Jakie witaminy na włosy warto stosować?

Witaminy odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu każdego z nas. Mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, usprawniają liczne procesy, jakie zachodzą w organizmie, a nawet mogą korzystnie oddziaływać na twoje włosy. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym witaminom, dzięki którym odzyskasz piękną, lśniącą fryzurę.

Jakie witaminy na włosy warto stosować

Witaminy na włosy polecane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Panie mogą dzięki nim ponownie cieszyć się piękną fryzurą, a panowie mają możliwość jej wzmocnienia, a nawet zahamowania procesu łysienia. Oczywiście nie wszystkie witaminy będą odpowiednie, by zadbać o włosy – sprawdź zatem, z których warto korzystać na co dzień.

Dlaczego witaminy są ważne dla włosów?

Witaminy mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka i są bardzo ważne dla włosów. Ich niedobór może prowadzić do tego, że staną się łamliwe i suche, a nawet zaczną wypadać. Stosowanie witamin jest więc bardzo istotne w celach profilaktycznych – pozwala uniknąć licznych problemów w przyszłości i dać ci radość z pięknej fryzury.

Jeżeli twoja dieta będzie uboga w te cenne składniki, możesz dostrzec wiele negatywnych skutków, takich jak:

  • łamliwość włosów;
  • utrata naturalnego koloru i blasku fryzury;
  • niska odporność włosów na działanie czynników zewnętrznych;
  • nadmierne wypadanie włosów.

Jak się jednak okazuje, stosowanie witamin może być niezwykle skuteczne również w sytuacji, gdy twoja fryzura przestanie być lśniąca i gdy nie będzie prezentować się tak okazale, jak kiedyś. Wynika to z tego, że dostarczają włosom niezbędnych składników, co pozwala na ich skuteczną regenerację, a także ochronę – np. przed czynnikami atmosferycznymi.

Jeżeli więc chcesz zadbać o swoją fryzurę, zmień dietę na taką, w której będzie wiele cennych witamin albo skorzystaj z wysokiej jakości suplementów na włosy.

Pamiętaj – nie tylko niedobór witamin jest odpowiedzialny za stan twoich włosów. Pogorszenie ich wyglądu może wynikać również z choroby, jaką przechodzisz, ciąży i karmienia piersią (tzw. wypadanie włosów poporodowe), stresu, a także stosowania niewłaściwych preparatów.

Czy witaminy są skuteczne na wypadanie i porost włosów?

Czy witaminy są skuteczne na wypadanie i porost włosów

Witaminy polecane są nie tylko kobietom, które pragną zadbać o piękny wygląd swojej fryzury. Mogą być również bardzo skutecznym sposobem na problem wypadania i porost włosów. To właśnie niedobór witamin jest jedną z głównych przyczyn przerzedzenia się fryzury. Bez dostarczania tych cennych składników w odpowiednich ilościach zaburzony zostaje proces powstawania włosa.

Warto dodać, że najskuteczniejszym sposobem na przeciwdziałanie łysieniu jest połączenie witamin z odpowiednimi minerałami, takimi jak krzem i cynk.

Które witaminy warto stosować, aby poprawić kondycję włosów?

W poniższym zestawieniu znajdziesz zarówno te witaminy, dzięki którym poprawi się wygląd i kondycja twojej fryzury, jak też odpowiedzialne za proces powstawania włosów. Sprawdź, które z nich są najcenniejsze i w jakich produktach znajdziesz ich najwięcej.

Witamina A

Witamina A

Zacznijmy od witaminy A. Jest ona niezwykle istotna dla ludzkiego organizmu, ponieważ bierze udział w syntezie białek, przyspiesza regenerację komórek, przypisuje się jej także właściwości antynowotworowe. Co więcej, ma bardzo pozytywny wpływ na naskórek, zwiększając produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym umożliwiając poradzenie sobie ze zmarszczkami, przebarwieniami oraz innymi niedoskonałościami skórnymi.

To jednak nie wszystko. Witamina A jest jednym z najbardziej skutecznych składników codziennej diety, który zapobiega wypadaniu włosów. Z czego to wynika? Okazuje się, że retinol poprawia metabolizm cebulek włosowych, a także komórek rogowych nabłonka skóry głowy. W ten sposób wzmacnia włosy i usprawnia proces ich powstawania. W efekcie regularne przyjmowanie witaminy A zagęści twoją fryzurę, a do tego sprawi, że przywrócony zostanie jej naturalny blask.

Gdzie znajdziesz jej najwięcej? Przede wszystkim w mleku, maśle, jajach, tłustych rybach, podrobach zwierzęcych, szpinaku i jarmużu.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B

Jeszcze większe znaczenie dla twoich włosów mają witaminy z grupy B. Ich dobroczynny wpływ na organizm jest powszechnie znany, ponieważ sprzyjają funkcjonowaniu układu nerwowego, obniżając stres i poprawiając sprawność intelektualną. Które z nich pozwolą ci przywrócić piękno fryzury?

Witamina B2 (ryboflawina). Jest jedną z najskuteczniejszych, jeżeli chodzi o zapobieganie wypadaniu włosów. Reguluje syntezę aminokwasów, które są potrzebne do podziałów komórek macierzy włosa, a także bierze udział w tworzeniu nowych komórek i regeneracji „starych”, wpływając pozytywnie na gęstość fryzury i znacząco ją wzmacniając. Witaminę B2 znajdziesz w mleku, ciemnym pieczywie, szpinaku oraz nasionach strączkowych.

Witamina B5 (kwas pantotenowy). Jej zdolność do hamowania procesów starzenia się organizmu ma ogromny wpływ również na twoje włosy. Polecana jest dorosłym kobietom i mężczyznom, którzy zauważają przerzedzenie się fryzury. Umożliwia jednak nie tylko hamowanie wypadania włosów, ale również zapewnia ich regenerację i poprawia pigmentację, zapobiegając siwieniu. Witaminę B5 znajdziesz w pieczarkach, brokułach, drożdżach, rybach, jajach i orzechach.

Witamina B6 (pirydoksyna). Podobnie jak witamina B2, bierze aktywny udział w procesie powstawania włosów, dlatego też jej niedobory mogą powodować ich wypadanie. Oprócz zwiększenia gęstości twojej fryzury sprawi również, że jej kolor dłużej pozostanie naturalny nawet u osób po 40. czy 50. roku życia. Witaminę B6 znajdziesz w produktach zbożowych, brokułach, ziemniakach, rybach i jajach.

Witamina B9 (kwas foliowy). Pobudza komórki macierzy włosów do wzrostu i w ten sposób bierze udział w powstawaniu nowych. Co więcej, zapobiega ich siwieniu i jest niezwykle korzystna dla kobiet w ciąży. Witaminę B9 znajdziesz w drożdżach, szpinaku, białej fasoli, brokułach, brukselce i żółtkach jaj.

Witamina B10 (kwas paraaminobenzoesowy). Jest szczególnie skuteczna w połączeniu z kwasem foliowym i odgrywa bardzo ważną rolę w regeneracji włosów. Przede wszystkim sprawia, że stają się one gęstsze, mocniejsze i cieszą oczy naturalnym, pięknym kolorem. Witaminę B10 znajdziesz w jajkach, mleku, podrobach, a także w mięsie wieprzowym i wołowym.

Witamina B12 (metylokobalamina). Dzięki niej zyskasz o wiele piękniejsze włosy, ponieważ wzmacnia je, zapobiega ich przetłuszczaniu, a dodatkowo wpływa pozytywnie na gęstość fryzury. Witaminę B12 znajdziesz w jajach, mleku, rybach, mięsie,  serach i wędlinach.

Witamina C

Witamina C

Witamina C to witamina, która – jako silny przeciwutleniacz – chroni przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Znana również jako kwas askorbinowy, bierze udział w syntezie kolagenu i tym samym przyspiesza gojenie się ran.

Jak się okazuje, ma też bardzo korzystny wpływ na fryzurę. Jest to związane ze wspomnianym już usuwaniem wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny, a w konsekwencji blokują wzrost włosa i przyspieszają jego starzenie się. Stosując kwas askorbinowy, przeciwdziałasz tym negatywnym skutkom i możesz dłużej cieszyć się piękną, gęstą fryzurą. To jednak nie wszystko.

Gdzie ją znajdziesz? Przede wszystkim w owocach cytrusowych (pomarańczach, cytrynie, kiwi czy grejpfrucie), a także warzywach (papryce, brokule, brukselce czy kalafiorze).

Witamina D

Witamina D

Według specjalistów jest to najcenniejsza witamina dla mężczyzn, którzy zmagają się z problemem łysienia. Wynika to z tego, że jest ona w stanie uaktywniać geny odpowiedzialne za wzrost włosa, a jednocześnie hamować te, w wyniku których dochodzi do ich wypadania. Oczywiście pomoże również kobietom, które czasami także muszą zmagać się z problemem łysienia.

Warto dodać, że przyjmowanie witaminy D w odpowiednich ilościach ma wpływ na regulowanie cyklu odnowy biologicznej naskórka i ogranicza nadmierne złuszczanie. W ten sposób ochronisz swoją skórę głowy, co także będzie miało zbawienny wpływ na wygląd i zdrowie twojej fryzury.

Gdzie znajdziesz witaminę D? Jej głównym źródłem jest słońce, dlatego warto korzystać z jego promieni – nie tylko w okresie letnim. W jedzeniu występuje w śladowych ilościach, przede wszystkim w maśle, żółtkach jaj, serze żółtym, a także rybach – węgorzu, śledziu, łososiu, tuńczyku i makreli.

Witamina E

Witamina E

Ostatnia z polecanych witamin, co oczywiście nie oznacza, że jest najmniej istotna w procesie regeneracji włosów. Witamina E, nazywana również „witaminą młodości”, jest jednym z najbardziej wartościowych przeciwutleniaczy, jakiego potrzebuje ludzki organizm. Pełni wiele istotnych funkcji – zmniejsza ryzyko powstawania chorób nowotworowych, przyczynia się do szybszego odtruwania organizmu, a także ma wpływ na jakość męskiego nasienia.

A co z fryzurą? Na tym polu również sprawdza się doskonale. Szczególnie w kwestii naprawy i odbudowy komórek, a także pobudzania włosów do wzrostu. Dzięki temu staną się mocne, lśniące i zdrowe. Witamina E reguluje ponadto produkcję sebum, przeciwdziałając przetłuszczaniu się włosów, a do tego poprawia krążenie skóry głowy – to również będzie miało wpływ na wygląd twojej fryzury.

Gdzie ją znajdziesz? Przede wszystkim w nasionach słonecznika i dyni, sezamie, migdałach, orzechach włoskich, a także pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Cenne minerały dla twoich włosów

Na koniec warto również wspomnieć o tym, by wraz z witaminami dostarczać organizmowi odpowiednich ilości cennych minerałów. Odgrywają one nie mniej istotną rolę, powstrzymując wypadanie włosów, wzmacniając je i sprawiając, że prezentują się piękniej. Mówimy tutaj przede wszystkim o:

  • manganie, który chroni włosy przed negatywnym działaniem wolnych rodników;
  • krzemie, który pobudza włosy do intensywniejszego wzrostu;
  • miedzi, która sprawia, że włosy stają się mocniejsze i o wiele bardziej sprężyste;
  • cynku, który chroni nie tylko przed wypadaniem włosów, ale również licznymi dolegliwościami skóry głowy, które mogłyby osłabiać twoją fryzurę.

Odpowiednia dieta dla włosów, w skład której wchodzić będą cenne witaminy i minerały sprawi, że w bardzo krótkim czasie zauważysz różnicę. I ponownie będziesz cieszyć się zdrowym wyglądem swojej fryzury.

Dodaj komentarz