Wcierki na porost włosów: czy to faktycznie działa?

kobieta pielęgnująca włosy

Wcierki na porost włosów cieszą się rosnącą popularnością. Wynika to z kilku czynników – po pierwsze z wypadaniem włosów boryka się coraz więcej osób, po drugie, wiedza na temat dobroczynnego działania rozmaitych specyfików stosowanych doustnie i miejscowo jest coraz większa. Czy wcierki są skuteczne? Które z nich wybrać i jak stosować, by osiągnąć najlepsze rezultaty?

Nadmierna utrata włosów to problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Wiek i płeć zdają się tracić w tym wypadku na znaczeniu. Coraz większa ilość ludzi skarży się na problemy ze skórką głowy oraz przerzedzające się włosy, a wraz z nimi utratę pewności siebie.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i pierwsze objawy

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Stanowią je zarówno czynniki zewnętrzne, jak i te, występujące w naszym organizmie. Prawidłowe zdiagnozowanie powodów, dla których nasza fryzura się przerzedza wymaga analizy trybu życia oraz przeprowadzenia szeregu badań. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:

  • okres poporodowy (tzw. łysienie poporodowe);
  • nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • choroby tarczycy;
  • niedobory makro- i mikroelementów;
  • anemia;
  • zapalenie mieszków włosowych i inne choroby skóry głowy;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • mechaniczne lub chemiczne uszkodzenie mieszków;
  • zatrucie organizmu;
  • alergie pokarmowe;
  • pasożyty.

Powstrzymanie wypadania włosów wymaga poznania ich przyczyny (lub przyczyn) oraz jej wyeliminowania. Dopiero wówczas możemy liczyć na to, że nasza fryzura zostanie uratowana. Często jednak postawienie właściwej diagnozy jest niezmiernie trudne.

Bywa także, że uzupełnienie niedoborów żywieniowych trwa miesiącami. W takiej sytuacji warto sięgnąć po środki, które zastosowane w miejscu występowania problemu, pomogą odżywić cebulki i powstrzymać proces utraty włosów, a także pobudzą wzrost nowych.

Wcierki na porost włosów jako doskonałe rozwiązanie stymulujące

kobieta wcierająca wcierkę do włosów

Wcierki do włosów to środki przeznaczone do stosowania miejscowego. Aplikuje się je na skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż. Ich rolą jest dostarczenie mieszkom odpowiednich minerałów i witamin, a także związków, które pomagają w walce z niszczącym wpływem dihydrotestosteronu.

Wcierki na wypadanie włosów mogą być przygotowane na bazie alkoholu bądź wody. Z tego względu warto dokładnie przestudiować ich składy. Skóra wielu osób źle toleruje wysuszający alkohol, może się także okazać, że jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników aktywnych.

Wybierając wcierkę do włosów, warto także upewnić się, że nie mamy uczulenia na któryś z zawartych w niej składników. Preparaty te obfitują zwykle w ekstrakty roślinne, które nierzadko wywołują alergię. Zatem próbując sobie pomóc, możesz wywołać odwrotny skutek. To, czy dana wcierka działa i pobudza włosy zależy od bardzo wielu czynników – doboru składników, ich stężenia, a także systematyczności stosowania.

Wcierka Jantar

Jest to jeden z najbardziej znanych i popularnych specyfików dostępnych na polskim rynku od lat. Wcierka, nazywana przez wielu kultową, hamuje proces wypadania włosów, a także pobudza wzrost nowych łodyg.

W jej składzie znajdziemy: aktywny biologicznie wyciąg z bursztynu, kompleksy Trichogen i Polyplant Hair, nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, d’pantenol oraz witaminy niezbędne do prawidłowego przebiegu anagenu, tj. A i E. Wcierka Jantar odżywia skórę głowy, poprawia jej kondycję i wspiera proces wzrostu zdrowych włosów.

Co więcej, odżywka sprawia, że nowe łodygi są grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Osoby regularnie stosujące wcierkę Jantar podkreślają, że bardzo skutecznie powstrzymuje wypadanie, a co więcej, sprawia, że w krótkim czasie pojawia się wiele baby hair, czyli młodych kosmyków. Znika także swędzenie skóry głowy.

Tricho-ekstrakt przeciw wypadaniu włosów Bandi

Wcierka marki Bandi to skoncentrowany ekstrakt składników aktywnych przeznaczony do stymulowania porostu włosów. Środek został opracowany przy udziale trychologów. Zawarte w specyfiku składniki odżywiają mieszki, wzmacniają je i w ten sposób ograniczają wypadanie włosów.

W składzie znajdziemy: proteiny, aminokwasy, d-pantenol, witaminy (B3, biotyna, D3), a także pobudzający kwas mrówkowy i kofeinę. Tricho-ekstrakt zawiera także cenne wyciągi: z korzenia łopianu, pokrzywy zwyczajnej, wąkroty azjatyckiej, tymianku, skrzypu polnego czy żeń szenia.

Stosowana w celu pobudzenia włosów wcierka Bandi łagodzi stany zapalne, widocznie ogranicza wypadanie, a co więcej – zwiększa ilość baby hair. Producent zapewnia, że nowe włosy są grube i znacznie mocniejsze.

Banfi

Wcierka Banfi ma wiele odsłon – od tych ograniczających wypadanie, po te przyspieszające porost włosów. Oparte na naturalnych ekstraktach, odżywiają cebulki włosów, łagodzą skórę głowy oraz ograniczają wypadanie.  Producent podkreśla, że w butelkach z jego etykietą nie znajdziemy żadnych półproduktów ani sztucznych substancji.

Skład wcierki klasycznej oraz Lady zawiera: wyciąg z chrzanu, jałowca, gorczycy i oregano. Systematyczne stosowanie produktu pomaga wzmocnić mieszki włosowe, ograniczyć wypadanie, a także stymulować porost nowych kosmyków.

Wcierka do włosów Banfi łopianowa kryje w sobie łopian – znany z wyjątkowych właściwości dobroczynnych dla skóry głowy i włosów. Ekstrakt pomaga wyeliminować problem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, a także łupieżu, które to często są przyczyną przerzedzania się fryzury.

Wcierka lecznicza Loxon

W przypadku łysienia androgenowego wysoką skuteczność wykazuje związek o nazwie minoksydyl. Zmniejsza wrażliwość mieszków włosowych na destrukcyjne działanie DHT, ograniczając w ten sposób ilość wypadających kosmyków.

Jedną z najpopularniejszych wcierek zawierających ten związek jest Loxon, występujący w dwóch rodzajach, z różnym stężeniem substancji aktywnej. Loxon 2% przeznaczony jest głównie dla kobiet, z kolei pięcioprocentowy zaleca się mężczyznom. Niemniej, rodzaj i sposób używania Loxonu powinien zostać dobrany przez lekarza dermatologa.

Minoksydyl uznawany jest za niezwykle skuteczny lek w walce z łysieniem androgenowym, niestety jego stosowanie wiąże się z możliwością wystąpienia wielu efektów ubocznych. Jednym z nich jest wzmożone wypadanie włosów przez około 2 tygodnie, do nawet 3 miesięcy kuracji. Dodatkowo związek może przedostać się do krwiobiegu, wywołując inne objawy niepożądane, jak kołatanie serca czy zmiany ciśnienia krwi. Z tego względu jego stosowanie powinno być prowadzone pod kontrolą specjalisty i bardzo dobrze przemyślane.

Minoksydyl znajduje się także w składzie takich produktów, jak: Piloxidil, DX2LEK, Minovivax, Alopexy. Kiedyś Loxon 5% dostępny był jedynie na receptę, teraz można go kupić w każdej aptece bez dodatkowych formalności.

Wcierka sterydowa Alpicort

Alpicort to kolejna wcierka medyczna, w której składzie znajdziemy bardzo silne substancje aktywne. Środek występuje w dwóch wersjach: podstawowej oraz Alpicort E. Wcierki te stosuje się przeciwko wypadaniu włosów związanemu z takimi schorzeniami, jak łojotok i łojotokowe zapalenie mieszków włosowych, łuszczyca czy też zakażenia ogólnoustrojowe.

Alpicort zawiera: alkohol glikolowy oraz steryd, w wersji E znajdziemy dodatkowo benzoesan estradiolu. Ten ostatni ma za zadanie hamować enzym o nazwie 5-a reduktaza, który odpowiada za tworzenie biologicznie aktywnej formy DHT oraz łączy się z receptorami androgenów w mieszku włosowym. Alkohol pełni rolę rozpuszczalnika, zaś kwas salicylowy ma za zadanie intensyfikować wchłanianie hormonu, a także działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i stymulujące odbudowę naskórka.

Obie wersje wcierki Alpicort dostępne są jedynie na receptę, a jej stosowanie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Jak stosować wcierki do włosów?

stosowanie wcierek do włosów

Większość wcierek stosujemy w podobny sposób. Środek nanosisz na skórę głowy za pomocą specjalnego aplikatora i wykonujesz delikatny masaż. Możesz wykorzystać w tym celu opuszki własnych palców lub specjalne urządzenia.

Pamiętaj, że każda skóra głowy jest inna i może w inny sposób zareagować na substancje aktywne zawarte w specyfikach. Niektóre osoby źle tolerują alkohol, inne posiadają uczulenie na ekstrakty ziołowe, dlatego warto bacznie przyglądać się temu, co dzieje się na naszej głowie.

Wcierkę aplikuj zgodnie ze wskazaniami znajdującymi się na ulotce. Podpowiedzą ci, jak często nakładać ją na skórę głowy i jakie środki ostrożności zachować, by uniknąć wystąpienia efektów niepożądanych. W przypadku preparatów leczniczych postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosowanie takich wcierek wymaga o wiele większej ostrożności.

Alternatywy dla wcierek na włosy

Wcierki na włosy to nie jedyna z metod wzmacniania cebulek. Alternatywą do nich lub, co bardziej korzystne, wzmocnieniem kuracji, jest stosowanie odpowiedniej suplementacji.

Uwagę mężczyzn powinien przykuć Folisin – suplement diety oparty na naturalnych i bezpiecznych składnikach, których skuteczność została potwierdzona. Preparat wzmacnia cebulki i zwiększa ich odporność na DHT. W jego składzie znajdziemy palmę sabałową, opatentowany kompleks AnaGain Nu, mieszankę tokoferoli, kwas fosfatydowy, BioPerine, a także witaminy i minerały.

Locerin to z kolei tabletki na włosy opracowane z myślą o paniach. Zawarte w nich składniki przedłużają fazę wzrostu, a także odżywiają i wzmacniają mieszki. Fryzura staje się bardziej gęsta, a łodygi grube i odporne na zabiegi kosmetyczne. Locerin zawiera AnaGain Nu, biotynę, selen, a także wzmacniające włosy wyciągi ze skrzypu polnego, bambusa zwyczajnego, pokrzywy zwyczajnej i lucerny siewnej.

Podsumowanie

Wcierka na porost włosów to znakomity sposób, by zadbać o skórę głowy, odżywić cebulki i pobudzić wzrost baby hair. Na rynku znajduje się wiele propozycji. Wybierając preparat dla siebie zwróć uwagę na jego skład, by nie podrażnić skóry i wzmocnić swoje włosy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wcierkę stosuj systematycznie.

Możesz łączyć kilka preparatów, ale zawsze obserwuj odpowiedź swojego organizmu. Skóra głowy może zareagować nadwrażliwością, łupieżem i swędzeniem. Kurację warto wesprzeć także odpowiednimi suplementami dla włosów, które od wewnątrz dotrą do cebulek, wzmacniając je i odżywiając.

Dodaj komentarz