Olej z pestek winogron na włosy: dlaczego warto go stosować?

Olej z pestek winogron to znakomity sposób na to, by nadać włosom elastyczności i blasku. Produkt znany z kuchennych szafek posiada mnóstwo wartościowych właściwości. Na których kosmykach sprawdzi się szczególnie i jak go stosować, by osiągnąć najlepsze rezultaty?

olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron wytwarzany jest z pozostałości po produkcji wina. Pestki kruszy się, a następnie poddaje procesowi tłoczenia na zimno lub ekstrakcji z wykorzystaniem wysokich temperatur. Ta druga wersja niestety pozbawia go cennych właściwości, dlatego najlepiej sięgać po olej nierafinowany.

Substancja ma delikatnie zielony kolor, jest gęsta i pozbawiona osadów. Jej zapachu niemal się nie wyczuwa, dlatego tak dobrze sprawdza się w pielęgnacji włosów – nie musisz obawiać się, że na kosmykach pozostanie charakterystyczna woń, jak to się dzieje na przykład po użyciu oleju lnianego.

Olej z pestek winogron: multum właściwości

Olej z pestek winogron obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz fosfolipidy. [1]Znajdziesz w nim kwas linolowy (LA) i α-linolowy (ALA) mające zdolność do odbudowy naturalnej bariery ochronnej naskórka. Dzięki temu olej winogronowy świetnie sprawdza się jako kosmetyk do twarzy i ciała. Zatrzymuje w skórze wilgoć i znacznie poprawi elastyczność.

Jak się okazuje, substancja ta posiada także właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Możesz go więc wykorzystać jako wsparcie walki z łuszczycą, łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry.

olejek z pestek winogron

Aplikowany na skórę i włosy, zwiększa poziom ochrony przeciw szkodliwymi promieniami UV, a także odziaływaniem wolnych rodników.

Do najbardziej znanych zastosowań oleju winogronowego należą kulinaria. Znakomicie sprawdza się w sałatkach i dresingach, jednak nie należy na nim smażyć! Substancja ta źle znosi wysokie temperatury i w kontakcie z nimi może emitować szkodliwe związki.

Czy warto spożywać olej z pestek winogron? To ciekawe, ale nie jest to propozycja idealna. W oleju winogronowym mamy dość niekorzystny stosunek kwasów nienasyconych omega-6 do omega-3. Tych pierwszych dostarczamy zwykle w diecie w nadmiarze, co sprzyja pojawianiu się stanów zapalnych. Z drugiej jednak strony olej posiada właściwości przeciwzapalne [2], dlatego przy odpowiednio zbilansowanym jadłospisie i w niewielkich ilościach nie powinien ci zaszkodzić.

Olejowanie olejem z pestek winogron: potencjalne efekty stosowania

Olej z pestek winogron świetnie sprawdza się również jako element pielęgnacji włosów. Stanowi barierę ochronną przed negatywnym wpływem zabiegów fryzjerskich, zwiększa elastyczność i odporność na uszkodzenia.

Z uwagi na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych substancja ta nie wnika całkowicie pod łuski włosa, otulając go z zewnątrz. Dzięki temu struktura łodygi domyka się i wygładza. Efektem są lśniące włosy, które dodatkowo zyskują na sprężystości.

Regularne stosowanie oleju z pestek winogron znacznie poprawia kondycję fryzury. Substancja oddziałuje nie tylko na łodygi, ale także u nasady włosów. Dzięki zawartości cennych witamin i minerałów wzmacnia cebulki i przyspiesza porost.

Aplikowanie oleju winogronowego na skórę głowy może złagodzić stany zapalne i ograniczyć przesuszenie. Pamiętaj jednak, by dokładnie przyjrzeć się reakcji skalpu – nie każdy lubi olejowanie.

Co istotne, olej z pestek winogron nie obciąża nadmiernie włosów. Łatwo się go aplikuje i równie bezproblemowo zmywa.

Jak prawidłowo olejować włosy olejem z pestek winogron?

stosowanie oleju z pestek z winogron

Olejowanie włosów olejem z pestek winogron można przeprowadzić na kilka sposobów. Wybór metody w dużej mierze zależy od potrzeb włosów oraz ilości czasu, jakim dysponujesz.

Zacznijmy jednak od podstaw – czym właściwie jest olejowanie włosów? To niezwykle skuteczna metoda pielęgnacji włosów polegająca na aplikowaniu na kosmyki różnych rodzajów substancji oleistych. Są to głównie tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Olejowanie olejem winogronowym na sucho

To zdecydowanie najmniej czasochłonny sposób aplikowania oleju z pestek winogron na włosy. Polega na nałożeniu go na całej długości suchych kosmyków i pozostawieniu na nich przez 20 minut do nawet kilku godzin. Następnie włosy należy obficie opłukać wodą, nałożyć odżywkę o prostym składzie (bez protein i silikonów), wmasować ją i spłukać. Kolejnym krokiem jest umycie kosmyków delikatnym szamponem i aplikacja odżywki/maski końcowej lub ewentualnie serum zabezpieczającego końcówki.

Ta opcja sprawdzi się u osób zabieganych, ale nie jest metodą idealną. Olejowanie na sucho może niekiedy podkreślić złą kondycję włosa, a więc wywołać efekt przeciwny do zamierzonego. Jest to rozwiązanie dla posiadaczek kosmyków gładkich i zdrowych.

Olejowanie olejem z pestek winogron na mokro

Jeśli masz dosłownie chwilę więcej, warto przed olejowaniem zwilżyć włosy. Wystarczy zwykła woda naniesiona na przykład za pomocą atomizera. Wówczas olej ma szansę zatrzymać wilgoć w łodydze, domknąć łuski i wygładzić strukturę. Ta metoda sprawdzi się na włosach o wyższej porowatości.

Tu także należy potraktować olej odżywką, która w wyniku masowania i mieszania z wodą pozwoli wytworzyć emulsję. W ten sposób unikniesz konieczności stosowania szamponów z silnymi detergentami, które zniweczyłyby efekty olejowania.

Olejowanie olejem z pestek winogron na podkład

To właściwie odmiana poprzedniej metody. Olejowanie włosów na podkład polega na zastosowaniu przed olejem produktu o właściwościach silnie nawilżających. W tej roli doskonale sprawdzi się żel aloesowy lub bambusowy czy „glutek lniany” (żel wykonywany samodzielnie na bazie siemienia lnianego). Możesz także spryskać włosy tonikiem (bez alkoholu) lub hydrolatem .

W kolejnych krokach postępuj dokładnie tak samo, jak w pozostałych metodach – zemulguj olej odżywką i zmyj szamponem.

Jak często olejować włosy?

To zależy od ich kondycji. Zdrowe i niskoporowate łodygi w zasadzie nie wymagają intensywnej pielęgnacji – zabieg wystarczy przeprowadzać na nich 1-2 razy w miesiącu. W przypadku włosów o wysokiej porowatości częstotliwość należy zwiększyć, powtarzając olejowanie co 2 tygodnie lub nawet częściej.

Olej z pestek winogron możesz aplikować także na skórę głowy. Dzięki wykonywanemu przy okazji masażowi pobudzisz krążenie, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem mieszków włosowych.

Pamiętaj jednak, że nie każdy skalp dobrze zareaguje na olej. Obserwuj, czy nie pojawia się reakcja alergiczna lub zapychanie ujść gruczołów łojowych. Aby tego uniknąć, warto aplikować olej na czystą skórę na zasadzie: mycie – olej – mycie.

Przy jakich włosach sprawdzi się olej z pestek winogron?

W związku z obecnością zarówno nienasyconych, jak i nasyconych kwasów tłuszczowych olej z pestek winogron tylko częściowo wnika pod łuski. Dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób z włosami średniej i wysokiej porowatości. Stosowany w odpowiedni sposób pozwoli wygładzić strukturę, domknąć łuski i nadać łodygom blasku. Dzięki temu staną się nie tylko piękniejsze, ale i o wiele odporniejsze na uszkodzenia.

Włosy wysokoporowate należą do łamliwych i przesuszonych. Dlatego tak ważne jest, by regularnie je olejować za pomocą właściwych substancji. W ich przypadku doskonale sprawdzi się aplikacja oleju z pestek winogron na mokro, a jeszcze lepiej – na podkład nawilżający.


Źródła:

  1. Juliano Garavaglia, Melissa M. Markoski, Aline Oliveira, Aline Marcadenti (2016) Grape Seed Oil Compounds: Biological and Chemical Actions for Health
  2. Lenka Sochorova, Bozena Prusova, Martina Cebova, Tunde Jurikova, Jiri Mlcek, Anna Adamkova, Sarka Nedomova, Mojmir Baron, Jiri Sochor (2020) Health Effects of Grape Seed and Skin Extracts and Their Influence on Biochemical Markers

Dodaj komentarz