Olej z czarnuszki na włosy. Jakie daje efekty i jak stosować?

Olej z czarnuszki to jeden z najpopularniejszych produktów wykorzystywanych w celach pielęgnacji włosów i skóry głowy. Czy olejek z czarnuszki na włosy faktycznie jest skuteczny? Kiedy warto sięgnąć po ten olej i stosować na włosy?

olej z czarnuszki na włosy

Co to jest olej z czarnuszki?

Czarnuszka to roślina z rodziny jaskrowatych, dziko rosnąca w rejonach basenu Morza Śródziemnego. W Polsce i wielu innych krajach na świecie w uprawie, ze względu na liczne właściwości pro-zdrowotne.

Olej z czarnuszki nierzadko określany jest mianem płynnego złota, co jest związane z licznymi właściwościami, które – co ważne! – zostały potwierdzone niezależnymi badaniami. Nie jest to zatem kolejny „cudowny” marketingowy twór, jakich wiele.

W bazie naukowej PubMed.gov po wpisaniu frazy „Nigella sativa” otrzymujemy 1310 wyników. Lwia część z dostępnych badań potwierdza pozytywne właściwości czarnuszki. Co istotne, niektóre z nich odnoszą się bezpośrednio do pozytywnego wpływu oleju z czarnuszki na włosy.

Olej z czarnuszki pozyskiwany jest z czarnych nasion (określanych powszechnie czarnym kminkiem).

Bogactwo składników oleju z czarnuszki: doskonałe dla włosów!

co to jest olej z czarnuszki

Powiedzieć, że olej z nasion czarnuszki jest skuteczny w pielęgnacji włosów, to jak nie powiedzieć nic. To rozwiązanie, które wśród wszelkich naturalnych rozwiązań znajduje się na absolutnym szczycie. Czarnuszka i jej bogactwo – to klucz do pięknych, doskonale odżywionych i zdrowych włosów.

Około 84% procent olejku z czarnuszki to niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe:

 • linolowy
 • linolenowy
 • arachidonowy
 • oleinowy
 • stearynowy
 • mirystynowy
 • palmitynowy
 • palmitoleinowy

Co więcej, olejek lotny zawiera: tymochinon, gamma-terpinen, tymol, tymohydrochinon. Idąc dalej, mamy całą gamę witamin i minerałów ważnych dla włosów:

 • witaminy (B1, B2, B3, B6, B7)
 • minerały: cynk, fosfor, miedź, kwas foliowy, żelazo, wapń

To jednak nie wszystko, olej z czarnuszki to także doskonałe źródło:

 • alkaloidów
 • saponin
 • steroli roślinnych
 • flawonoidów

Biorąc powyższe pod uwagę, trudno nie zachwycać się bogactwem oleju z czarnuszki. Wiele komercyjnych rozwiązań – szamponów, odżywek, maseczek, płukanek i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów nie może pochwalić się takim składem.

Oczywiście, olejek z czarnuszki nie rozwiąże wszystkich problemów, które mogą pojawiać się na skórze głowy i włosach. Nie mniej,  spośród naturalnych, ogólnodostępnych metod – olej z czarnuszki zdaje się być jednym z najlepszych. 

Olejek z czarnuszki w codziennej pielęgnacji włosów – dlaczego warto stosować?

dlaczego warto stosować

Olejek z czarnuszki na włosy to rozwiązanie, nad którym zachwyca się multum zadowolonych osób. Doceniają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wszak, nie jest to sposób, który tylko i wyłącznie odżywia i nawilża zniszczone i suche włosy. Olejek z czarnuszki za sprawą swojego bogatego składu, niesie za sobą o wiele więcej korzyści.  Dlaczego warto zacząć korzystać z oleju z czarnuszki siewnej? 

W wielu głowach utarło się błędne przekonanie, że skuteczna odbudowa i odżywienie włosów możliwa jest tylko przy wykorzystaniu najlepszych kosmetyków. Liczne reklamy pojawiające się w radio i na ekranach naszego telewizora, sugerują często, że aby odżywić włosy i przywrócić im naturalny blask – powinniśmy sięgnąć po produkty z najwyższej półki. Olej z czarnuszki jest najlepszym dowodem na to, że nie jest to konieczne.

Oczywiście nie zamierzamy deprecjonować efektywności kosmetyków komercyjnych, natomiast pragniemy zaznaczyć, że równie dobre efekty osiągniemy sięgając po zwykły (a może niezwykły!) olej z czarnuszki.

Jak olej z czarnuszki wpływa na skórę głowy i włosy?

Przede wszystkim, czarnuszka doskonale wpływa na kondycję skóry głowy. Liczne źródła podają, że jest to vademecum na uciążliwy świąd i podrażnienia. Nie tylko odżywia skórę, ale także przyśpiesza jej naturalną regenerację.

Co więcej, olej z czarnuszki pozytywnie oddziałuje również na wzrost włosa. Choć trudno nazwać czarnuszkę antidotum na łysienie, to z całą pewnością, skład tego produktu przyczynia się do wydłużenia fazy anagenu (faza aktywnego wzrostu włosa). Idąc dalej, osoby korzystające z czarnuszki zauważają znacznie większą ilość tzw. baby hair, mniejszą łamliwość oraz ograniczony defekt rozdwojonych końcówek.

Biorąc powyższe pod uwagę, nasuwa się proste pytanie: czy można oczekiwać czegokolwiek więcej po produkcie, który jest:

 • relatywnie tani,
 • naturalny,
 • w pełni bezpieczny.

Czarnuszka to bez cienia wątpliwości jedno z najefektywniejszych rozwiązań na włosy, co sugerują liczne, pozytywne opinie. Warto przy tym zauważyć, że ze względu na swoje właściwości, olej czarnuszki stosuje się także w celach przyśpieszenia porostu zarostu.

Podsumowując, olej z czarnuszki:

 • wzmacnia i odżywia włosy
 • redukuje wypadanie włosów (wydłuża fazę wzrostu, ogranicza łamliwość)
 • eliminuje świąd skóry
 • znajduje zastosowanie w eliminacji i profilaktyce łupieżu
 • redukuje efekt nadmiernego przetłuszczania się włosów

Opinie na temat oleju z czarnuszki – co o tym produkcie mówią konsumenci i konsumentki?

opinie na temat oleju z czarnuszki

Spora popularność oleju z czarnuszki sprawia, że dotarcie do opinii na temat tego rozwiązania, jest prosta i nie wymaga szczególnych zdolności. Na niemal każdym forum i portalu o urodzie, znajdziemy liczne recenzje, opinie i komentarze na temat tego produktu.

Co szczególnie istotne,  olej z czarnuszki w lwiej części przypadków przedstawiany jest w doskonałych barwach.  Rzadko kiedy natrafiamy na krytyczne komentarze. Z reguły negatywne opinie na temat oleju z czarnuszki dotyczą innych właściwości.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na efektywne wykorzystanie oleju z czarnuszki na włosy:

 • Olej z czarnuszki na zdiagnozowane łysienie (plackowate, androgenowe)
  Odrobinę oleju z czarnuszki rozprowadzić na miejscach zmienionych chorobowo. Wcierać delikatnymi, kolistymi ruchami. Pozostawić na co najmniej 30-60 minut (lub do kolejnego mycia głowy).
 • Olej z czarnuszki w codziennej pielęgnacji (olejowanie włosów olejem z czarnuszki)
  Rozprowadź olej z czarnuszki na włosach (suchych lub mokrych) od nasady, aż po same końce. Włosów nie trzeba myć po olejowaniu.
 • Olej z czarnuszki w codziennej pielęgnacji (mgiełka z wodą)
  Wymieszaj 2 łyżeczki oleju z czarnuszką z wodą destylowaną (200 ml) i rozpylaj na włosy przy wykorzystaniu aplikatora.

O ile w przypadku codziennej pielęgnacji – efekty zauważalne są natychmiast (włos jest odżywiony i pełen blasku), o tyle w przypadku eliminacji łysienia i stymulacji porostu nowych włosów, na efekty trzeba nieco poczekać.

Powyższe zabiegi sugeruje się przeprowadzać regularnie. Częstotliwość przeprowadzania zabiegów zależna jest od charakterystyki włosa.

Uwaga! Aby uniknąć efektu przetłuszczonych włosów, należy odpowiednio dawkować olej z czarnuszki. Zbyt duża ilość produktu może skutkować efektem odwrotnym od oczekiwanego – włosy będą wyglądać nieatrakcyjnie.

Czy olej z czarnuszki może powodować skutki uboczne?

Olej z czarnuszki to w pełni naturalny produkt, który nie powinien powodować żadnych reakcji niepożądanych. Powszechnie uważa się to rozwiązanie za bezpieczne.

Nie mniej, niekiedy można spotkać się z opiniami, że zastosowanie oleju z czarnuszki spotęgowało niektóre defekty. Trudno jednak ocenić wiarygodność tego typu komentarzy. Niełatwo doszukać się również tego typu informacji w badaniach opublikowanych na PubMedzie.

Jaka jest cena oleju z czarnuszki oraz gdzie kupić?

ile kosztuje olej z czarnuszki

Biorąc pod uwagę właściwości oleju z czarnuszki, musimy przyznać, że cena tego produktu jest więcej, niż atrakcyjna. Z reguły musimy zapłacić około 40-50 złotych za buteleczkę olejku o pojemności 250 ml.

Choć pozornie może wydawać się, że cena jest całkiem wysoka – warto zwrócić uwagę na wydajność produktu. Jednorazowy zabieg to z reguły nie więcej niż kilkanaście kropli.

Olej z czarnuszki dostaniemy w niemal każdej drogerii i supermarkecie. Bez trudu zakupimy olej także w Internecie (najlepsze ceny!).

Dodaj komentarz