Olejowanie włosów krok po kroku. Dlaczego warto olejować włosy?

olejowanie włosów

Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, którym słyszała każda włosomaniaczka. Nie każdy jednak dba z taką starannością o włosy i z tym terminem spotyka się po raz pierwszy. Czym zatem jest olejowanie włosów i jakie daje efekty? Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na ten zabieg? Jak oleje działają na włosy, które z nich sprawdzają się najlepiej i jak prawidłowo nakładać olej? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Co to jest olejowanie włosów?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest olejowanie włosów i czemu dokładnie ma służyć, odpowiedź jest prosta – jest to naturalny sposób pielęgnacji włosów, którego zadaniem jest znacząca poprawa ich kondycji i wyglądu.

Wykonuje się go za pomocą naturalnych olei różnego typu – zarówno specjalnych wersji kosmetycznych, które znajdziemy w sklepach z naturalnymi kosmetykami, gotowych mieszanek przygotowanych przez producentów kosmetyków, a także olei spożywczych, które dobrze znamy z kuchni – jak olej kokosowy, lniany czy oliwa z oliwek. – czytamy na timesofindia.indiatimes.com

Oleje nakłada się na włosy, pozostawia na nich na pewien czas, a następnie zmywa się je szamponem. Regularne stosowanie tej metody pielęgnacji przynosi wiele korzyści – włosy są zdrowsze, mocniejsze, bardziej sprężyste, gładkie i błyszczące. Olej zabezpiecza je również przed zniszczeniami, pozwala wyeliminować efekt puszenia się oraz problem rozdwojonych końcówek.

Co sprawia, że olejowanie włosów zapewnia tak wspaniałe efekty?

Przede wszystkim, nakładając olej na włosy, dostarczamy im wielu wartościowych składników, znajdujących się w naturalnych olejach pochodzenia roślinnego. Witaminy i minerały wzmacniają włosy i dostarczają im odpowiedniego budulca, dzięki czemu stają się zdrowsze i mocniejsze.

Oleje również silnie nawilżają włosy, co także ma ogromny wpływ na ich wygląd i kondycję. Zalicza się je do emolientów, czyli substancji natłuszczających, które pokrywają włosy ochronnym filtrem – a to zabezpiecza kosmyki przed utratą wody oraz przed działaniem szkodliwych czynników, prowadzących do ich zniszczenia.

Olejowanie sprawdza się przy włosach każdego typu i koloru. Poza wpływem na zdrowie i wygląd kosmyków, wzmacnia skręt u posiadaczek naturalnych loków oraz chroni przed utratą koloru przy włosach farbowanych. Aby olejowanie przyniosło najlepsze efekty, warto jednak najpierw poznać najlepsze sposoby jego stosowania – a także zagłębić się w dobór odpowiedniego oleju do swojego rodzaju włosów.

Jaki olej na włosy wybrać?

oleje dla włosów

Choć olejowanie włosów przynosi w każdym przypadku świetne efekty, nie każdy olej sprawdzi się równie dobrze u posiadaczek włosów różnego typu. Najczęściej podawanym przykładem jest olej kokosowy, który u wielu osób przynosi niesamowity efekt nawilżonych, lśniących i miękkich włosów – a przy tym u innej grupy kobiet wzmaga jedynie puszenie się kosmyków i sprawia, że wydają się jeszcze bardziej matowe i są trudniejsze do ułożenia.

Wynika to ze składników zawartych w różnych olejach i ich wpływu na włosy różnego typu. Aby dowiedzieć się, jaki olej wybrać, należy w pierwszej kolejności poznać swój typ włosów. Pod tym względem natomiast dzielimy je na trzy podstawowe rodzaje:

  • włosy niskoporowate, czyli takie, których łuski są mocno domknięte, co zapewnia im dużą śliskość,
  • włosy wysokoporowate, z mocno odchylonymi łuskami, będące bardziej szorstkimi w dotyku,
  • włosy średnioporowate, znajdujące się pośrodku tych dwóch typów.

Włosy niskoporowate zazwyczaj są gładkie i wyglądają na zdrowe – najczęściej są to włosy proste. Charakteryzują się trudną stylizacją, bardzo dobrze trzymają nawilżenie i długo schną po myciu. Włosy wysokoporowate są z natury suche i łatwo się puszą. Są podatne na stylizację.

Najczęściej ten typ włosa mają posiadaczki naturalnych loków. Włosy średnioporowate są stosunkowo łatwe przy stylizacji, dość szybko schną po myciu. Często taki typ dotyczy kobiet z naturalnymi falami.

Jakie oleje najlepiej sprawdzą się przy danych typach?

Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje lekkie, które ich nadmiernie nie obciążą – przykładem jest olej kokosowy i babassu, a także masło shea czy masło kakaowe.

Przy włosach wysokoporowatych należy stosować oleje o dużych cząsteczkach, które wygładzą łuski włosa – należy do nich olej z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów, z nasion truskawki czy rycynowy.

Do włosów średnioporowatych poleca się oleje z dużą zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, np. olej kameliowy, migdałowy czy jojoba.

Jak często olejować włosy?

Jeśli zastanawiasz się, jak często olejować włosy, odpowiedź nie będzie dla każdego jednoznaczna. Jest to kwestia indywidualna, zależna od stanu włosów, a także czasu, jaki chcesz poświęcić na pielęgnację.

Warto przede wszystkim pamiętać, że to regularność w nakładaniu oleju na włosy jest kluczem do osiągnięcia gładkich, zdrowych i lśniących kosmyków, dlatego stosowanie tej metody raz w miesiącu może nie przynieść zbyt dużych efektów.

Przy włosach suchych i zniszczonych, wymagających regeneracji, zaleca się stosowanie oleju przed każdym myciem, a więc średnio raz na dwa, trzy dni. Włosy zdrowe warto olejować przynajmniej raz w tygodniu – nie tylko utrzyma je to w dobrej kondycji, ale zapewni dodatkowe zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami i pozwoli zachować zdrowe końcówki.

Olejowanie włosów kręconych

olejowanie włosów kręconych

Posiadaczki kręconych włosów powinny szczególnie zainteresować się tematem olejowania, to one bowiem najczęściej zmagają się z problemem przesuszonych kosmyków. Wynika to ze struktury włosa i jego wysokoporowatego typu, przez co szybko traci on nawilżenie, łatwo się puszy i jest podatny na zniszczenia.

Olejowanie włosów kręconych zapewnia im odpowiednie nawilżenie, gładkość i sprężystość, sprzyja ich szybkiej regeneracji i odżywieniu oraz rozwiązuje problem nadmiernego puszenia. Dzięki temu loki stają się bardziej zdefiniowane elastyczne i ładniej się układają. W wielu przypadkach to właśnie olejowanie włosów wydobywa z nich największy skręt i sprawia, że problematyczne do tej pory kosmyki stają się ogromnym atutem ich posiadaczki.

Włosy kręcone najlepiej olejować dość często – pozwoli im to zachować odpowiednie nawilżenie i uchroni je przed uszkodzeniami. Zaleca się stosowanie tej metody przed każdym myciem. Posiadaczki włosów kręconych powinny unikać olejów nasyconych, takich jak olej kokosowy czy masło shea – powodują one bowiem większe puszenie, szorstkość i sztywność kosmyków.

Najlepiej sprawdzą się natomiast oleje nienasycone, takie jak olej z wiesiołka, z pestek dyni, z czarnuszki czy lniany.

Jak poprawnie olejować włosy?

Sposobów na olejowanie włosów jest naprawdę mnóstwo i można je modyfikować odpowiednio do swoich potrzeb i wygody. Początkujące osoby często popełniają jednak kilka błędów, przez które zrażają się do zastosowania olejów w pielęgnacji swoich kosmyków. Najczęstsze błędy przy olejowaniu to:

  • używanie zbyt gęstego oleju, który jest kleisty i trudny do nałożenia, co może zniechęcić osoby początkujące,
  • nakładanie oleju na zbyt długo lub zbyt krótko,
  • używanie zbyt dużej ilości oleju.

Warto na początek wybrać lekki olej o płynnej konsystencji, który będzie nam łatwo nałożyć na włosy. Nie powinno się przesadzać z jego ilością – dwie łyżki wystarczą na pokrycie nawet długich włosów.

Dzięki odpowiedniemu dozowaniu olejowanie będzie łatwiejsze i zużyjemy mniej kosmetyku, a przy tym włosy i tak otrzymają odpowiednią pielęgnację.

Kwestia czasu, przez jaki olej powinien pozostawać na naszych włosach, jest znów sprawą indywidualną i warto wypróbować różne metody, aby odkryć, co najlepiej sprawdza się na naszych włosach. Wiele kobiet preferuje olejowanie włosów na godzinę przed myciem, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, a przy tym wystarczającym, aby uzyskać wymarzone efekty. U niektórych, szczególnie z włosami wymagającymi porządnej regeneracji, sprawdzi się olejowanie na całą noc.

Samo olejowanie można wykonać na wiele sposobów – np. wylewając olej na dłonie i powoli pocierając nimi kosmyki, aż do pokrycia całych włosów, albo wlewając kosmetyk do miseczki i mocząc w niej włosy. Olejować można na sucho lub na mokro, choć bardziej zaleca się delikatne zwilżenie kosmyków przed kuracją, ponieważ pozwoli to lepiej wniknąć olejowi we włosy.

Co ważne, wiele osób nakłada olej również na skórę głowy. Choć w wielu przypadkach może to zwalczyć problem suchej skóry i wzmocnić cebulki, u niektórych taki zabieg powoduje wzmożone wypadanie włosów, dlatego warto zachować ostrożność przy jego stosowaniu.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię zmycia oleju z włosów – na początku może to sprawiać trochę trudności, ponieważ wiele olei dość mocno oblepia włosy, a zwykłe mycie może być niewystarczające. W pierwszej kolejności należy zemulgować olej odżywką lub maską do włosów, nakładając kosmetyk na zwilżone wodą kosmyki. Dopiero wtedy należy umyć głowę szamponem. Po takim zabiegu każdy olej powinien zmyć się w całości, a włosy będą pięknie odżywione i idealnie świeże.

Dodaj komentarz