Wypadanie włosów po ciąży. Co stosować na włosy po porodzie?

Wypadanie włosów po ciąży to defekt, który dosięga niemal każdą kobietę. Jak zapobiec nadmiernej utracie włosów po porodzie? Co stosować?

wypadanie włosów po ciąży

Ciąża to niezwykły czas, który każdy przeżywa w inny sposób. O Paniach z „brzuszkiem” mówi się, że wyglądają kwitnąco. Nie ma w tym nic, co mogłoby dziwić – to fakt, z którym nikt nie będzie polemizował. Ciąża jest piękna i tyle.

Nieco inaczej sytuacja wygląda po ciąży. Zaczynamy borykać się z licznymi defektami – rozstępami, zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej, cellulitem oraz nadmiernym wypadaniem włosów. O ile defekty skórne i nadwaga faktycznie mogą nas kłopotać, o tyle wypadanie włosów po ciąży to przypadłość całkowicie normalna, która samoistnie powinna ustać.

Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny

wypadanie włosów po ciąży - przyczyny


Wiele kobiet zauważa, że w czasie ciąży ich włosy zyskują na objętości, odzyskują blask i nie wypadają. To zjawisko uwarunkowane przez podwyższony poziom estrogenów, które naturalnie wpływają na cykl życia włosa.

W normalnych warunkach uwzględnić można trzy fazy cyklu życia włosa:

  • anagen – faza wzrostu trwająca od 2 do 8 lat
  • katagen – faza przejściowa trwająca od 2 do 4 tygodni
  • telogen – faza spoczynku trwająca od 2 do 3 miesięcy
W czasie ciąży podwyższony poziom estrogenów sprawia, że cykl życia włosa jest ograniczony tylko do fazy wzrostu, przez co włosy po prostu nie wypadają.

Sytuacja diametralnie odwraca się po ciąży. Wówczas to dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów, co przywraca normalny cykl życia włosa. W bardzo krótkim czasie dochodzi do utraty włosów, które nie wypadły przez okres ciąży, co skutkuje tym, iż w wannie i na szczotce pojawia się ich spora ilość.

W związku z tym, zdecydowanie zalecamy nie panikować. Zjawisko nadmiernego wypadania włosów jest całkowicie normalne i powinno ustać w ciągu kilku miesięcy. Niestety, utrata włosów bywa naprawdę znacząca.

W niektórych przypadkach dochodzi do utraty nawet 30% wszystkich włosów.

Kiedy nadmierne wypadanie włosów po ciąży powinno nas zaniepokoić?

Warto mieć na uwadze fakt, że niekiedy może dochodzić do sytuacji patologicznych. Z lekarzem warto się konsultować zawsze wtedy, gdy:

  • nadmiernemu wypadaniu włosów towarzyszą inne defekty (np. łojotok, intensywny łupież)
  • włosy stają się znacznie rzadsze niż miało to miejsce przed ciążą
  • nadmierne wypadanie włosów utrzymuje się przez długi czas

Wypadanie włosów po ciąży może być uwarunkowane nie tylko obniżeniem poziomu estrogenów, ale także:

  • niedoborem witamin i minerałów (uboga dieta, niewłaściwe odżywianie)
  • innymi zaburzeniami hormonalnymi
  • stresem

Karmienie piersią a wypadanie włosów

wypadanie włosów po ciąży a karmienie piersią


Wiele kobiet doszukuje się związku pomiędzy wypadaniem włosów, a karmieniem piersią. Niektóre z młodych mam, w akcie desperacji rezygnują z naturalnego karmienia zastępując je mlekiem w proszku. To absolutnie niepotrzebne!

 Wypadanie włosów po ciąży występuje niezależnie od tego czy kobieta karmi piersią czy nie. 

Dlatego też, nie ma żadnych przesłanek ku temu, by rezygnować z naturalnej formy podawania pokarmu swojemu dziecku. Nie ma ono bowiem wpływu na stabilizację hormonalną w organizmie kobiety i tym samym – nie ograniczy utraty włosów.

Jak wzmocnić włosy po porodzie? Co stosować?

Jako że wypadanie włosów po ciąży uwarunkowane jest przez zmiany hormonalne, można by spodziewać się, iż ograniczenie utraty włosów jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego – istnieje szereg różnych sposobów, które pozwalają wzmocnić włosy i ograniczyć ich wypadanie.

Procesem, o który musimy zadbać w pierwszej kolejności jest dieta na włosy. Powinna być nie tylko zdrowa i pełnowartościowa, ale także wzbogacona o kluczowe aminokwasy, minerały i witaminy:

  • cynk
  • miedź
  • krzem
  • żelazo
  • witaminę A
  • witaminy z grupy B
  • witaminę E
  • kwasy tłuszczowe omega-3

Wpływ na kondycję naszych włosów ma również ogólny stan fizjologiczny organizmu. W praktyce im szybciej wrócimy do optymalnej formy, tym prędzej wyhamujemy proces nadmiernego wypadania włosów. Dlatego też, wzmocnienie włosów musimy rozpocząć od zadbania o zdrowy styl życia (dieta, aktywność fizyczna, regularny rytm dobowy itd.).

Idąc dalej, możemy wykorzystać metody na wzmocnienie włosów i skóry głowy. Przy tym należy podzielić je na dwie grupy:

  • zewnętrzne (w zdecydowanej większości możliwe przy karmieniu piersią)
  • wewnętrzne (ich stosowanie powinno być konsultowane ze specjalistą)

Do najlepszych rozwiązań wewnętrznych bez wątpienia można zaliczyć stosowanie suplementów diet na porost i wypadanie włosów.

Sprawdź najlepsze tabletki na wypadanie włosów dla kobiet:

Dobrym sposobem na poprawę kondycji włosów jest także przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych.

Jeśli zaś chodzi o metody zewnętrzne (miejscowe) stymulujące porost włosów, to tutaj mamy zdecydowanie większy wachlarz możliwości. Bez wątpienia najwygodniejsze są szampony i/lub maski wzmacniające/regenerujące. Nie mniej jednak, ciekawszymi i przy tym znacznie tańszymi alternatywami są domowe receptury na włosy:

Maseczka z siemienia lnianego

maseczka z siemienia lnianego na wypadanie włosów po ciąży

Siemię lniane to produkt, któremu przypisuje się szereg różnych właściwości. Jedną z nich jest pozytywny wpływ na kondycję włosów. Wszystko to uwarunkowane jest przez fakt, iż siemię lniane jest źródłem: witaminy C, tiaminy (B1), ryboflawiny (B2), niacyny (B3), kwas pantotenowego, folianów, witaminy E, witaminy K, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, sodu, żelaza, miedzi, cynku, manganu oraz selenu.

Maseczkę z siemienia lnianego można stosować przy każdorazowym myciu włosów. Jej przygotowanie jest banalnie proste:

  1. Zmielone siemię lniane (2 łyżeczki) zalej wrzątkiem (70ml).
  2. Odstaw napar na kilkanaście minut.
  3. Po uzyskaniu „galeretowatej” konsystencji dodaj odrobinę ciepłej wody.
  4. Nanieś równomiernie na skórę głowy i włosy.
  5. Pozostaw pod przykryciem (wykorzystaj folię i ręcznik) na kilkadziesiąt minut.
  6. Dokładnie spłucz letnią wodą.

Siemię lniane można stosować również w formie płukanki. Więcej o właściwościach nasion lnu na włosy przeczytać można w dedykowanym artykule:

Wcierka z nasion kozieradki

wcierka z nasion kozieradki na wypadanie włosów po ciąży

Nasiona kozieradki znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i fryzjerskim. Nie ma w tym nic, co mogłoby dziwić – w końcu, kozieradka to źródło: tiaminy (B1), ryboflawiny (B2), niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy C, wapnia, żelaza, magnezu, manganu, fosforu, potasu, sodu oraz cynku.

Przygotowanie wcierki na porost włosów z kozieradki nie jest zbyt skomplikowane:

  1. Zmielona nasiona kozieradki (1 łyżeczka) zalej wrzątkiem (50-70ml).
  2. Przykryj talerzykiem i odstaw do wychłodzenia (10 min.).
  3. Napar z kozieradki przelej do spryskiwacza lub strzykawki (bez igły!).
  4. Kolistymi, delikatnymi ruchami wcieraj preparat w skórę głowy i włosy.
  5. Pozostaw pod przykryciem (wykorzystaj folię i ręcznik) kilkadziesiąt minut.
  6. Dokładnie spłucz letnią wodą.

Więcej o właściwościach nasion kozieradki i ich wpływie na porost i wypadanie włosów po ciąży przeczytać można w publikacji:

3 komentarze do “Wypadanie włosów po ciąży. Co stosować na włosy po porodzie?”

  1. Zawsze byłam przekonana, że wypadanie włosów po ciąży to jakiś mit. Twierdziłam, że mnie na pewno to nie dosięgnie bo odkąd pamiętałam moje włosy były mocne, gęste i zdrowe i już na pewno nie wypadały. Jednak moje postrzeganie zupełnie zmieniło się po porodzie. I niestety każdą z nas MATEK to dosięgnie i żadna tego nie uniknie.
    Przyznam szczerze, że po ciąży, gdy włosy zaczęły wypadać – spanikowałam. Zaczęłam jeździć po specjalistach każdy mówił że to normalne i ustanie. Jednak ja chciałam ten proces jak najbardziej zminimalizować i skrócić czas jego trwania. W ruch poszły różne kosmetyki, domowe sposoby (kozieradka również się przewinęła – i polecam jak najbardziej), a nawet suplementy diety. W tym momencie mogę z powrotem cieszyć się pięknymi, mocnymi włosami.

    Odpowiedz
  2. Dziękuję za ten artykuł. Muszę przyznać, że mnie trochę uspokoiliście. Jestem dwa miesiące po porodzie i to co zaczęło dziać się z moimi włosami to istna tragedia.
    Też na początku myślałam, że to wynik karmienia piersią jednak byłam zmuszona bardzo szybko odstawić synka od piersi, a włosy nadal lecą z głowy.
    Teraz wiem, że muszę trochę bardziej zadbać o wzmocnienie włosów. Na pewno będę spała dzięki temu spokojniej (o ile synek pozwoli 🙂 ) Kwestia tylko doboru odpowiedniego i efektywnego sposobu na ich wzmocnienie. Trzymajcie kciuki za moje włosy 🙂

    Odpowiedz
  3. Drogie mamy nie poddawajcie się. Np. ja etap tracenia włosów po ciąży już za mam za soba. Mnie osobiście pomogła maseczka z siemienia lnianego ale bardzo ważna jest też dieta i dobór odpowiednich kosmetyków. Także spokojnie bez paniki sytuacje da się opanować. Wystarczy trochę cierpliwości i dyscypliny co z małym dzieciątkiem nie jest łatwe ale jednak wykonalne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz