Jak stosować rumianek na włosy, aby osiągnąć najlepsze efekty?

rumianek - susz ziołowy i kwiaty

Rumianek to jedno z najbardziej wartościowych ziół, którego właściwości można wykorzystać także przy pielęgnacji włosów. Jak go stosować, by zauważyć u siebie efekty?

Naturalne sposoby na poprawę wyglądu i kondycji włosów potrafią być bardzo skuteczne, a przy tym stanowią bezpieczną opcję dla osób borykających się z problemem zniszczonych kosmyków. Rumianek jest znaną metodą na rozjaśnienie pasm, a przy tym posiada także działanie wzmacniające. Co warto o nim wiedzieć? Czy można zaliczyć go do najlepszych ziół na włosy?

Rumianek: analiza składu i potencjalnych właściwości

Rumianek jest dobrze znanym, powszechnie rosnącym ziołem – znajdziemy go na łąkach czy w przydomowych ogródkach. Przyjrzyjmy się bliżej jego składowi oraz właściwościom.

Charakterystyczne, białe kwiatki z żółtym środkiem kryją w sobie prawdziwe bogactwo cennych składników aktywnych, dzięki którym od lat wykorzystuje się je w ziołolecznictwie i kosmetologii.[1] Z tego względu rumianek jest częstym dodatkiem do naturalnych kosmetyków, znajdziemy go też w ziołowych herbatkach. Suszone kwiaty można kupić w aptekach i sklepach zielarskich.

Co znajdziemy w rumianku? Przede wszystkim:

  • lotne olejki, w tym chamazulen, spiroeter, kadinen, alfa-bisabolol i jego związki oraz beta-farnezen,[2]
  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • sole mineralne,
  • witaminę C,
  • witaminę B4,
  • kwasy organiczne.

Rumianek można stosować zarówno na włosy, jak i skórę głowy – jest bardzo delikatny i działa łagodząco, dlatego sprawdza się nawet przy podrażnieniach.

Do jego właściwości zalicza się zarówno poprawę wyglądu, jak i kondycji włosów. Ze względu na zawarte w nim składniki ma działanie:

  • rozjaśniające,
  • wzmacniające,
  • odżywcze,
  • wygładzające,
  • zwiększające blask fryzury,
  • wzmagające porost włosów.

Rumianek – naturalny sposób na rozjaśnianie włosów?

Rumianek budzi szczególne zainteresowanie jako naturalny sposób na rozjaśnianie włosów. Zazwyczaj taki efekt gwarantują nam zabiegi fryzjerskie z użyciem utleniacza – jest to skuteczna metoda pozwalająca na uzyskanie blond pasm nawet, jeśli nasz wyjściowy kolor jest dość ciemny. Niestety, taki proces bardzo niszczy włosy, a słabsze kosmyki mogą po nim stać się suche i łamliwe.

Całkowicie bezpiecznym sposobem jest zastosowanie płukanki z rumianku. Pozwala delikatnie rozjaśnić pasma i nadaje im złotych refleksów, dzięki czemu blond staje się piękniejszy, a przy tym utrzymuje naturalny odcień.

Rumianek nie zapewni nam natychmiastowych efektów, jednak stosowany regularnie faktycznie przyczyni się do rozjaśnienia włosów. Warto używać płukanki po każdym myciu, co pozwoli w ciągu kilku tygodni cieszyć się zadowalającymi rezultatami.

Uwaga! Rumianek zadziała jedynie na blondynki i szatynki. Nie ma właściwości utleniających, dlatego nie pomoże w rozjaśnieniu brązowych lub czarnych włosów. Nadal jednak może być stosowany w celach pielęgnujących.

Jak przygotować rozjaśniającą płukankę z rumianku?

napar z kwiatów rumianku

Płukanka z rumianku jest prosta w wykonaniu – do jej przygotowania będą potrzebne jedynie suszone kwiaty lub rumiankowa herbatka.

Herbatkę kupimy w każdym sklepie spożywczym – warto wybrać produkt o prostym składzie, w którym znajdują się jedynie kwiaty rumianku bez dodatkowych aromatów czy ulepszaczy. Suszone koszyczki można dostać w aptekach i sklepach zielarskich. Najtańszą opcją jest samodzielne zebranie kwiatów i ich wysuszenie, jednak najlepiej wybierać rośliny z własnego ogródka lub rosnące na łąkach z dala od ulic, by uniknąć ich ewentualnego zanieczyszczenia.

W jaki sposób przygotować płukankę z rumianku?

Wystarczy zalać 2 torebki herbaty lub garść suszonych kwiatów 2 szklankami wrzątku i pozostawić do ostudzenia. Jeśli chcemy wzmocnić działanie naparu, można dodać też łyżkę soku z cytryny, jednak dopiero po obniżeniu jego temperatury.

Kiedy płyn ostygnie, przecedzamy go z ziół i wykorzystujemy jako ostatnie płukanie po umyciu głowy. Lekko odsączamy z niego włosy i nie spłukujemy ich ponownie wodą. Wygodnym sposobem jest też przelanie naparu do butelki z atomizerem i obfite spryskanie nim wilgotnych włosów. Warto je w takim przypadku rozczesać, by równomiernie rozprowadzić po nich płukankę.

Rumianku nie powinno się gotować, ponieważ niszczy to jego właściwości. Napar najlepiej zużyć tego samego dnia, gdyż z czasem traci swoje działanie – z tego względu warto przygotowywać go na bieżąco. Najlepsze rezultaty otrzymuje się przy regularnym stosowaniu.

Rumianek i jego wpływ na porost włosów

herbata z rumianku na włosy

Rumianek wpływa także na porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu, dzięki czemu jest ziołem, które powinno być stosowane przez osoby zmagające się ze słabymi, przerzedzonymi kosmykami.

Ze względu na swoje działanie łagodzące poprawia stan skóry głowy – zwalcza podrażnienia, stany zapalne i świąd, które często prowadzą do nadmiernego wypadania.

Posiada także właściwości wzmacniające, dzięki którym odżywia cebulki i mieszki włosów oraz poprawia ukrwienie skóry głowy. W efekcie chroni przed osłabieniem kosmyków, a także pobudza wzrost nowych włosów.

Regularne stosowanie rumianku na skórę głowy pomaga zagęścić i zapuścić włosy oraz chroni przed ich wypadaniem. Co więcej, warto używać go także do pielęgnacji kosmyków na długości, ponieważ zabezpieczy je przed nadmierną łamliwością, wygładzi je oraz doda blasku.

Jak stosować rumianek na wypadanie włosów?

Rumianek na wypadanie włosów najlepiej stosować w formie naturalnej wcierki, którą wykonamy z naparu. W tym celu możemy wykorzystać ziołową herbatę lub suszone kwiaty, tak jak w przypadku płukanki.

Zalewamy herbatę lub koszyczki ½ szklanki wrzątku i odstawiamy do przestygnięcia. W tym przypadku nie stosujemy dodatkowych składników – sam rumianek skutecznie zadziała, a przy tym będzie bardzo łagodny nawet dla wrażliwej i podrażnionej skóry.

Gotową wcierkę na porost włosów rozprowadzamy na skalpie – można zrobić to palcami, butelką z atomizerem lub strzykawką bez igły. Następnie wykonujemy delikatny, kilkuminutowy masaż.

Czy warto stosować rumianek?

pielęgnacja włosów rumiankiem

Rumianek to cenny składnik, który powinien znaleźć się w domu każdej kobiety marzącej o piękniejszych i zdrowszych włosach. Warto stosować go zarówno jako naturalny sposób na rozjaśnienie pasm, jak i wzmocnienie oraz porost włosów.

Poza rumiankiem dostępne są też inne domowe metody pozwalające poprawić wygląd i kondycję kosmyków – ich dużą zaletą jest bezpieczeństwo stosowania i niska cena, dzięki czemu sprawdzą się u każdego.

Do naturalnych sposobów na rozjaśnienie włosów należy:

  • woda z cytryną,
  • maska z miodu, wody i oliwy z oliwek.

Domowe metody na porost włosów oraz zwalczające ich wypadanie to:

Dla lepszego efektu warto łączyć ze sobą różne naturalne sposoby, np. poza stosowaniem wcierek regularnie przyjmować suplementy diety, które wzmocnią cebulki od wewnątrz. Pozwoli to szybko cieszyć się pięknymi, mocnymi włosami.


Źródła:

  1. O. Singh, Z. Khanam, N. Misra, M. K. Srivastava, 2011, Chamomile: An overview
  2. S. Das, B. Horvath, S. Safranko, S. Jokic, A. Szechenyi, T. Koszegi, 2019, Antimicrobial Activity of Chamomile Essential Oil: Effect of Different Formulations

 

Dodaj komentarz