Olej kokosowy (tłuszcz kokosowy, masło kokosowe) to produkt, który znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i kosmetyce. Posiadający liczne właściwości pielęgnacyjne i pro-zdrowotne olej, z powodzeniem można wykorzystać między innymi na włosy. Jak stosować olej kokosowy i czy jest to najlepszy naturalny kosmetyk do włosów?
Mimo że na półkach w drogeriach, aptekach i supermarketach nie brakuje specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji włosów, to kobiety (a coraz częściej także i mężczyźni!) ochoczo sięgają po rozwiązania, które można określić mianem domowych. Niewątpliwie, do takowych zaliczyć można olejowanie olejem kokosowym.
To na tyle popularny sposób pielęgnacji włosów, że w chwili obecnej – buteleczki z olejem kokosowym znajdziemy na półkach obok innych kosmetyków. Nie ma w tym absolutnie nic co mogłoby dziwić – wszak, trudno byłoby się spodziewać, że producenci kosmetyków pozostawią bez echa dobroczynne właściwości oleju kokosowego.
Czy olej kokosowy na pewno jest zdrowy?
Wbrew pozorom, olej kokosowy nie przez wszystkich traktowany jest jako produkt korzystny dla zdrowia. Według American Heart Association, bardzo wysoka zawartość tłuszczów nasyconych – całkowicie dyskwalifikuje olej kokosowy.
Rzecz w tym, że sama zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, które notabene stanowią 92% kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym – nie oznacza, że produkt ten można przyrównywać do innych, niezbyt zdrowych produktów takich jak chociażby wołowina czy masło. Wynika to faktu, iż zdecydowaną większość (według specjalistów z kampanii „Poznaj się na tłuszczach” około 62-68%) stanowią kwasy o średnich łańcuchach, które wykazują całkowicie inne właściwości, aniżeli ma to miejsce w przypadku kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach.
Tak czy inaczej, powyższe można traktować raczej jako ciekawostkę, gdyż w przypadku pielęgnacji włosów – olej kokosowy stosujemy miejscowo. A zatem nawet jeśli racja stoi po stronie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, to nie dotyczy to właściwości pielęgnacyjnych oleju kokosowego.
Olej kokosowy na włosy – bogactwo witamin i minerałów
Charakterystykę użyteczności oleju kokosowego w pielęgnacji włosów należy zacząć od przedstawienia składu, który – skądinąd wygląda naprawdę dobrze!
Olej kokosowy stanowi doskonałe źródło witamin:
- witamina B1 (tiamina)
- witamina B2 (ryboflawina)
- witamina B3 (niacyna)
- witamina B6 (pirydoksyna)
- witamina B9 (kwas foliowy)
- witamina C
- witamina E
Znajdziemy w nim również wiele cennych minerałów:
- cynk
- fosfor
- magnez
- potas
- wapń
- żelazo
Poznaj również inne oleje do pielęgnacji włosów:
Jak olej kokosowy wpływa na włosy?
Olej kokosowy to produkt, który bez cienia wątpliwości można określić mianem kompleksowej formuły dla włosów zniszczonych i suchych. Wszystko za sprawą właściwości:
- regenerujących
- odżywiających
- wzmacniających
- nawilżających
Co więcej, olej kokosowy domyka łuskę włosów, dzięki czemu odzyskują one utracony blask oraz są znacznie gładsze. Najogólniej mówiąc – olej kokosowy działa kompleksowe i stanowi więcej, niż odżywkę dla włosów. W opinii wielu – produkt ten można stawiać w jednym rzędzie z najlepszymi (a zarazem najdroższymi) środkami do włosów.
Idąc dalej, olej kokosowy to także wsparcie dla naturalnej bariery ochronnej włosa. Z powodzeniem można stosować go w celu zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym – upałami, mrozem czy smogiem.
Olej kokosowy na porost włosów
Olej kokosowy bardzo często przedstawiany jest również w roli domowego sposobu hamującego wypadanie włosów. Rzecz jasna, z całą pewnością produkt ten może pozytywnie wpływać na wzrost włosów i tym samym ograniczać nadmierną ich utratę.
Wynika to nie tylko z faktu, iż produkt działa odżywczo/regenerująco. Otóż, olej kokosowy to także doskonały stymulator mieszków włosowych. Jego bogactwo mineralno-witaminowe z powodzeniem wykorzystywane jest także w pielęgnacji skóry głowy.
Olej kokosowy na łupież
Częstokroć można spotkać się z tezą, jakoby olej kokosowy stanowił doskonałe rozwiązanie na łupież. Rzecz w tym, że choć jego właściwości regenerujące i nawilżające mogą być pomocne w doraźnej walce z łupieżem, to produkt sam w sobie – nie jest bronią przeciwko drożdżakom wywołującym łupież. W związku z powyższym, trudno traktować olej kokosowy jako sposób na walkę z łupieżem.
Olej kokosowy na świąd skóry
Świąd skóry głowy to defekt niezwykle nieprzyjemny, który można zahamować wykorzystując olej kokosowy pod warunkiem, że wynika z suchości skóry. Wszak, olej kokosowy doskonale nawilża i odbudowuje podrażnioną, suchą skórę. W każdym innym przypadku, olej kokosowy nie będzie pomocny.
Olej kokosowy na pryszcze na głowie
Olej kokosowy za sprawą obecności kwasu laurynowego, wykazuje bardzo silne właściwości antybakteryjne, a co za tym idzie – doskonale radzi sobie jako środek na pryszcze i krosty pojawiające się na skórze głowy.
SPRAWDŹ TAKŻE: Woda ryżowa na włosy: jak stosować i przygotować płukankę?
Czy każdy może korzystać z oleju kokosowego?
Olej kokosowy to produkt, który choć działa stosunkowo silnie, to z reguły – nie powoduje żadnych reakcji niepożądanych. Miejscowo (na włosy i skórę) może korzystać z niego niemal każdy – niezależnie od typu włosów.
Zanim jednak zaczniemy regularnie wykorzystywać dobroczynne właściwości oleju kokosowego, zalecamy przeprowadzić próbę alergiczną na niewielkim obszarze skóry. Wszak, reakcje alergiczne wywoływane stosowaniem oleju kokosowego są bardzo powszechne.
Jak stosować olej kokosowy na włosy?
Stosowanie oleju kokosowego na włosy może być realizowane na kilka różnych sposobów. Możemy skorzystać zarówno z czystego oleju kokosowego, jak i potraktować olej jako element wieloskładnikowej maski lub wcierki.
Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele gotowych kosmetyków na bazie oleju kokosowego (znaleźć go można między innymi w masce Princess Hair), co ma gwarantować jeszcze większą skuteczność i – co oczywiste – wygodę.
Olejowanie włosów olejem kokosowym
Zdecydowanie najczęściej olej kokosowy w pielęgnacji włosów wykorzystywany jest w czystej formie. Zabieg olejowania włosów olejem kokosowym jest banalnie prosty i niczym nie różni się od zabiegów, w których wykorzystuje się inne oleje:
- olej (od 0,5 do 1,5 łyżeczki – w zależności od długości włosów) należy nanieść na włosy (w zależności od preferencji: na suche, wilgotne lub mokre) od nasady aż po końcówki
- pozostawić na włosach pod przykryciem na określony czas (lub całą noc)
- zmyć olej z włosów wykorzystując delikatny szampon (opcjonalnie: w przypadku gdyby włosy wyglądały atrakcyjnie – nie były nadmiernie przetłuszczone, nie trzeba myć włosów po olejowaniu)
Olejowanie samych końcówek olejem kokosowym
Powszechnie, olej kokosowy stosuje się także w celach odbudowy samych końcówek. W przypadku gdy są zniszczone i co gorsze – rozdwajają się, odrobinę oleju należy rozprowadzić na samych końcówkach.
Olej kokosowy stosowany na skórę głowy
W przypadku występującego łupieżu, świądu, pryszczy lub innych podrażnień skóry głowy, olej kokosowy można stosować bezpośrednio na skórę głowy.
Tłuszcz kokosowy należy rozprowadzać delikatnymi, kolistymi ruchami na skórze głowy i pozostawić pod przykryciem (czepek foliowy + ręcznik) na około godzinę.
Domowa maseczka z oleju kokosowego i miodu na włosy
Olej kokosowy doskonale komponuje się z miodem, który jest jednym z najchętniej wykorzystywanych produktów spożywczych do włosów. Taka kompozycja wzmocni, ograniczy puszenie i pozwoli odzyskać utracony, naturalny blask włosów.
Składniki należy wymieszać w proporcjach 1:1 i dokładnie rozprowadzić na skórze głowy oraz włosach (od nasady po końcówki) i pozostawić pod przykryciem (czepek foliowy + ręcznik) na około godzinę. Włosy należy spłukać delikatnym szamponem.
Jaki olej kokosowy na włosy: rafinowany czy nierafinowany?
Olej kokosowy rafinowany to tłuszcz, który jest pozyskiwany przy wykorzystaniu wysokich temperatur. Podczas rafinacji, czyli procesu oczyszczania oleju – dochodzi do znacznej utraty korzystnych dla zdrowia i urody substancji, w tym: tokoferoli, polifenoli oraz steroli.
W przypadku oleju kokosowego nierafinowanego – tłuszcz pozyskiwany (tłoczony) jest na zimno, co powoduje, że wszelkie dobroczynne właściwości oleju kokosowego zostają zachowane.
O ile w przypadku oleju kokosowego stosowanego w kuchni pytanie „rafinowany czy nierafinowany” może być zasadne ze względu na smak, zapach i różny stopień dymienia, o tyle w przypadku oleju kokosowego stosowanego w kosmetyce, wybór może być tylko jeden: olej kokosowy nierafinowany (tłoczony na zimno).
Ile kosztuje i gdzie kupić olej kokosowy?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych olejów kokosowych i choć w czystej teorii – produkty nie powinny się niczym różnić, to w przypadku wielu propozycji – możemy zaobserwować innych, niekoniecznie pożądanych składników.
Cena oleju kokosowego na włosy bywa bardzo różna. W zależności od producenta i co kluczowe – jakości produktu – opakowanie 200g może kosztować kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych. Przy czym, w tym przypadku cena bardzo często idzie w parze z jakością.
Czy warto stosować olej kokosowy na włosy?
Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jednak: tak, zdecydowanie warto korzystać z oleju kokosowego w pielęgnacji włosów. Pragniemy jednak zauważyć (jednocześnie studząc nieco entuzjazm!), że olej kokosowy nie jest rozwiązaniem uniwersalnym – nie sprawdzi się w każdym przypadku.
Nie mniej, jego atrakcyjna cena, w połączeniu z szerokim spektrum działania (multum właściwości) sprawia, że jest to sposób na pielęgnację włosów, który warto przetestować i poddać indywidualnej ocenie.
Stosuję olej kokosowy na co dzień nie tylko do pielęgnacji ale i w kuchni. Uważam ten produkt za cud natury 😀
Jeśli chodzi o pielęgnację to najlepiej działa on na moją skórę. Dzięki niemu jest ona delikatna, lśniąca i odżywiona. Na włosy stosuję go stosunkowo rzadko. Jednak jego działanie jest zauważalne 🙂 Nie łączyłam jeszcze olejku z innymi składnikami. Skorzystam więc z przepisu na maseczkę z miodem. Jestem ciekawa jej efektywności.
Uwielbiam!
Nie lubiłam nigdy zapachu kokosu. Jednak każdy polecał mi ten olej kokosowy na włosy. Koleżanki były nim zachwycone. Postanowiłam więc wypróbować ten który nie ma zapachu, i faktycznie podziałał super na moje włosy. Wiele osób twierdzi jednak, że ten pozbawiony zapachu, wykazuje mniejsze właściwości. Czy to znaczy, że zapachowy olej będzie jeszcze lepiej działał na moje włosy?