Pokrzywa na włosy. Jak stosować płukankę, wcierkę i napar z pokrzywy? Przepisy i efekty

Pokrzywa to surowiec zielarski, który z powodzeniem możemy stosować na włosy. Czy płukanka, wcierka i napar z pokrzywy to skuteczne rozwiązania? Jak działa pokrzywa na włosy?

pokrzywa na włosy

Walka o piękne, lśniące i gęste włosy nie zawsze musi wiązać się z inwestycją pieniędzy w kosmetyki czy suplementy diet. Medycyna niekonwencjonalna oferuje wiele różnych rozwiązań, których skuteczność nie podlega absolutnie żadnej dyskusji. Niewątpliwie do grona najefektywniejszych naturalnych produktów na włosy możemy zaliczyć  pokrzywę zwyczajną. 

Co to jest pokrzywa?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to roślina, którą użytkuje się na wiele rozmaitych sposobów. Wykorzystywana jest jako surowiec leczniczy, kosmetyczny, jadalny, paszowy i ogrodniczy.

Właściwości pokrzywy znane są od dawien dawna. Już w czasach starożytności Hipokrates wielokrotnie rozwodził się nad jej szerokim spektrum zastosowania. Później została nieco zapomniana. Pokrzywa na piedestał wróciła w XX wieku za sprawą licznych badań potwierdzających jej właściwości.

Pokrzywa na włosy – jak działa?

Lista pro-zdrowotnych właściwości pokrzywy zwyczajnej jest bardzo długa. Jak podaje wiedza encyklopedyczna, ta mocno niedoceniana roślina może być wykorzystywana w celu:

 • leczenia łagodnego przerostu prostaty
 • pomocniczego leczenia cukrzycy typu 2
 • przyśpieszenia procesu przemiany materii
 • zwiększenia przyswajania wartości odżywczych z pokarmów
 • zahamowania aromatazy P450
 • obniżenia poziomu SHGB
Co więcej, uważa się, że pokrzywa zwyczajna pozytywnie wpływa również na tempo gojenia się ran, działa przeciwkrwotocznie, zwiększa poziom hemoglobiny oraz erytrocyty. Ponadto, znajduje zastosowanie także jako środek usuwający nadmiar wody z organizmu.

To oczywiście nie wszystko. Pokrzywa znana jest także z pozytywnego wpływu na kondycję włosów i skóry głowy. Ekstrakt z pokrzywy wykorzystywany jest zarówno w różnego rodzaju kosmetykach do zastosowania miejscowego, jak i w tabletkach na włosy.

pokrzywa na włosy - jak działa?

Jak możemy przeczytać w publikacji autorstwa B.Hlavy, F.Starego i F.Pospisila „Rośliny kosmetyczne

regularne stosowanie pokrzywy zwyczajnej na włosy, sprawia, że stają się one elastyczne, lśniące i nie wypadają.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, iż ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej znajdujemy zarówno w środkach wzmacniających, jak i ograniczających wypadanie włosów. Można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że ekstrakt z pokrzywy to kompleksowa terapia dla włosów.

Mało tego! Jak możemy przeczytać w encyklopediach, pokrzywa zwyczajna przez polską medycynę ludową od lat była wykorzystywana jako środek poprawiający kondycję skóry głowy i zwalczający łupież. Czy można oczekiwać czegoś więcej?

Pozytywny wpływ pokrzywy na włosy, uwarunkowany jest tym, iż jest to doskonałe źródło wielu witamin istotnie wpływających na kondycję skóry i włosów.

W niemal każdej naukowej publikacji, podkreśla się że ogromne znaczenie dla właściwości pro-zdrowotnych pokrzywy ma obecność kwasów tłuszczowych: palmitynowego, palmitooleinowego, stearynowego, oleinowego, linolowego, linolenowego, gadoleinowego oraz erukowego.

W pokrzywie znajdziemy także szereg minerałów:

 • wapń
 • potas
 • magnez
 • fosfor
 • krzem
 • siarkę
 • chlor

Pokrzywa zwyczajna zawiera także pierwiastki śladowe, tj.:

 • mangan
 • miedź
 • żelazo

Prócz tego, należy odnotować, że liście pokrzywy to źródło witamin:

 • witaminy C
 • ryboflawiny
 • kwasu pantotenowego
 • witaminy K
 • witaminy E

Biorąc powyższe pod uwagę, nie trudno dojść do jednoznacznego wniosku: pokrzywa zwyczajna to znakomite wsparcie dla włosów (i nie tylko!). Bogactwo w witaminy oraz mikro i makroelementy sprawia, że stosowanie pokrzywy na włosy to jedno z najskuteczniejszych naturalnych rozwiązań.

Pokrzywa na wypadanie i porost włosów

Co do tego, że pokrzywa to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach, nie ma żadnych wątpliwości. Wiele osób przedstawia pokrzywę także jako rozwiązanie na porost włosów. Czy słusznie? Czy faktycznie pokrzywa jest skuteczna przy leczeniu łysienia?

Biorąc pod uwagę liczbę minerałów i witamin zawartych w tej roślinie, nie ulega żadnym wątpliwościom, że pokrzywa może być stosowana przy wypadaniu włosów. To roślina, która dostarcza wielu niezbędnych składników, dzięki czemu można ją traktować jako naturalny suplement dla włosów.

W szczególności ważna jest obecność: miedzi, żelaza, krzemu, manganu oraz witaminy E. Niedobór tych substancji może powodować między innymi wypadanie włosów.

Co więcej, niektóre źródła wskazują, że:

korzeń pokrzywy może doprowadzać do ograniczenia produkcji dihydrotestosteronu – pochodnej testosteronu mającej bezpośredni wpływ na występowanie łysienia androgenowego typu męskiego.

Oczywiście, trudno spodziewać się, by pokrzywa była skuteczna w każdym przypadku wypadania włosów. Nie mniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosowanie płukanek czy wcierek z pokrzywy może przynieść korzyść wielu osobom borykającym się z utratą owłosienia

Jak stosować pokrzywę na włosy?

Można powiedzieć, że pokrzywa to roślina uniwersalna, którą stosować można na wiele różnych sposobów. Co ciekawe, w szeroko pojętej kosmetologii wykorzystuje się: korzenie, liście, nasiona oraz łodygi pokrzywy zwyczajnej. W każdym z elementów tej rośliny znaleźć można mnóstwo wartościowych składników.

Pokrzywę na włosy można zastosować w kilku formach, tj.:

 • płukanka z pokrzywy
 • płukanka z pokrzywy i skrzypu polnego
 • wcierka z pokrzywy
 • napar z pokrzywy do picia (kuracja od wewnątrz)

Jak przygotować susz ziołowy z pokrzywy?

Pokrzywa to roślina o bardzo silnych właściwościach pro-zdrowotnych. Jak już wspomnieliśmy – każdy jej element to mnóstwo minerałów, mikro oraz makroelementów. Najczęściej jednak wykorzystuje się: łodygę i liście.

Najlepiej pokrzywę zbierać przed zakwitnięciem (w okresie od kwietnia do czerwca). Wynika to z faktu, iż młode liście wykazują znacznie silniejsze właściwości, aniżeli stare (dojrzałe). Ze względu na możliwość podrażnienia skóry pokrzywę zbieramy w rękawiczkach ochronnych.

Łodygę i liście należy umyć pod bieżącą wodą i odstawić do suszenia.  Pokrzywy nigdy nie należy suszyć na słońcu, gdyż może doprowadzić to do utraty wielu cennych właściwości. Najlepiej robić to w suchym, przewiewnym miejscu.

Poprawnie przygotowany susz pokrzywy ma zieloną barwę. Żółty i brązowy kolor suszu może świadczyć o nieprawidłowym procesie suszenia (np. zbyt wysokiej temperaturze).

Płukanka z pokrzywy

płukanka z pokrzywy

Najpopularniejszą formą stosowania pokrzywy na włosy jest płukanka, którą przygotowuje się w banalny sposób:

 1. Kilka ususzonych łodyg z liśćmi zalej około litrem wrzątku.
 2. Zaparzaj pokrzywę przez kilkanaście minut.
 3. Pozostaw do wystudzenia.

Tak przygotowaną płukankę aplikujemy bezpośrednio na czyste włosy. Dla spotęgowania efektów warto przez pierwsze kilkadziesiąt minut nosić foliowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem. Włosów nie należy spłukiwać.

Płukanka z pokrzywy i skrzypu polnego

płukanka z pokrzywy i skrzypu polnego

Świetnymi opiniami cieszy się również płukanka z pokrzywy i skrzypu polnego. Przygotowanie naparu jest równie proste:

 1. Garść suszu ziołowego pokrzywy i garść suszu ziołowego skrzypu polnego zalej około litrem wrzątku.
 2. Zaparzaj pokrzywę przez kilkanaście minut.
 3. Pozostaw do wystudzenia.

Proces aplikacji wygląda identycznie. Płukankę stosujemy na czyste włosy i pozostawiamy pod przykryciem (foliowy czepek i ręcznik) na kilkadziesiąt minut. Włosów nie należy spłukiwać.

Wcierka z pokrzywy (i opcjonalnie: skrzypu polnego)

wcierka z pokrzywy na włosy

Stosowanie wcierki na porost włosów z pokrzywy to mnóstwo korzyści dla włosów i skóry głowy. Za sprawą takiego zabiegu możemy nie tylko odżywić, ale także pobudzić cebulki włosów. Podczas aplikacji wcierki, warto również zadbać o masaż, który dodatkowo poprawi krążenie.

Przepis na wcierkę z pokrzywy i skrzypu polnego:

 1. 2 łyżeczki suszu ziołowego należy zalać około 500 ml wody i gotować na wolnym ogniu.
 2. Po około 20 minut gotowania, zioła należy odcedzić.
 3. Odstawić do ostygnięcia.

Wcierkę aplikujemy na czyste włosy i pozostawiamy pod przykryciem na około 45 minut. Po tym czasie włosy należy spłukać letnią wodą.

Napar z pokrzywy do picia na włosy

napar (herbata) z pokrzywy na włosy

Pokrzywę z powodzeniem można stosować także w formie naparu/herbaty do picia. Rzecz jasna, efekty takiej kuracji nie są natychmiastowe – nie mniej, mogą być równie dobre, jak przy stosowaniu zewnętrznym/miejscowym.

To niezwykle wygodna forma terapii. Herbatki z pokrzywy dostępne są w niemal każdym sklepie spożywczym. Można je również przygotować na własną rękę z wcześniej zrobionego suszu ziołowego.

Czy pokrzywa na włosy jest bezpieczna?

Pokrzywa to roślina, której stosowanie z reguły nie powoduje skutków ubocznych. Nie mniej jednak, niekiedy może podrażniać skórę, dlatego też przed zastosowaniem  warto dokonać próby alergicznej. Wystarczy odrobinę przygotowanej wcierki/płukanki rozprowadzić na skórze głowy i zobaczyć, czy nie zachodzą reakcje niepożądane.

Natomiast, w przypadku stosowania wewnętrznego, napar z pokrzywy może powodować wzdęcia i/lub podrażniać żołądek.

Jednakże, tego typu zjawiska mają miejsce naprawdę rzadko. Częściej, można dostrzec „pozytywne” skutki uboczne stosowania pokrzywy, tj.:

 • wzmocnienie odporności organizmu
 • eliminacja problemów trawiennych

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy na włosy

W przypadku stosowania miejscowego, z dobroczynnych właściwości pokrzywy nie mogą korzystać osoby borykające się z podrażnieniami skóry.

Natomiast, herbata z pokrzywy nie jest wskazana przy chorobach narządów rodnych, chorobach nerek oraz bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych. Ponadto, herbata z pokrzywy nie powinna być stosowana u osób z nadmierną retencją żelaza.

Efekty stosowania pokrzywy na włosy: opinie

Trudno nie zgodzić się z tezą mówiącą o tym, iż  pokrzywa to kompleksowe wsparcie dla zdrowia skóry głowy i włosów.  Minerały, witaminy i inne niezbędne substancje zawarte w suszu ziołowym tej rośliny sprawiają, że włosy stają się odżywione i odzyskują swój naturalny blask.

efekty stosowania pokrzywy na włosy

Co więcej, regularne stosowanie pokrzywy na włosy pozwala:

 • pozbyć się efektu przetłuszczonych włosów
 • wyeliminować łupież i wzmocnić barierę ochronną przed chorobami grzybiczymi
 • przyśpieszyć porost włosów i zahamować łysienie

Opinie dotyczące stosowania pokrzywy na włosy są zwykle pozytywne. Co oczywiste, w zdecydowanej większości – rozwiązanie to realizowane jest przez kobiety, które cenią sobie pokrzywę za:

 • bardzo wysoką efektywność
 • niemal natychmiastowe efekty
 • łatwość w przygotowaniu

A wy drogie czytelniczki/ drodzy czytelnicy, co sądzicie o pokrzywie na włosy? Czy według Was to skuteczne i dobre rozwiązanie na włosy? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem!

6 komentarzy do “Pokrzywa na włosy. Jak stosować płukankę, wcierkę i napar z pokrzywy? Przepisy i efekty”

 1. Witajcie drodzy włosomaniacy,
  mam nadzieję, że oprócz amatorów zaglądają tu także specjaliści od pokrzyw.
  Bardzo zaciekawił mnie jej wpływ porost i wypadanie włosów. To drugie szczególnie, gdyż od jakiegoś czasu włosy wypadają mi z głowy całymi garściami. Niestety kosmetyki, a raczej środki chemiczne w nich zawarte nie pomagają, a wręcz potęgują problem. Dlatego szukam naturalnego rozwiązania.
  Akurat pokrzyw (wstyd się przyznać ale…) mam cały ogródek 🙂
  Jednak jakbyście byli łaskawi doradzić mi – jak powinnam je zbierać? W jaki sposób je najlepiej przetworzyć, aby zachować ich właściwości?

  Odpowiedz
  • Witajcie. Ja również mam problem z wypadanie włosów. Jestem załamana… Lekarz zostawił mnie na lodzie a trycholog mnie wyczysci z kasy… O pokrzywie słysze bardzo dużo pozytywnych opini wśród znajomych. Jutro zamiast płakać jak codzień ruszę 4litery i zerwe pokrzywy z mojego ogrodu i zrobię może z nich coś.. Dziś zamówiłam na internecie olejek jojoba.. Znam Panią która jest po operacji goza mózgu i po tym wszystkim zaczęły włosy również wypadac i mówi że dosłownie na drugi dzień już nie wypadały.. Kobieta zadowolona więc musi coś w tym być… Powiem Wam że jestem załamana… 2msc mija i straciłam 2/3 włosów i żadnej poprawy. Wypiłam już jedno op merz specjal i kupiłam kolejne. Przestaje czuć się kobieta… Jutro jadę na badania hormonalne aż strach się bać 😭

   Odpowiedz
 2. Absolutnie każdemu polecam płukanki z pokrzywy. Kiedyś moje włosy były w bardzo słabej kondycji, a pokrzywa była pierwszym sposobem po który sięgnęłam i nie żałuję. Od tamtego czasu włosy stawały się coraz zdrowsze. A ja w międzyczasie do płukanki zaczęłam dodawać skrzyp, a potem nawet miętę. Teraz z każdego spaceru przynoszę coś dla moich włosów.

  Odpowiedz
 3. Witam, rowniez i mi wypadaly wlosy ale po zastosowaniu „starego” sposobu problem zniknal.
  Ja stosuje mixture przed myciem wlosow; zoltko jajka, sok wycisniety ze swiezej pokrzywy ( jak ktos ma uczulenie to nalezy zaparzyc mocna 'herbatke” i dodac 2 lyzki do zoltka po ostudzeniu i do tego olej rycynowy – ok pol lyzeczki do herbaty ) dobrze wymieszac, nalozyc na skore glowy, zakryc czepkiem i recznikiem na 30 mindo 1 godziny i umyc tak jakby to byl szampon. Mozna pozniej jeszcze raz umyc z normalnym szmponem dla zabicia zapachu zoltka, Nie trzeba uzywac duzo szmponu bo zoltko dziala podobnie do szamponow i myje wlos!! 🙂 I nie przerazac sie jesli za pierwszym razem po myciu jeszcze wypadna wlosy – to bedzie po raz ostatni !!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz