Skrzyp polny na włosy. Dlaczego warto go stosować?

Skrzyp polny to jedno z najcenniejszych ziół wspierających kondycję włosów i skóry głowy. Jakie ma właściwości i kiedy warto zdecydować się na jego stosowanie?

Skrzyp polny na włosy

Wiele problemów związanych ze zdrowiem i urodą można rozwiązać za pomocą ziół. Naturalne składniki są skuteczne, a przy tym łagodne dla organizmu i często bardzo tanie. Wśród ziół mających wpływ na zdrowie i wygląd włosów najbardziej wyróżnia się skrzyp polny, dzięki któremu możemy m.in. zahamować nadmierne wypadanie. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Skrzyp polny – charakterystyka rośliny

Skrzyp polny to roślina powszechnie występująca w Europie i Ameryce Północnej, a także części Azji i Afryki. Od wieków jest wykorzystywana w medycynie ludowej, znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetologii ze względu na jej związek ze zdrowiem włosów, skóry oraz paznokci.

W skrzypie polnym znajduje się wiele cennych składników, w tym:

  • flawonoidy,
  • saponiny,
  • garbniki,
  • kwasy organiczne,
  • cynk, żelazo i magnez,
  • witamina A, C i witaminy z grupy B,
  • krzemionka.

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni wymieniony składnik – krzem zawarty w skrzypie polnym posiada łatwo rozpuszczalną formę o wysokiej biodostępności, dzięki czemu roślina tannależy do jego najbardziej wartościowych źródeł.

Jak skrzyp polny działa na włosy?

Jak-skrzyp-polny-dziala-na-wlosy

Skrzyp polny w dużej mierze oddziałuje na kondycję włosów, dlatego stanowi częsty składnik kosmetyków do ich pielęgnacji lub suplementów diety mających na celu ich wzmocnienie.

Warto wiedzieć, że ważnym budulcem włosów jest krzem – z tego względu skrzyp polny działa na nie regenerująco.

Co więcej, skrzyp polny wraz z witaminą C przyczynia się do syntezy kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość łodyg i ochronę przed ich nadmierną łamliwością. Mają również wpływ na zdrowie mieszków włosowych oraz skóry głowy.

Skrzyp polny pomaga zwalczyć łupież, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skalpu oraz sprawia, że włosy lepiej się układają, są łatwiejsze do rozczesania i mniej podatne na zniszczenia mechaniczne.

Skrzyp polny na wypadanie i porost włosów

Najważniejsza rola skrzypu to zahamowanie wypadania i stymulowanie porostu włosów. Dzięki zawartym w roślinie dobroczynnym składnikom skóra głowy staje się dobrze odżywiona, co przekłada się również na zdrowie cebulek włosowych. Dodatkowo poprzez zwiększenie produkcji kolagenu w organizmie skrzyp powoduje, że włosy mocniej trzymają się w zagłębieniach mieszkowych, co zapobiega ich wypadaniu.

Krzem i witaminy obecne w roślinie wspomagają wzrost nowych włosów, dlatego regularne stosowanie skrzypu polnego pozwala zagęścić fryzurę. Zioło stanowi świetne rozwiązanie także dla kobiet, które chcą w krótkim czasie zapuścić włosy, ponieważ może znacznie zwiększyć ich miesięczny przyrost.

SPRAWDŹ TAKŻE: Woda ryżowa na włosy: jak stosować i przygotować płukankę?

Wpływ skrzypu polnego na skórę, paznokcie i nie tylko

Wpływ skrzypu polnego na skórę, paznokcie

Skrzyp polny wpływa nie tylko na włosy, ale także skórę, paznokcie i ogólne zdrowie organizmu.

Wykazano jego działanie przeciwzmarszczkowe – zapobiega fotostarzeniu się skóry, które występuje pod wpływem promieniowania UV, a nawet częściowo cofa jego efekty, wygładzając i odmładzając cerę. Ponieważ wspiera syntezę kolagenu i elastyny, poprawia jędrność i napięcie skóry. Ma również właściwości przyspieszające gojenie się ran, dzięki czemu pomaga także pozbyć się zmian spowodowanych przez trądzik, łuszczycę, egzemę oraz inne choroby skóry.

Na paznokcie największy wpływ ma zawarta w skrzypie krzemionka stanowiąca ich ważny budulec. Dzięki niej płytka paznokcia staje się twardsza, grubsza i mniej podatna na uszkodzenia i złamania.

Skrzyp polny jest bogaty w składniki, które oddziałują również na zdrowie. Do jego właściwości zalicza się:

  • oczyszczanie i odtruwanie organizmu,
  • wspomaganie pracy wątroby i nerek,
  • wspieranie przy chorobach nerek i układu moczowego,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • zapobieganie miażdżycy,
  • wzmocnienie kości,
  • łagodzenie bólu.

Wskazania do stosowania skrzypu polnego

Wskazania do stosowania skrzypu polnego

Kiedy stosować skrzyp polny? Jego regularne zażywanie jest wskazane przede wszystkim w przypadku osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Warto postawić na wewnętrzną kurację trwającą przynajmniej miesiąc – w ten sposób uzupełnimy w organizmie potrzebną włosom krzemionkę oraz inne cenne witaminy i minerały, co zahamuje wypadanie.

Regularne stosowanie skrzypu polnego spowoduje również wzrost nowych włosów, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób narzekających na włosy cienkie i rzadkie. Dzięki kuracji tym ziołem można liczyć na zagęszczenie się włosów, które będą rosły mocniejsze, grubsze i bardziej odporne.

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego

Choć skrzyp polny jest cenną rośliną o wielu wspaniałych właściwościach, istnieją również przeciwwskazania do jego stosowania.

Na dłuższą metę prowadzi do wypłukiwania witaminy B1 z organizmu, dlatego kuracje z jego udziałem nie powinny być zbyt długie – najlepiej przyjmować zioło przez miesiąc, a następnie zrobić sobie kilka tygodni przerwy. Warto także postawić na suplementację witaminy B1.

Skrzyp polny nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na zaburzenia pracy serca, kłębuszkowe zapalenie nerek czy dnę moczanową. Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia powinny zachować ostrożność i skonsultować się ze swoim lekarzem przed decyzją o zażywaniu skrzypu.

Zioła nie można łączyć z niektórymi lekami, w tym digoksynami, diuretykami i litem.

Jak stosować skrzyp polny?

Skrzyp polny możemy stosować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Do wyboru mamy wiele gotowych produktów zawierających ten składnik – suplementów diety, herbatek i kosmetyków. Możemy także wykorzystać suszoną wersję rośliny dostępną w aptekach i sklepach zielarskich. Która z opcji będzie najlepsza?

Skrzyp polny w tabletkach

Skrzyp polny w tabletkach

Najwygodniejszym, a przy tym najbardziej skutecznym sposobem na skorzystanie z dobroczynnych właściwości skrzypu polnego jest zażywanie tabletek, w których składzie znajdziemy skrzyp polny. W suplementach diety wykorzystuje się ekstrakty z tej rośliny, często wsparte dodatkowymi składnikami naturalnymi poprawiającymi jego działanie. Zażywając tabletki ze skrzypem polnym można liczyć na szybkie uzupełnienie krzemionki oraz pozostałych ważnych dla organizmu witamin i minerałów, co przyczyni się do świetnych efektów, jeśli chodzi o zahamowanie wypadania włosów i ich porost. Wzmocnienie organizmu od wewnątrz z pomocą suplementów diety tego typu wpłynie też na zdrowie i kondycję skóry i paznokci.

Skrzyp polny w tabletkach powinien pochodzić od sprawdzonego producenta i zawierać wyłącznie naturalne składniki – dzięki temu preparat zapewni wszystkie korzyści związane z tą rośliną, a przy tym wciąż będzie łagodny dla organizmu.

W naszym rankingu tabletek na włosy, czołowe pozycje zajmują produkty, w których składzie znajdziemy ekstrakty ze skrzypu polnego, tj. w przypadku preparatów dla kobiet – Locerin, w przypadku preparatów dla mężczyzn Folisin i Profolan.

Szampony ze skrzypem polnym

Szampony ze skrzypem polnym

Na rynku nie brakuje szamponów ze skrzypem polnym – są to kosmetyki przeznaczone do włosów słabych, wypadających i łamiących się, a także do przetłuszczającej się skóry głowy ze skłonnością do łupieżu. Dzięki wyciągom ze skrzypu szampony oczyszczają i odżywiają skalp oraz przedłużają jego świeżość po myciu. Wzmacniają cebulki i włosy na długości, dzięki czemu poprawiają ogólną kondycję i wygląd kosmyków.

Szampon ze skrzypem polnym warto potraktować jako dodatek do suplementacji – sam kosmetyk stosowany zewnętrznie może nie poradzić sobie z problemem nadmiernego wypadania, choć pozytywnie wpłynie na włosy. Najlepiej zdecydować się przy tym na produkty naturalne zawierające łagodne substancje myjące, by nie podrażnić wrażliwego skalpu.

Szukasz skutecznego szamponu, który wzmocni włosy i przyśpieszy ich porost? Sprawdź naszą publikację:

Płukanki, maseczki i inne domowe sposoby

Płukanki, maseczki i inne domowe sposoby

Sporą popularnością cieszą się również domowe sposoby na włosy, które bazują na skrzypie polnym. Można samodzielnie wykonywać płukanki, maseczki czy wcierki na bazie suszonej rośliny, którą najłatwiej jest kupić w aptece lub sklepie zielarskim.

Płukanka ze skrzypu polnego wzmacnia włosy, odżywia skórę głowy i zapobiega jej przetłuszczaniu się. Aby ją wykonać, należy zalać 2 łyżki ziela 2 szklankami wody i zagotować. Po przestudzeniu płukanka jest gotowa do wykorzystania – najlepiej namoczyć nią włosy tuż po ich umyciu i pozostawić na nich na ok. 20 minut, a następnie spłukać chłodną wodą.

Domowa maseczka na włosy z dodatkiem skrzypu polnego doda włosom blasku, poprawi ich elastyczność i odżywi skalp. Do jej wykonania potrzebna będzie ¼ szklanki mocnego naparu z ziela, łyżka miodu, dwie łyżki jogurtu naturalnego i łyżeczka oliwy z oliwek. Mieszamy wszystkie składniki ze sobą i nakładamy na włosy oraz skórę głowy. Pozostawiamy na 30 minut pod czepkiem, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

Wcierka ze skrzypu polnego z dodatkiem wzmacniającej jego działanie pokrzywy to sposób na odżywienie skóry głowy, zmniejszenie jej przetłuszczania się i zwalczenie łupieżu, a także zahamowanie wypadania włosów oraz przyspieszenie ich wzrostu.

Aby ją wykonać, należy zalać łyżkę suszonego skrzypu polnego i łyżkę suszonej pokrzywy szklanką wrzątku. Po ostudzeniu naparu przecedzamy go i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Spryskujemy gotową miksturą skórę głowy i delikatnie wcieramy ją okrężnym ruchem.

Herbata ze skrzypu i jej wpływ na włosy

Herbata ze skrzypu i jej wpływ na włosy

W aptekach i sklepach spożywczych znajdziemy też ziołową herbatę ze skrzypu polnego. Można pić ją codziennie, pamiętając o kilkutygodniowych przerwach w kuracji, by nie doprowadzić do niedoboru witaminy B1 w organizmie. Herbata pomoże zahamować wypadanie włosów i przyspieszy ich porost, przyczyni się też do wzmocnienia kosmyków na długości. Gotowe herbatki, choć wygodne w użyciu, są nieco mniej skuteczne, niż samodzielnie przygotowywane napary z suszonych ziół.

Dodaj komentarz