Prawidłowa pielęgnacja włosów cienkich. Jak zwiększyć ich objętość?

kobieta z długimi cienkimi włosami

Od zarania dziejów włosy traktowano jako jeden z przymiotów atrakcyjności. Upinane w wymyślne konstrukcje, ozdabiane, farbowane – stały się synonimem dobrostanu, a także i statusu. Niestety nie wszyscy zostali hojnie obdarzeniu przez naturę. Wiele osób boryka się z rzadkimi i cienkimi włosami, co często jest powodem kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości. Jak zwiększyć objętość włosów cienkich? To pytanie spędza sen z powiek nie tylko kobietom, ale i mężczyznom. 

Cykl życia włosa: jak to działa?

Włosy wyrastają z mieszków umieszczonych w skórze. Ich rozwój odbywa się w trzech fazach:

 1. anagen – wzrost nowych włosów,
 2. telogen – stan spoczynku,
 3. katagen – zamieranie włosa.

W przypadku włosów na głowie cały cykl trwa zwykle od 2 do 7 lat, przy czym większość czasu zajmuje anagen (telogen 14-21 dni, katagen 30-90). Włos składa się z łodygi, korzenia i mieszka. Porost włosów nie odbywa się jednocześnie. Nie wszystkie znajdują się w tej samej fazie. Gdyby tak było, katagen kończyłby się kompletnym wyłysieniem. Każdy włos wyrasta w swoim czasie.

Co decyduje o grubości i gęstości włosów?

To, ile włosów mamy na głowie oraz jak są one grube uwarunkowane jest przez kilka czynników. Wśród najważniejszych wymienić należy:

 • przyczyny genetyczne,
 • pochodzenie etniczne,
 • kolor włosów,
 • stan zdrowia.

W przypadku, gdy nasi rodzice lub dziadkowie nie cieszyli się bujną fryzurą, my również nie możemy na nią liczyć. Na gęstość naszej czupryny wpływ ma także przynależność do danej grupy etnicznej. Na przykład znani z pięknych włosów Azjaci, wbrew pozorom, mają mniej mieszków, niż przedstawiciele rasy białej. Cebulki są jednak o wiele większe, dlatego ich włosy są grube (0,12 mm) i lśniące.

Co ciekawe, kolor włosów także ma tu zasadnicze znaczenie. Okazuje się, że rudowłosi mają o około 70 tys. mieszków włosowych mniej, niż osoby o włosach blond! Te mogą się pochwalić aż ok. 150 000. Pomiędzy nimi plasują się ciemnowłosi – blisko 100 tys. mieszków włosowych. Nie należy także zapominać o wpływie ogólnego stanu zdrowia na jakość naszych fryzur. Wszelkie niedobory pokarmowe, a także choroby wymagające od ciała podjęcia wysiłku, sprawiają, że włosy stają się cienkie, kruche i wypadają.

Włosy cienkie, czyli jakie?

włosy cienkie

W przypadku włosów europejskich średnica łodygi waha się w granicach 0,04 do 0,1 mm. Przyjęło się uważać, że włosy, których grubość nie przekracza 0,06 mm są cienkie. Grubość włosów europejskich:

 • Włos cienki: 0,04-0,06 mm
 • Włos standardowy: 0,07 – 0,08 mm
 • Włos gruby: 0,09 – 0,1 mm

Jak zwiększyć objętość włosów cienkich?

Mimo że grubość włosa zależy głównie od uwarunkowań genetycznych i zdrowotnych, istnieją sposoby, by nieco pomóc sobie w tym aspekcie.

Hennowanie

Do takich metod należy farbowanie włosów za pomocą ziół – najlepsze efekty daje henna i casia. Barwniki wydzielane przez te rośliny przyczepiają się do keratyny, pogrubiając łodygę i sprawiając, że włosy stają się mocne i lśniące.

Wcierki

Bardzo korzystnie na kondycję zarówno skóry głowy, jak i włosów, wpływa stosowanie różnego rodzaju wcierek. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które pobudzają mieszki do pracy, sprzyjając porostowi nowych włosów, a także sprawiając, że stają się one mocniejsze. Systematyczne stosowanie wcierek pomaga zmniejszyć wypadanie i zwiększyć objętość włosów.

Kosmetyki

Grubość włosa możemy także poprawić kosmetykami. Co prawda jest to rozwiązanie, które przynosi efekty jedynie na chwilę, może jednak znaleźć zastosowanie np. przed wielkim wyjściem. Na rynku znajdziemy szereg propozycji, które pozwolą optycznie zwiększyć gęstość fryzury, odbić włosy u nasady i pogrubić łodygę. Dostępne są w formie: proszków, kremów, sprayów, „cementów” czy pianek.

Co na po porost włosów?

porost włosów cienkich

Osoby borykające się z problemem wypadających, cienkich lub zbyt wolo rosnących włosów mają do dyspozycji szereg rozwiązań. Ich skuteczność zależy w dużej mierze od stanu wyjściowego, a więc tego, jak szybko zareagowaliśmy oraz czy mamy w organizmie poważne niedobory i stany chorobowe.

Aby przyspieszyć wzrost włosów i zwiększyć ich objętość, warto zastosować wspomniane wyżej wcierki, które nie tylko sprawiają, że włosy wyrastają w lepszej kondycji, ale przede wszystkim ograniczają wypadanie i przyspieszają porost. Najważniejsze jest jednak dbanie o kondycję całego organizmu.

Dieta

Wszelkie eksperymenty kosmetyczne nie pomogą zbyt wiele, jeśli nie zadbamy o właściwy sposób odżywiania. Bez odpowiednio zbilansowanej diety dobrej dla włosów, obfitującej w makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów, trudno oczekiwać, że będą grube i gęste. [1]

Aktywność fizyczna

Systematyczny ruch wpływa pozytywnie na całe ciało, co przynosi także pozytywne konsekwencje dla kondycji włosów. Co więcej, podczas ćwiczeń zwiększa się ukrwienie skóry – również na głowie. Sprzyja to pobudzeniu mieszków do produkcji nowych włosów. [2]

Suplementacja

Poza dobrym odżywianiem i stosowaniem zabiegów na skórę głowy, warto czasami postawić także na dodatkowe wsparcie od wewnątrz. Mimo dbania o dietę, dostarczenie organizmowi wszelkich niezbędnych związków i minerałów może być trudne.

Wynika to ze słabej jakości żywności dostępnej w sklepach, a także z rozmaitych schorzeń, które mogą nam utrudnić wchłanianie składników z pokarmu. Dotyczy to na przykład celiakii czy Hashimoto. Wówczas warto skorzystać z suplementów, w których znajdziemy rozmaite makro i mikroelementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Pamiętajmy jednak, by stosować jedynie te, których skład oparty jest na bezpiecznych i przebadanych substancjach – najlepiej pochodzenia naturalnego.

Jedną z doskonałych propozycji, które pomogą w walce o gęste włosy jest suplement diety Locerin. Specyfik przeznaczony jest dla kobiet, które zauważyły problem wzmożonego wypadania bądź po prostu chcą wzmocnić swoje włosy. Jak możemy przeczytać na stronie producenta, Locerin składa się wyłącznie z naturalnych i bezpiecznych substancji. Środek pomaga powstrzymać nadmierne wypadanie, a także wzmacnia strukturę włosa, sprawiając, że staje się silny, odporny na uszkodzenia i lśniący. [3]

Naturalny skład

Suplement diety na włosy Locerin to kompleks aż 16 składników aktywnych. Znajdziemy tu ekstrakty z roślin, a także minerały o udowodnionej skuteczności.

Ekstrakt z organicznych kiełków groszku zielonego – AnaGain™ Nu100,00 mg
Ekstrakt z ziela skrzypu polnego [7% krzemionki]100,00 mg
Ekstrakt z liści pokrzywy zwyczajnej100,00 mg
Ekstrakt z łodyg bambusa zwyczajnego [70% krzemionki]100,00 mg
Ekstrakt z liści lucerny siewnej75,00 mg
Metylosulfonylometan (MSM)75,00 mg
Ekstrakt z owoców papryki rocznej [10% kapsaicyny]50,00 mg
Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego – BioPerine® [95% piperyny]5,00 mg
Witamina C80,00 mg100%
Niacyna16,00 mg100%
Biotyna500,00 µg1000%
Magnez112,50 mg30%
Cynk10,00 mg100%
Miedź1,00 mg100%
Mangan2,00 mg100%
Selen – Selenium SeLECT®
AnaGain™ Nu

Na szczególną uwagę w składzie Locerin zasługuje AnaGain™ Nu, który  pobudza cząsteczki odpowiedzialne za inicjowanie wzrostu włosa (Noggin – skraca telogen, FGF7 – pobudza rozrost keratynocytów w anagenie). Udowodniono, że przyjmowanie 2% AnaGain™ Nu powoduje wzrost ilości wspomnianych cząsteczek sygnałowych – o 85% w przypadku FGF7 oraz 56% Noggin.

Pielęgnacja włosów cienkich

pielęgnacja włosów cienkich

Osoby z włosami cienkimi powinny szczególnie dbać o ich właściwą pielęgnację. Łodygi są bowiem bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Najważniejsze w pielęgnacji włosów cienkich jest dbanie o utrzymanie równowagi PEH, a więc właściwej proporcji pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami.

Proteiny

Białka to budulec włosa. Systematyczne stosowanie kosmetyków zawierających keratynę i inne proteiny wzmacnia strukturę łodygi i sprawia, że staje się silna oraz bardziej odporna na uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że nazbyt częste włączanie tego typu odżywek i masek do pielęgnacji, może przynieść także skutek odwrotny do zamierzonego. Stosowanie takich kosmetyków prowadzi często to tak zwanego przeproteinowania – nadbudowania się białek w łodydze. Włosy stają się wówczas matowe, kruche, puszą się, dając efekt „siana”.

Humektanty

Włosy zawierają około 10% wody. Jest ona niezbędna, by utrzymać elastyczność, dzięki której łodyga ma mniejszą podatność na uszkodzenia. Bez odpowiedniego nawilżenia włosy stają się kruche i łamliwe. Za dostarczanie włosom wody odpowiadają właśnie humektanty, które odgrywają równie ważną rolę dla ich kondycji, jak białka.

Jak to działa? Związki te mają zdolność wiązania wody z powietrza. Tu także musimy uważać. Zbyt duża ilość humektantów może spowodować puszenie się włosów.  Zapewne dostrzegłaś, że podczas deszczu włosy nagle się puszą. To między innymi dlatego, że woda wnika wówczas w strukturę, rozchylając łuski. Borykają się z tym zwykle właściciele włosów wysokoporowatych (takich, których łuski nie do końca się domykają).

Emolienty

Trzecią grupą substancji odpowiedzialnych za dobry wygląd i zdrowie włosa są emolienty. Odpowiadają one za natłuszczenie włosa i zamknięcie w nim wilgoci. Dzięki tworzeniu powłoki ochronnej na powierzchni łodygi zapobiegają utracie wody, a w konsekwencji chronią elastyczność i odporność łodygi. Dla zachowania  dobrej kondycji, zwłaszcza włosów cienkich, należy bardzo dbać o to, by pomiędzy wymienionymi wyżej grupami substancji istniała równowaga.

Co to oznacza? Musimy dokładnie rozpoznać potrzeby naszych włosów i na tej podstawie dobrać właściwą pielęgnację. Obserwujmy, jak włosy reagują na proteiny czy służą im humektanty, czy nie są nadmiernie obciążone po emolientach. To pomoże nam wprowadzać konkretne produkty w odpowiedniej ilości i częstotliwości.

Jak widać są sposoby na to, by zwiększyć objętość włosów cienkich. Dbając o właściwie zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i wsparcie za pomocą zabiegów kosmetycznych, a także suplementów, możemy znacznie poprawić kondycję naszej fryzury. Stawiajmy na produkty naturalne, tak, jak wspomniany suplement diety Locerin, który w szybki sposób pomoże w walce z wypadaniem włosów.


Źródła:

 1. Written by Ryan Raman, MS, RD on April 9, 2018, The 14 Best Foods for Hair Growth

 2. Trüeb RM, Henry JP, Davis MG, Schwartz JR. Scalp Condition Impacts Hair Growth and Retention via Oxidative Stress. Int J Trichology. 2018;10(6):262–270. doi:10.4103/ijt.ijt_57_18

 3. Hosking A, -M, Juhasz M, Atanaskova Mesinkovska N: Complementary and Alternative Treatments for Alopecia: A Comprehensive Review. Skin Appendage Disord 2019;5:72-89. doi: 10.1159/000492035

Dodaj komentarz