Nizoral to jeden z najpopularniejszych szamponów przeciwłupieżowych. Dostępny bez recepty produkt jest jednym z pierwszych wyborów, gdy pojawia się łupież. Czy faktycznie Nizoral jest skuteczny? Jak opiniowany jest ten szampon? Czy warto po niego sięgnąć?
Łupież to choroba skóry głowy, którą pragniemy wyeliminować nie tylko dlatego, że nadmierne złuszczanie się skóry może mieć podłoże chorobowe. Wszakże, łupież to także defekt estetyczny, który może powodować kompleksy. Nic więc dziwnego, że wiele osób reaguje natychmiastowo i sięga po popularne preparaty przeciwłupieżowe, w tym Nizoral.
Co to jest Nizoral?
Nizoral to szampon leczniczy, który dedykowany jest osobom borykającym się z:
- łupieżem skóry głowy
- łupieżem pstrym
- łojotokowym zapaleniem skóry głowy
Jak możemy przeczytać we wskazaniach do stosowania, preparat ten jest polecany zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych.
Nizoral to środek cieszący się ogromną popularnością. Dostępny na rynku farmaceutycznym od wielu lat. Producentem tego preparatu jest firma McNeil C/O Johnson&Johnson.
Skład szamponu Nizoral
Nizoral to preparat, którego działanie w głównej mierze oparte jest na ketokonazalu (Ketoconazolum). W 1g szamponu Nizoral znajdziemy 20 mg tej substancji.
Ponadto, preparat uzupełniony jest o substancje pomocnicze: sól sodową eteru laurylosulfonowego, sól disodową eteru monolaurylosulfonobursztynowego, dietanolamid kwasu tłuszczowego oleju kokosowego, laurdimonium – zhydrolizowany zwierzęcy kolagen, makrogolu 120 metyloglukozodioleinian, kompozycję zapachową, sodu chlorek, imidomocznik, sodu wodorotlenek, kwas solny stężony, erytrozynę sodową oraz wodę oczyszczoną.
Jak działa ketokonazol – substancja aktywna w szamponie Nizoral?
Jak podaje encyklopedia, ketokonazol to:
Jak stosować Nizoral?

Nizoral to szampon leczniczy dostępny bez recepty, dlatego też – jeśli nie konsultujemy jego stosowania z lekarzem lub farmaceutą, należy stosować się do zaleceń producenta. Te brzmią następująco:
Dawkowanie Nizoralu w przypadku leczenia:
- łupieżu pstrego – przez pięć kolejnych dni (raz na dobę)
- łojotokowego zapalenia skóry – od dwóch do czterech tygodni (dwa razy na tydzień)
- łupieżu skóry głowy – od dwóch do czterech tygodni (dwa razy na tydzień)
Dawkowanie Nizoralu w przypadku profilaktyki:
- łupieżu pstrego – przez trzy kolejne dni w ciągu jednego cyklu (przed okresem letnim)
- łojotokowego zapalenia skóry – raz lub dwa razy na tydzień
- łupieżu skóry głowy – raz lub dwa razy na tydzień
Samo stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy jedną saszetkę lub dozę szamponu nanieść na uprzednio umyte włosy (delikatnie zwilżone) i delikatnymi ruchami wcierać w skórę głowy aż do uzyskania piany. Następnie należy odczekać od 3 do 5 minut i dokładnie spłukać włosy.
Przeciwwskazania do stosowania Nizoralu
W ulotce dołączonej do szamponu, znaleźć można informację sugerującą, że przeciwwskazaniem do stosowania Nizoralu jest nadwrażliwość na ketokonazol lub inny składnik szamponu. Co więcej, kobiety w ciąży i karmiące, przed zastosowaniem Nizoralu powinny skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Produkt nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Skutki uboczne stosowania Nizoralu
Nizoral to preparat wykorzystujący silną substancję aktywną – ketokonazol. W związku z tym, nie dziwi fakt, iż producent informuje o możliwych skutkach ubocznych. Klasyfikuje je w dwóch grupach:
- występujących niezbyt często (u 1 do 10 osób na 1000): rumień, podrażnienie, świąd, odczyn i krosty, podrażnienie oka, zwiększone wydzielanie łez, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, utrata włosów, kontaktowe zapalenie skóry, suchość skóry, nieprawidłowa struktura włosa, wysypka, uczucie pieczenia, łuszczenie naskórka.
- występujących bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 osoby na 10000): pokrzywka, zmiana barwy włosów, obrzęk naczynioruchowy.
Idąc dalej, warto wspomnieć o koniecznych środkach ostrożności. W ulotce producenta znajdziemy zapisy sugerujące:
- szampon Nizoral należy przechowywać w temperaturze poniżej 25o Celsjusza, w miejscu niedostępnym dla dzieci
- podczas stosowania Nizoralu, należy unikać kontaktu z oczami
To, co jednak najbardziej interesujące, to fakt, iż producent wspomina o wypadaniu włosów w przypadku stosowania Nizoralu:
Ile kosztuje Nizoral?
Nizoral to niezbyt drogi szampon. Oczywiście jako szampon leczniczy jest nieco droższy, aniżeli klasyczne kosmetyki do pielęgnacji.
Produkt dostępny jest w kilku wariantach:
- Nizoral 60 ml (butelka) – około 18-20 zł
- Nizoral 100 ml (butelka) – około 22-23 zł
- Nizoral 120 ml (butelka) – około 25 zł
- Nizoral 6 x 6ml (saszetki) – około 15 zł
Rzecz jasna, cena Nizoralu zależna jest od miejsca, w którym dokonujemy zakupów.
Gdzie kupić Nizoral?
Jako że Nizoral to lek, dostępny jest w aptekach (także tych internetowych). Raczej na próżno szukać go w drogeriach takich jak Rossmann czy Douglas. Bez trudu znajdziemy go natomiast w serwisach aukcyjnych takich jak Allegro, OLX czy eBay.
Warto przy tym wspomnieć, że zwykle Nizoral w najlepszej cenie dostępny jest w e-aptekach (aptekach internetowych).
Opinie na temat Nizoralu

Nizoral to środek, którego skuteczność w leczeniu łupieżu nie podlega absolutnie żadnej dyskusji. Nie mniej jednak, Nizoral nie jest skuteczny w każdym przypadku. Świadczą o tym niektóre, negatywne recenzje preparatu. Rzecz jasna, produkt ten w wielu innych przypadkach opiniowany jest bardzo pozytywnie.
Warto mieć jednak na uwadze, że jest to środek o silnym składzie, dlatego też nierzadko podnoszone są głosy o tym, iż Nizoral może negatywnie odbijać się na kondycji i wyglądzie włosów. Niektóre opinie sugerują, że preparat ten przesusza i rozjaśnia włosy.
Jak najbardziej polecam Nizoral! U mnie łupież pojawia się cyklicznie (odnoszę wrażenie, że ma to bezpośredni związek z tym co jem). W każdym razie – przy stosowaniu przez dwa-trzy dni łupież zostaje pokonany na najbliższe kilka tygodni :). Kupuję w saszetkach (najwygodniejsza forma) i stosuję na dwa razy (mam bardzo krótkie włosy), także koszt Nizoralu jest naprawdę niewielki.
Zastanawiam się nad kupnem tego produktu. Jednak nie mam pewności czy mi pomoże. Stosowałem już wiele takich szamponów i odżywek, które miały niby pomóc i NIC. Stosowałem też różne domowe sposoby – wszystkie próby kończyły się fiaskiem. Białe płatki jak leciały z głowy tak lecą nadal. Czytam wiele opinii i chyba nizoral jest moja ostatnia nadzieją.
Ten produkt poleciła mi koleżanka z pracy niedługo po tym jak zaczęłam zauważać jasne płatki na moich ciemnych ubraniach. Nizoral okazał się być strzałem w 10! W moim przypadku 2 dni i było po problemie. Łupież długo już nie wraca ale jak tylko się pojawi na pewno po niego sięgnę.
Czy po nizoarlu dlugo jeszcze bede mi wypadac wlosy? Mecze sie z tym od 3 miesiecy. Umylam nizoralem przez 5 dni i luzpiez znikl a wlosy dalej wypadaja..
Trzeba w tym przypadku szukać innej przyczyny wypadania włosów niż łupież. Polecam zbadać tarczycę albo poziom żelaza