Piwo na włosy. Jak stosować maseczkę i płukankę z piwa?

Piwo to nie tylko najstarszy i najpopularniejszy napój alkoholowy na świecie. To także płyn, który z powodzeniem można wykorzystać w pielęgnacji włosów. Jak działa piwo na włosy? Czy warto korzystać ze złotego trunku w celach kosmetycznych?

piwo na włosy

Zdrowe, gęste i lśniące włosy stanowią marzenie wielu kobiet (i mężczyzn!) na całym świecie. O włosy dbamy korzystając z rozmaitych kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Nierzadko sięgamy po mniej lub bardziej wyszukane domowe sposoby.

Obok oczywistych propozycji takich jak siemię lniane, kozieradka, drożdże czy miód – znajduje się szereg mniej popularnych produktów takich jak chociażby piwo. Czy niewielka popularność piwnych maseczek i płukanek oznacza, że jest to rozwiązanie mniej skuteczne? W jaki sposób piwo wpływa na włosy?

Piwo na włosy – nieoczywiste bogactwo witamin i minerałów?

Piwo to napój, który nie tylko sprawdza się jako płyn doskonale gaszący pragnienie w gorące dni. To także, nieoczywiste źródło witamin i minerałów. Nie oznacza to jednak, że „złoty trunek” należy traktować jako swoisty suplement diety – na pewno nie w znaczeniu dosłownym. Natomiast, z powodzeniem można wykorzystać piwo w kosmetyce.

piwo - bogactwo witamin i minerałów

Aby lepiej zobrazować bogactwo mineralno-witaminowe piwa, publikujemy tabelę wartości odżywczych w oparciu o dane zamieszczone w publikacji C.W. Bamfortha „Beers. Health and Nutrition”.

Witaminy i minerały w piwie (na 1 litr piwa wyprodukowanego ze 100% udziałem słodu)

Tiamina (Witamina B1)

0,03 mg

Ryboflawina (Witamina B2)

0,4 mg

Niacyna (Witamina B3)

7,9 mg

Kwas pantotenowy

1,6 mg

Witamina B6

0,7 mg
Biotyna (Witamina B7)

0,01 mg

Kwas foliowy

0,08 mg

Witamina B12

0,0001 mg

Cholina

18,1 mg
Fosfor

308,0 mg

Wapń

34,0 mg

Magnez

107,0 mg

Potas

493,0 mg

Sód

30,0 mg

Trzeba przyznać, że powyższe zestawienie może robić wrażenie i stanowić zaskoczenie dla wielu osób. Oczywiście, nie oznacza to, że możemy traktować piwo jako trunek zdrowia. Nie mniej, powyższe bogactwo mineralno-witaminowe można z powodzeniem wykorzystać przy stosowaniu miejscowym. Piwo może stanowić alternatywę dla maseczek, odżywek i innych kosmetyków dostępnych w drogeriach.

Jakie piwo na włosy?

Podobnie jak w przypadku wyboru kosmetyków czy suplementów diety na włosy – nie powinniśmy wybierać „pierwszego-lepszego” piwa z półki sklepowej.

Warto sięgać po produkty wyższej jakości, nie poddawane pasteryzowaniu. W pielęgnacji włosów zdecydowanie najlepiej sprawdzają się piwa pszeniczne.
SPRAWDŹ TAKŻE: Woda ryżowa na włosy: jak stosować i przygotować płukankę?

Jakie efekty daje stosowanie piwa na włosy?

Samo bogactwo mineralno-witaminowe nie oznacza, że produkt sprawdzi się w kosmetyce. Wszak, podobne wartości odżywcze znajdziemy w wielu innych produktach, a jednak – nie znajdują one szerszego zastosowania.

W przypadku piwa, możemy jednak mówić o naprawdę silnych właściwościach, czego potwierdzeniem jest wiele pozytywnych opinii na temat działania złotego trunku na włosy. Wiele osób (w tym co ciekawe – wielu mężczyzn!) korzystając z piwa na włosy zauważa:

  • ogólną poprawę kondycji włosów (odżywienie)
  • zahamowanie nadmiernego wypadania włosów
  • ograniczenie nadmiernego przetłuszczania się włosów

Jak stosować piwo na włosy?

jak stosować piwo na włosy

Piwo na włosy można wykorzystać w kilku wariantach, tj.:

  • maseczki
  • płukanki
  • szamponu
Za każdym jednak razem, musimy pamiętać o tym, iż zastosowanie znajduje napój wolny od alkoholu. W związku z powyższym, zanim przystąpimy do przygotowania kosmetyku, musimy gotować produkt aż do kilkukrotnej redukcji (sugerowane: do 1/4).

Maseczka piwna na włosy

Piwo jako płyn możemy dodać zarówno do gotowych maseczek, jak i przygotować  domową maseczkę piwną.  W tym celu będziesz potrzebować:

  • 50 ml piwa (po wygotowaniu)
  • 2 żółtka jaj
  • odrobinę olejku arganowego

Powyższe składniki należy dokładnie wymieszać i delikatnymi, kolistymi ruchami rozprowadzić na skórze głowy. Pozostawić pod przykryciem (czepek foliowy i ręcznik) na około 15-20 minut i dokładnie umyć włosy delikatnym szamponem lub odżywką.

Płukanka z piwa na włosy

Zdecydowanie najpopularniejszym  kosmetykiem do włosów na bazie piwa jest płukanka.  Jej przygotowanie jest banalnie proste, gdyż opiera się na wygotowanym złotym trunku i wodzie.

Płukankę z piwa na włosy przygotowuje się w różnych proporcjach, które zależne są od porowatości włosów. W przypadku włosów niskoporowatych zaleca się proporcje 1:2, zaś w przypadku włosów wysokoporowatych 1:4.

Włosy należy wypłukiwać (moczyć) w przygotowanej miksturze przez około 5-7 minut. Po wypłukaniu nie należy myć włosów. Piwna płukanka powinna wyschnąć na włosach w naturalny sposób (bez dodatkowego osuszania).

Szampon z piwem na włosy

Póki co w ofertach producentów kosmetyków do włosów brakuje pozycji bazującej na piwie. W związku z czym, chcąc pielęgnować i myć włosy piwem, jesteśmy zmuszeni do przygotowania „domowego” szamponu i/lub dodania piwa do gotowego produktu.

Zdecydowanie łatwiejsze jest po prostu wymieszanie piwa z gotowym, delikatnym szamponem pozbawionym SLS i SLES. Można korzystać z różnych proporcji, które podobnie jak w przypadku płukanki – zależne są od porowatości włosów.

Czy warto korzystać z tej domowej metody?

Co do tego, że piwo to produkt, który sprawdzi się w pielęgnacji włosów – nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. Potwierdzają to liczne pozytywne opinie.

Nie mniej, trudno powiedzieć czy jest to lepsze rozwiązanie od innych domowych metod na włosy.

Dodaj komentarz