnąć efekty zbliżone do profesjonalnych, drogich zabiegów realizowanych w gabinetach trychologicznych.