Oliwa z oliwek na włosy. Jak stosować i jakie daje efekty?

Oliwa z oliwek na włosy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ogromną poprawę kondycji fryzury. Pozwala głęboko zregenerować włosy, przywrócić im blask, poprawić sprężystość i gładkość oraz zabezpieczyć je przed zniszczeniami. Może być stosowana przy każdym typie włosów, niezależnie od ich porowatości. Dlaczego warto wprowadzić ją do swojej codziennej pielęgnacji? Jak stosować oliwę z oliwek i jakie efekty jest w stanie zapewnić?

Olejowanie włosów – co to jest?

co to jest olejowanie włosów

Włosy są codziennie narażone na wiele niszczących je czynników. Promieniowanie UV, zmienne temperatury, wiatr, ocieranie się o poduszkę, stylizacja z użyciem ciepła, lakier do włosów – to wszystko niszczy je na długości i jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej pielęgnacji, szybko staną się łamliwe, suche i matowe. Jednym z najlepszych sposobów na odzyskanie zdrowych, pięknych włosów jest olejowanie – ciekawy rytuał pielęgnacyjny, który mocno odżywia kosmyki na długości, dostarczając im wielu ważnych substancji i poprawiając ich nawilżenie.

Olejowanie włosów jest w stanie „naprawić” nawet bardzo zniszczone kosmyki, przy czym nie jest drogim zabiegiem. Z powodzeniem można wykonywać je we własnym domu – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni dla swoich włosów olej. Tych jest na rynku bardzo dużo – znajdziemy zarówno naturalne olejki roślinne, jak i gotowe mieszanki, dostępne w drogeriach. Jednym z najbardziej uniwersalnych, a przy tym bardzo łatwo dostępnych olejków jest oliwa z oliwek.

Oliwa z oliwek na włosy – właściwości

Oliwa z oliwek to bardzo wartościowy olej, zawierający wiele cennych witamin i składników mineralnych. Jest bogatym źródłem silnych przeciwutleniaczy oraz zdrowych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego względu stanowi idealną substancję pielęgnującą, dostarczającą włosom najważniejszych dla nich składników.

Oliwa z oliwek na włosy – właściwości
nawilżająceOliwa z oliwek zabezpiecza włosy przed utratą wilgoci, dzięki czemu zwiększa ich nawilżenie; z tego względu jest polecana w przypadku włosów naturalnie suchych (czym charakteryzują się przede wszystkim włosy kręcone) lub przesuszonych na skutek używania kosmetyków na bazie alkoholu, chemicznej koloryzacji czy używania suszarki, lokówki czy prostownicy.
regeneracyjneOliwa z oliwek jest w stanie odbudować zniszczone kosmyki, znacznie poprawiając ich wygląd i kondycję; świetnie sprawdza się jako kuracja regeneracyjna po chemicznym farbowaniu czy częstej stylizacji z użyciem wysokich temperatur.
odżywczeOliwa z oliwek zawiera wiele cennych składników, w tym witamin i minerałów, które są w stanie wzmocnić włosy i poprawić ich wygląd; regularna pielęgnacja kosmyków z jej pomocą dogłębnie je odżywia.
poprawiające wygląd włosówOliwa z oliwek poprawia blask włosów i sprawia, że stają się one bardziej dociążone, nawilżone i sprężyste; dzięki temu zyskują piękny, zadbany wygląd.
zmniejszające łojotokOliwę z oliwek można stosować też na skórę głowy – skutecznie ogranicza ona łojotok oraz nawilża i pielęgnuje skalp, dbając o jego dobrą kondycję.
zapobiegające wypadaniu włosówZastosowanie oliwy z oliwek na skórę głowy ma też inne pozytywne skutki – poprawia stan skalpu i wzmacnia znajdujące się w nim cebulki włosowe, co przyczynia się do zmniejszenia wypadania włosów.
przeciwłupieżoweOliwa z oliwek nawilża skórę głowy, likwidując problem jej przesuszenia, podrażnienia i łupieżu.
przedłużające efekt koloryzacjiOliwa z oliwek sprawdza się także na włosach koloryzowanych – nie tylko poprawia ich kondycję i pomaga odpowiednio je nawilżyć, ale także przedłuża trwałość koloru.

Oliwa z oliwek na włosy – jak stosować?

jak stosować oliwę z oliwek na włosy

Olejowanie włosów za pomocą oliwy z oliwek to dość prosty rytuał pielęgnacyjny, który przy regularnym stosowaniu potrafi całkowicie odmienić wygląd kosmyków. Aby go wykonać, wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości oliwę i (opcjonalnie) foliowy czepek na włosy, który pomoże wzmocnić działanie tego naturalnego kosmetyku.

Istnieje kilka szkół olejowania włosów – najlepiej wypróbować wszystkie z nich, by znaleźć najlepszy dla siebie sposób. Należy pamiętać, że każde włosy mają inne potrzeby i mogą w różny sposób zachowywać się po pielęgnacji olejami, dlatego warto przetestować dostępne metody olejowania, by sprawdzić, która sprawdzi się najlepiej na włosach, a przy tym będzie też najwygodniejsza.

Olejowanie oliwą na sucho

Olejowanie na sucho to najbardziej popularna i najprostsza metoda. Wystarczy rozetrzeć niewielką ilość oliwy w dłoniach i delikatnie wetrzeć ją w suche włosy, pokrywając dokładnie wszystkie kosmyki. Naolejowane włosy można delikatnie spiąć i schować pod foliowym czepkiem, a następnie podgrzać go suszarką i dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem. Ciepło powoduje otwieranie się łusek włosa, dzięki czemu olej może wniknąć głębiej w jego strukturę, dlatego warto wykonać ten krok, by wzmocnić działanie kuracji.

Olej najlepiej pozostawić na włosach przez co najmniej godzinę – na niektórych włosach, szczególnie suchych i zniszczonych, sprawdza się trzymanie go nawet przez całą noc. Następnie należy go zmyć – w tym celu warto użyć w pierwszej kolejności odżywki, która zemulguje olej i ułatwi jego spłukanie, a następnie delikatnego szamponu.

Olejowanie oliwą na mokro

Olejowanie na mokro u wielu osób przynosi lepsze efekty, niż wersja kuracji na sucho, zapewniając łatwiejsze rozprowadzenie oliwy i lepsze nawilżenie kosmyków. W pierwszej kolejności należy zmoczyć włosy – można zrobić to pod prysznicem, odciskając później nadmiar wody, lub za pomocą atomizera, który delikatnie zwilży kosmyki. Następnie rozcieramy olej w dłoniach i nakładamy go na włosy, tak jak przy metodzie na sucho. Na koniec można przeczesać włosy szczotką, by dokładniej rozprowadzić oliwę na kosmykach, a także zastosować trik z foliowym czepkiem i suszarką.

Również w tym przypadku można pozostawić oliwę na włosach nawet na kilka godzin, po czym zmyć ją z pomocą odżywki i łagodnego szamponu.

Olejowanie oliwą z użyciem nawilżającego podkładu

Ta wariacja na temat olejowania na mokro dodatkowo podbija nawilżające działanie oliwy z oliwek. Jest skierowana przede wszystkim do osób o bardzo zniszczonych, przesuszonych włosach, którym zależy na możliwie jak najszybszej regeneracji kosmyków.

Do jej zrealizowania potrzebny będzie atomizer, do którego wlewamy wodę oraz dodatkową substancję nawilżającą. Może to być np. żel aloesowy, woda różana, ulubiony hydrolat czy żel lniany, otrzymywany po zalaniu siemienia lnianego gorącą wodą. Tak przygotowaną miksturą porządnie zwilżamy włosy, a następnie nakładamy oliwę z oliwek. Możemy użyć też czepka. Zmywamy jak przy poprzednich metodach.

Olejowanie oliwą z pomocą mgiełki

Ta metoda jest bardzo podobna do poprzedniej – również przygotowujemy podkład składający się z wody i dodatkowej substancji nawilżającej, a następnie dolewamy do niego łyżkę oleju. Taką mgiełką dokładnie spryskujemy całe włosy za pomocą atomizera. Jest to dość szybka, łatwa i wygodna metoda.

Olejowanie oliwą w misce

Niektórzy stosują również olejowanie w misce, polegające na dolaniu dwóch łyżek oliwy do miski z ciepłą wodą. Należy zamoczyć włosy w tak przygotowanej wodzie, a oliwa sama pokryje włosy. Jest to dość szybka metoda olejowania, jednak raczej nie sprawdzi się na krótszych włosach.

Oliwę można nakładać zarówno na włosy na długości, jak i na skórę głowy – świetnie pielęgnuje ona skalp, nawilżając go, zapobiegając łupieżowi oraz zwalczając problem wypadania włosów. U niektórych osób olejowanie głowy wzmaga jednak wypadanie, dlatego warto obserwować reakcje swojego ciała i w razie potrzeby nakładać olej jedynie na włosy od ucha w dół.

Warto przetestować na sobie różny czas trzymania oliwy na włosach – u niektórych osób najlepiej sprawdza się olejowanie na godzinę przed myciem, inni widzą u siebie efekty dopiero po kilkugodzinnej kuracji.

Na co należy uważać stosując oliwę z oliwek na włosy?

najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu oliwy z oliwek na włosy

Olejowanie włosów wielu osobom wydaje się dość skomplikowaną kuracją. Rzeczywiście, bez podstawowego przygotowania można popełnić kilka błędów, przez które łatwo zrazić się do tej metody. Które z nich są najczęstsze?

1. Za dużo oleju

Niewprawione osoby często nakładają zbyt dużą ilość oleju na włosy, przez co jest go o wiele trudniej zmyć. Łatwo w takiej sytuacji o uzyskanie efektu przetłuszczonych, nieświeżych kosmyków nawet po dokładnym umyciu głowy.

Aby olejowanie było skuteczne, włosy wcale nie muszą ociekać olejem – zazwyczaj na średniej długości kosmyki wystarczy jedna łyżka produktu.

2. Nieodpowiednie zmywanie

Olej jest substancją, która dość ciężko zmywa się z włosów. Z tego względu warto trzymać się wytycznych, które ułatwią cały proces i pozwolą uzyskać sypkie, świeże włosy po olejowaniu.

W pierwszej kolejności należy dokładnie spłukać włosy ciepłą wodą. Następnie nakładamy na nie maskę lub odżywkę – zemulgują one olej, dzięki czemu o wiele łatwiej zmyje się on z włosów. Po kilku minutach można spłukać kosmetyk i umyć włosy delikatnym szamponem. Osoby o suchych i zniszczonych włosach mogą spróbować zmyć olej samą odżywką – po takim zabiegu kosmyki będą jeszcze bardziej nawilżone.

3. Za krótkie lub zbyt długie trzymanie oleju na włosach

Olej potrzebuje trochę czasu, by mógł wniknąć do głębszych struktur włosa – z tego względu zmywanie go po 15 minutach może sprawić, że mimo częstego olejowania nie będzie widać żadnych efektów kuracji. Najczęściej zaleca się trzymanie oleju na włosach przez minimum godzinę.

U niektórych osób nie sprawdza się także olejowanie trwające kilka godzin czy np. całą noc. Taka dłuższa kuracja jest zalecana głównie przy mocno zniszczonych i przesuszonych włosach.

4. Zbyt rzadkie stosowanie oliwy z oliwek na włosy

Olejowanie przynosi naprawdę niezwykłe efekty – pod warunkiem, że będziemy regularnie je stosować. Zaleca się korzystanie z tej metody przynajmniej raz w tygodniu, jednak najlepsze rezultaty można uzyskać przy nakładaniu oleju na włosy co 2-3 dni. Osoby o mocno zniszczonych włosach mogą wykonywać olejowanie nawet codziennie lub co każde mycie. Dzięki temu dość szybko zauważą znaczną poprawę kondycji swoich kosmyków.

5. Źle dobrany olej

Choć do olejowania można stosować dziesiątki najróżniejszych olejów roślinnych, nie każdy z nich sprawdzi się na każdym typie włosów. Zależy to głównie od porowatości włosa, określającej stopień odchylenia jego łusek. Włosy wysokoporowate mają mocno odchylone łuski, przez co szybko się przesuszają, są bardziej podatne na zniszczenia, ale także łatwiej można je układać i zazwyczaj uzyskują lepszą objętość. Włosy niskoporowate są gładkie, śliskie i błyszczące, nie mają problemu z nawilżeniem, ale są trudniejsze do ułożenia. Włosy średnioporowate mieszczą się pomiędzy tymi dwoma typami.

Warto przetestować, jaki olej najlepiej sprawdzi się przy danym typie włosów – może się bowiem zdarzyć, że produkt świetny dla jednej grupy spowoduje zupełnie odwrotny efekt u osób z włosami o innej porowatości. Oliwa z oliwek jest jednym z najbardziej uniwersalnych olejów, który zazwyczaj sprawdza się u wszystkich. Najlepsze efekty daje na włosach średnioporowatych.

Efekty stosowania oliwy z oliwek na włosy

jakie efekty daje oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek gwarantuje znakomite rezultaty na włosach. Już po kilku użyciach można zauważyć wygładzenie się kosmyków, większy blask i poprawioną sprężystość. Przy regularnym olejowaniu włosy stają się:

  • zdrowe i mocne
  • odporne na łamanie się
  • idealnie nawilżone
  • sprężyste i elastyczne
  • gładkie i miękkie w dotyku
  • dobrze dociążone
Stosowanie oliwy nie tylko odbudowuje łodygi, ale także zabezpiecza je przed zniszczeniami. Stają się bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, dzięki czemu lepiej znoszą stylizację, farbowanie czy wystawienie na promieniowanie UV czy wiatr. Warto jednak pamiętać, że by uzyskać maksymalnie piękne i zdrowe włosy, warto zrezygnować ze złych nawyków, które je niszczą.

Oliwa z oliwek sprawia również, że końcówki włosów stają się o wiele zdrowsze i mocniejsze oraz nie grozi im rozdwajanie się.

Olejowanie oliwą z oliwek to jedna z najlepszych kuracji na włosy, pozwalających na ich całkowite odbudowanie i zadbanie o ich zdrowie i piękno. Jest przy tym sposobem niedrogim i wymagającym jedynie systematyczności.

Dodaj komentarz