Pielęgnacja włosów kręconych: jak dbać o włosy kręcone? Mycie, nawilżanie, odżywianie, olejowanie, suszenie i stylizacja

Pielęgnacja włosów kręconych to niezwykle trudne zadanie. Tendencja do przesuszania się, rozdwajania końcówek i relatywnie wysoka łamliwość to tylko kilka cech loków. Mimo tego, wiele kobiet marzy o włosach kręconych i falowanych.

pielęgnacja włosów kręconych

Jeśli posiadasz włosy kręcone, to z całą pewnością zdarzyło Ci się na nie narzekać i traktować jak prawdziwe utrapienie. Mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Jesteś we właściwym miejscu, aby dowiedzieć się jak pielęgnować i dbać o włosy kręcone. Poniżej przedstawiamy szereg wskazówek, które sprawią, że Twoje włosy będą zdrowe, sprężyste i pełne blasku.

Typy kręconych włosów

A. Walker – amerykański stylista fryzur gwiazd w swojej publikacji „Andre Talk Hair!” sklasyfikował włosy w czterech kategoriach:

  1. Włosy proste (ang. straight hair)
  2. Włosy falowane (ang. wavy hair)
  3. Włosy kręcone (ang. curly hair)
  4. Włosy supełkowe/sprężynkowe (ang. kinky hair)

Z powyższego wzorca czerpią wszyscy – fryzjerzy, producenci kosmetyków, styliści i oczywiście konsumenci.

Każda kategoria włosów podzielona jest na mniejsze pod grupy do których przypisane są włosy o konkretnym skręcie oraz grubości:

Włosy proste

1AWłosy tego typu charakteryzują się tym, że są bardzo proste i cienkie. Spięte w kucyk nie mają więcej niż siedem centymetrów w obwodzie. Zwykle charakteryzuje je delikatność, niskoporowatość oraz świetna kondycja. Ze względu na fakt, iż sebum z łatwością dociera do końcówek są także: śliskie, błyszczące i elastyczne. Nie puszą się, a ich rozczesywanie jest bardzo łatwe.
1BWłosy proste o średniej grubości. Mają znacznie więcej objętości niż włosy w typie 1B i wyglądają zdecydowanie atrakcyjniej.
1CWłosy proste o bardzo dużej grubości. Najczęściej spotykane są u przedstawicielek takich krajów jak Korea, Chiny, Japonia.

Włosy falowane

2ADelikatne fale, które można porównać do rozciągniętej w pionie litery „S”. Są cienkie i mają tendencje do puszenia się. Bardzo proste w stylizacji (od włosów prostych po włosy supełkowate).
2BWłosy falują się już od nasady. Skręt włosów w typie 2B przypomina bardziej literę „Z”, aniżeli „S”. Mają skłonność do puszenia się. Są nieco grubsze od typu 2A i odporniejsze na stylizację.
2CSkręt włosów jest znacznie mocniejszy i trwalszy. Są znacznie bardziej szorstkie i gęste niż włosy w typie 2A i 2B. Ze względu na grubość i mocny skręt, sebum ma trudność w przemieszczaniu się, co sprawia, że zwykle są bardzo suche.

Włosy kręcone

3AWłosy są odbite od nasady. Cienkie i podatne na wszelkie zabiegi stylizacyjne. Bardzo łatwo się puszą i szybko tracą wilgoć. Ich kształt można przyrównać do grubej spirali.
3BGrube, ciasne, „twarde” i „ciężkie” loki, których stylizacja jest więcej, niż trudna.
3CTyp włosów, który nie znalazł się w klasyfikacji A.Walkera, ale powszechnie za typ 3C uważa się: bardzo gęste i grube włosy, które przypominają zbite korkociągi.

Włosy supełkowate/sprężynkowe

4ATo niezwykle gęste i spore objętościowo włosy, które są bardzo ciasno zwinięte w literę „S”. Podatne na zniszczenia, bardzo trudne w pielęgnacji. Bardzo delikatne i szorstkie.
4BTyp bardzo gęstych i grubych włosów, które są bardzo ciasno zwinięte w literę „Z”. Uniesione od nasady, szorstkie, suche i odporne na stylizację. Ich nawilżenie jest niezwykle trudne.
4CNiezwykle gęste włosy sprężynkowe, które cechuje: matowość, suchość, szorstkość. Mają zdolność do kurczenia się do około 75% swojej długości. Trudne w pielęgnacji i nawilżaniu.

Jak dbać o kręcone włosy?

Panie, które marzą o lokach nie zdają sobie sprawy, że ten typ włosów jest jednym z najbardziej wymagających. Co więcej, nawet najdrobniejsze błędy w pielęgnacji mogą sprawić, że o świetnym efekcie możemy zapomnieć. Jak dbać o włosy kręcone?

Mycie włosów kręconych

Jako, że włosy kręcone są niezwykle delikatne, to już na etapie podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego jakim jest mycie włosów, musisz zadbać oto, aby ten proces był realizowany z odpowiednią starannością.

  • Włosy myj przy wykorzystaniu delikatnych szamponów, najlepiej na bazie ekstraktów i wyciągów roślinnych. Możesz je myć również odżywką.
  • Ogranicz wykorzystywanie silnych detergentów z laurylosiarczanem sodu (SLS) i alkoholem do minimum (zaleca się wykorzystywanie silnie myjących środków do kilku razy w miesiącu).
  • Nie myj włosów zbyt często. Włosy kręcone mają tendencję do przesuszania się, dlatego też niezwykle istotnym jest to, aby ich „nie przepłukać”. Zaleca się myć włosy 1-2 razy w tygodniu.
  • Myj włosy w letniej wodzie. Zbyt wysoka temperatura doprowadza bowiem do otwierania się łusek, co skutkuje utratą blasku, osłabieniem oraz pobudzeniem gruczołów łojowych do pracy.
  • Po każdym myciu głowy stosuj odżywkę.

Nawilżanie i odżywianie włosów kręconych

Ze względu na fakt, iż włosy kręcone są podatne na przesuszanie się, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być nawilżanie. Możesz to zrobić wykorzystując zarówno odżywki o takim działaniu, jak i specjalne oleje do włosów.

  • 1-2 razy w ciągu tygodnia stosuj maseczkę o działaniu nawilżającym. Nakładaj ją od ucha w dół, aby uniknąć nadmiernego obciążania włosów u nasady.
  • Po każdym myciu głowy stosuj odżywkę o działaniu nawilżającym.
  • Wykorzystuj czepki kosmetyczne. Dzięki temu, nałożone kosmetyki będą się lepiej wchłaniać.
  • Spłukuj odżywkę/maseczkę po wyznaczonym czasie. Zbyt długie trzymanie kosmetyków na głowie może skutkować tzw. rozpulchnieniem włosa.

Więcej na temat nawilżania i odżywiania włosów dowiesz się czytając artykuły:

Olejowanie włosów kręconych

Olejowanie włosów to zabieg dzięki któremu uzupełnisz ubytki w łuskach włosowych oraz przywrócisz elastyczność i piękny, zdrowy wygląd. Ze względu na fakt, iż włosy kręcone mają tendencję do przesuszania się, musisz je regularnie olejować.

  • Nie pozostawiaj oleju na noc. Włosy kręcone bardzo szybko „piją” oleje, dlatego też proces olejowania nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny.
  • Nie przesadzaj z ilością oleju, gdyż skutkować to może oklapnięciem włosów i efektem przetłuszczenia.
  • Olej zmywaj przy wykorzystaniu delikatnego szamponu lub odżywki do włosów.
  • Olej nakładaj na włosy mokre. Możesz je zwilżyć wodą lub naparem ziołowym.
  • Pamiętaj, że nie każdy olej nadaje się do pielęgnacji włosów kręconych. Unikaj oleju rycynowego, gdyż może on doprowadzać do puszenia się delikatnych włosów.

W przypadku włosów kręconych, najlepiej sprawdzi się olej: z pestek winogron, słonecznikowy, jojoba, awokado, makadamia, ze słodkich migdałów, sezamowy.

Suszenie włosów kręconych

Kolejnym niezwykle istotnym procesem pielęgnacji włosów jest ich suszenie. Najlepiej, aby włosy kręcone suszyły się samoistnie, tj. bez naszej ingerencji.

  • Po wyjściu z wanny/spod prysznica ugniataj włosy wykorzystując bawełnianą koszulkę lub ścierkę z mikrofibry. Unikaj szorstkich ręczników.
  • Nie dotykaj swoich włosów, gdy wysychają.
  • Jeśli już musisz podsuszyć włosy to tylko i wyłącznie stosując suszarkę z chłodnym nawiewem i dyfuzorem.

Na rynku dostępnych jest multum suszarek do włosów. Sprawdź nasz ranking, aby dowiedzieć się, które urządzenia są bezpieczne dla Twoich włosów:

Rozczesywanie włosów kręconych

Ze względu na fakt, iż włosy kręcone są niezwykle delikatne i wrażliwe – proces wyczesywania należy realizować tylko i wyłącznie na włosach wilgotnych. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do zaburzenia skrętu oraz napuszenia włosów.

  • Do rozczesywania włosów wykorzystuj grzebień z szerokim rozstawem zębów.
  • Podczas porannego rozczesywania włosów stosuj odżywkę bez spłukiwania.
  • Nigdy nie rozpoczynaj rozczesywania od nasady włosów.

Stylizacja włosów kręconych

Powiedzieć, że stylizacja włosów kręconych jest trudniejsza od stylizacji włosów prostych to jak nie powiedzieć nic. Aby wydobyć to co najpiękniejsze, podkreślić skręt włosa, nadać im blasku i odpowiedniej objętości musimy się naprawdę napracować.

  • Do stylizacji włosów kręconych używaj kosmetyków wolnych od alkoholu.
  • Korzystaj tylko i wyłącznie z produktów dedykowanych dla włosów kręconych.
  • Alternatywnie stosuj naturalne kosmetyki podkreślające skręt włosa takie jak chociażby żel lniany lub aloesowy.
  • Zrezygnuj z wykorzystywania stylizatorów cieplnych, tj. prostownic, suszarek z gorącym nawiewem i lokówek.

Uwielbiasz prostować włosy? Pamiętaj, że wybór prostownicy ma ogromne znaczenie. Sprawdź zestawienie najlepszych prostownic:

Strzyżenie włosów kręconych

Włosy kręcone to ogromne wyzwanie dla fryzjerów. Wszak, to jak włos zachowuje się po ścięciu jest zależne od jego gęstości i skrętu. Inny efekt uzyskamy ścinając 1 centymetrów włosów falowanych, a inny włosów sprężynkowatych. To w pełni zrozumiałe!

  • Nie eksperymentuj. O ile w przypadku włosów kręconych i małej fali – łatwo naprawić „wpadkę” fryzjera, o tyle przy włosach kręconych i supełkowych może być to po prostu niemożliwe.
  • Fryzjer powinien sam potrafić ocenić typ Twoich włosów. Jeśli będzie miał z tym problemy, to znaczy, że dla własnego dobra… powinnaś zmienić salon.
  • Korzystaj z usług profesjonalistów. Niekompetencja fryzjera na włosach kręconych zostanie bardzo szybko uwidoczniona.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów kręconych

pielęgnacja włosów kręconych - najczęściej popełniane błędy

Korzystasz z kosmetyków z najwyższej półki, realizujesz zabiegi pielęgnacyjno-odżywcze, chodzisz do najlepszego fryzjera, a i tak kondycja Twoich włosów pozostawia wiele do życzenia? Być może popełniasz któryś z niżej przedstawionych błędów:

  1. Nadmierne wykorzystywanie „agresywnych” szamponów
    Wykorzystywanie szamponów z SLS i SLES należy ograniczyć do minimum. Włosy kręcone są z natury suche, dlatego też traktowanie ich silnymi detergentami może negatywnie wpłynąć na ich kondycję.
  2. Wyczesywanie włosów na sucho
    Włosy kręcone muszą zostać delikatnie nawilżone przed wyczesywaniem, w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do nadmiernego puszenia się włosów.
  3. Korzystanie z niewłaściwej szczotki i grzebienia
    Fale i loki należy traktować szczotkami i grzebieniami z szerokim rozstawem zębów, niezależnie od ich gęstości i grubości.
  4. Wykorzystywanie kosmetyków z alkoholem
    Alkohol to jeden z największych nieprzyjaciół włosów kręconych. Unikać powinnaś nie tylko szamponów z alkoholem, ale także wszelkich stylizatorów chemicznych, które go zawierają.
  5. Nadużywanie olejów
    Włosy kręcone bardzo szybko „piją” zaaplikowany olej. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy stale je olejować. Proces ten należy realizować zgodnie z przyjętym harmonogramem. W przeciwnym wypadku skutkować to będzie oklapnięciem i efektem przetłuszczonych włosów.
  6. Wykorzystywanie uniwersalnych kosmetyków
    Struktura włosów kręconych wymusza na nas wykorzystywanie tylko i wyłącznie kosmetyków dedykowanych lokom i falom. Stosowanie kosmetyków uniwersalnych może nieść za sobą mnóstwo skutków ubocznych: od nadmiernego puszenia, poprzez przesuszanie, a skończywszy na wypadaniu włosów.
  7. Wycieranie włosów szorstkim ręcznikiem
    Z włosami kręconymi trzeba obchodzić się niezwykle delikatnie – także wtedy, gdy są mokre. Korzystanie z szorstkiego ręcznika w celu pozbycia się nadmiaru wody może skutkować plątaniem i zwiększeniem łamliwości.
  8. Zbyt częste mycie włosów
    Włosy nie potrzebują codziennych kąpieli w celu zachowania świeżości. Wręcz przeciwnie! Zbyt częste mycie włosów skutkuje pozbawieniem naturalnej bariery ochronnej włosa.
  9. Mycie włosów w zbyt wysokiej temperaturze
    Mycie włosów w gorącej wodzie skutkuje otwarciem łuski włosa, co skutkuje utratą blasku i osłabieniem.
  10. Nadmierne wykorzystywanie urządzeń bazujących na wysokiej temperaturze
    Suszarka z gorącym nawiewem, prostownica czy lokówka to urządzenia, których wykorzystywanie może doprowadzić m.in. do przesuszania włosa oraz pobudzenia gruczołów łojowych.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, aby włosy kręcone się nie puszyły?
Aby uniknąć puszenia się włosów musisz zadbać o każdy etap pielęgnacji. Od prawidłowego mycia, poprzez odżywiania, nawilżanie, olejowanie, a skończywszy na stylizacji. Kluczowe jest również to, aby ograniczyć ekspozycję włosów na słońce i całkowicie zrezygnować z użytkowania urządzeń cieplnych, tj. suszarek z gorącym nawiewem, prostownic i lokówek.

Co zrobić, aby włosy kręcone bardziej się kręciły?
Jeśli chcesz poprawić naturalny skręt włosa to musisz zastosować się do kilku wskazówek, a mianowicie:

  • poprawnie nawilżać włosy przed stylizacją
  • wykorzystywać kosmetyki z większą ilością protein zamiast silikonów
  • regularnie olejować włosy

Efekt możesz uzyskać natychmiastowo także poprzez delikatne ugniatanie włosów, właściwe upięcie i/lub plopping i plunking.

Ile ludzi ma kręcone włosy?
Szacuje się włosy kręcone (typ włosów 3A, 3B, 3C) ma zaledwie 5% kobiet na świecie. Znacznie więcej, bo około 15% kobiet ma włosy falowane.

Dlaczego włosy kręcone wolno rosną?
Tempo wzrostu włosów kręconych wydaje się nieco mniejsze. Zapewniamy jednak – po wyprostowaniu, osiągane wyniki w przypadku włosów kręconych i prostych kreują się na podobnym poziomie. Powodem wolniejszego wzrostu mogą być następujące czynniki:

  • niedobór żelaza
  • niedobór snu
  • stres
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków

Jak wyprostować kręcone włosy bez prostownicy?
W drogeriach dostępnych jest wiele kosmetyków do prostowania włosów. Upewnij się jednak, że są one wolne od niepożądanych substancji.

Co zrobić, aby włosy kręcone szybciej rosły?
Tempo wzrostu włosów uwarunkowane jest przez wiele czynników. Na szczęście, możemy je stymulować, wykorzystując:

Pamiętaj: włosy kręcone wymagają ogromu cierpliwości i systematycznej pracy. Tylko i wyłącznie regularna pielęgnacja zagwarantuje Ci piękny wygląd i optymalną kondycję Twoich włosów.

Chcesz przyśpieszyć porost włosów? Sprawdź specjalny artykuł, w którym przedstawiamy aż 10 różnych metod:

A Ty, droga czytelniczko – jak pielęgnujesz włosy kręcone? Czy masz jakieś sprawdzone sposoby, aby podkreślić skręt i piękno kręconych włosów?

6 komentarzy do “Pielęgnacja włosów kręconych: jak dbać o włosy kręcone? Mycie, nawilżanie, odżywianie, olejowanie, suszenie i stylizacja”

  1. Ja właśnie należę do grona, które narzeka na swoje kręcone włosy. Moje loki się puszą i są nie do okiełznania – po prostu ich nie lubię i codziennie korzystam z prostownicy. Faktem jest to, że nie dbam zbytnio o ich pielęgnację. Zastanawiam się nad zabiegiem olejowania. Mam w domu olej kokosowy – nie wiem czy się nadaje. Czy któraś z Was może polecić mi jakiś konkretny olejek?

    Odpowiedz
    • @Monia,

      To jest tak, że jedne włosy dobrze zareagują na kokosowy, inne wręcz przeciwnie. W moim przypadku olejek kokosowy skutkował nadmiernym puszeniem się. Aktualnie korzystam z olejku sezamowego i powiem krótko: mega efekt :-).

      Odpowiedz
  2. Ehh, ile ja bym oddała by mieć proste włosy…
    Codziennie prostuję włosy i niestety ich kondycja jest coraz gorsza.

    Nie lubię swoich loków, ale chyba będę musiała je zaakceptować… bo nie dość, że włos słaby to jeszcze coraz rzadszy 🙁

    Odpowiedz
  3. A ja tam lubię swoje kręcone włosy 😉 Może właśnie dlatego, że moja fryzjerka potrafi się nimi zająć i zawsze dobiera mi właściwe strzyżenie i kosmetyki. Zawsze mogę się jej poradzić co do pielęgnacji. Dzięki niej zaczęłam olejować włosy – i to chyba ten zabieg sprawił że bardziej je polubiłam.
    Odnośnie swoich loków mam tylko jeden problem 🙂 mianowicie – za zwyczaj noszę włosy rozpuszczone i wtedy wszystko jest ok. Ale kiedy np chcę wyjść na siłownię czy nawet coś ugotować – muszę spiąć włosy. Jeszcze nie udało mi się zrobić tego tak, żebym była zadowolona. Upięć fryzjerki nie potrafię powtórzyć niestety. Może macie jakieś sposoby na szybkie, efektowne i śliczne upięcie loków?

    Odpowiedz
  4. Drogie kobitki, (bez urazy chłopy, ale chyba tu nie zaglądacie)
    powiedzcie mi jak koloryzacja wpływa na włosy kręcone? Od urodzenia noszę swój naturalny kolor. Bardzo go lubię, ale wiecie same, że czasami tak nachodzi człowieka chęć na zmiany. I tak właśnie myślę o zrobieniu się na jakiś inny kolor. Podpowiedzcie czy włosy lepiej zareagują na rozjaśnienie czy przyciemnienie? Może wcale nie warto farbować, albo zrobić same refleksy?
    A może polecacie jakąś super farbę, która świetnie współpracuje z lokami?
    Nadmienię, że mój typ włosa to 3A (z opisu powyżej by wynikało)

    Odpowiedz
  5. Drogie Panie włosowmaniaczki,
    mam kręcone włosy i jak pewnie niejedna z Was ich nie dzierżę 🙂 Próbowałam już wszystkich możliwych metod pielęgnacji: olejowanie, nawilżanie, delikatne traktowanie, specjalne środki i nadal ich wygląd nie zachwyca.
    Ostatnimi czasy bardzo mocno rozważam zabieg kreatynowego prostowania włosów. Pytanie jednak: czy moje włosy w stylu 3B poddadzą się takiemu zabiegowi i czy jego efekt będzie faktycznie widoczny? Pytanie drugie: czy moje włosy na tym nie ucierpią?
    Pomóżcie bo jestem bliska rozpaczy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz