Maseczka z jajek na włosy. Jak stosować jajko na włosy?

Maseczka z jajek zastosowana na włosy ma je wzmocnić i sprawić, że będą rosły znacznie szybciej. Czy rzeczywiście można liczyć na tak spektakularne efekty?

Jajka to produkt niezwykle bogaty w wartości odżywcze. Zamknięte są w nich witaminy minerały, a także cenne białko, uznane przez WHO za wzorcowe. Jak się okazuje, jego wyjątkowe właściwości można wykorzystać nie tylko w kuracji doustnej, poprzez włączenie jajka do jadłospisu, ale i zewnętrznie. Szczególnie korzystne okazuje się działanie tego produktu na włosy. Sprawdź, w jaki sposób przygotować maseczki z jajek oraz jak je stosować, by osiągnąć najlepsze rezultaty.

Jajka i ich wartości odżywcze

jajka

Wartości odżywcze jajek sprawiają, że stają się cennym elementem codziennej diety. Niestety z uwagi na dużą zawartość cholesterolu powinno się moderować ich ilość. Z badań wynika, że negatywny wpływ jaj na zdrowie w tym aspekcie nie jest jednoznaczny, warto jednak zachować rozsądny umiar.

Jajka stanowią doskonałe źródło świetnie przyswajalnego białka. Znajdziesz w nim także tłuszcz, ale są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) o dobroczynnym wpływie na ludzki organizm.

Co więcej, jajka są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak A,D,E,K oraz tych z grupy B:

  • witamina A – 540 IU
  • witamina D – 2.0 µg/100g
  • witamina E – 1.05 mg/100g
  • witamina K – 0.3 µg/100g
  • witamina B1, tiamina – 0.040 mg/100g
  • witamina B2, ryboflawina – 0.457mg/100g
  • witamina B3, niacyna – 0.075 mg/100g
  • witamina B6, pirydoksyna – 0.170 mg/100g
  • witamina B9, kwas foliowy – 47 µg/100g
  • witamina B12, kobalamina – 1,1 µg/100g

Znajdziesz w nich także całe mnóstwo wartościowych pierwiastków:

  • P, fosfor – 198 mg/100g
  • K, potas –138 mg/100g
  • Na, sód – 142 mg/100g
  • Ca, wapń – 56 mg/100g
  • Se, selen – 31.7 µg/100g
  • Mn, mangan – 28 µg/100g
  • Mg, magnez – 12 mg/100g
  • Fe, żelazo – 1.75 mg/100g
  • Zn, cynk – 1.29 mg/100g

Jak maseczka z jajek działa na włosy?

Z uwagi na wysoką zawartość białka jajka stanowią rewelacyjną maseczkę proteinową na włosy. Systematyczne stosowanie tego typu pielęgnacji sprawi, że budulec łodygi zostanie zregenerowany, ubytki ulegną uzupełnieniu, a kosmyki staną się silniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Przepis na maseczkę z jajek na włosy

Maseczka z jajek na włosy niejedno ma imię. Istnieje kilka kombinacji, które możesz wykorzystać, dostosowując wariant do określonych potrzeb. Dodanie do jaj takich substancji, jak miód czy żel aloesowy pozwoli nawilżyć kosmyki, oliwa z oliwek czy awokado natłuści je i stworzy ochronną okluzję, olejek rycynowy zaś pomoże ograniczyć wypadanie. Sprawdź kilka popularnych przepisów na maseczkę z jajek na włosy.

Maseczka z jajek i olejku rycynowego na włosy

olejek rycynowy

Olejek rycynowy to znany środek, który stosowany był już przez nasze babcie. Kiedy tylko zaobserwowały u siebie wzmożone wypadanie włosów, wcierały w skórę głowy gęsty olej i szybko cieszyły się spektakularnymi efektami. Substancja ta rzeczywiście hamuje nadmierne przerzedzanie się fryzury, a także sprawia, że włosy rosną zdrowsze i dłużej zachowują naturalny kolor. Olejek rycynowy posiada także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Maseczka z jajek i oleju rycynowego bazuje na żółtku, olejku i cytrynie. Receptura przygotowana jest z myślą o długich włosach.

Składniki:

  • 2 żółtka,
  • 2 łyżki olejku rycynowego,
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Sposób wykonania:

Połącz składniki i starannie wymieszaj tak, by stworzyły gładką masę, a następnie aplikuj na suche włosy oraz skórę głowy. Owiń głowę folią lub włóż plastikowy czepek i pozostaw miksturę na kosmykach przez około pół godziny. Po tym czasie zmocz włosy, a następnie zemulguj całość za pomocą odżywki o prostym składzie (bez protein i silikonów). Ma to ułatwić zmycie olejku rycynowego, który posiada wyjątkowo gęstą konsystencję. Następnie umyj dokładnie włosy i nałóż odżywkę.

Maseczka z jajek i oliwy na włosy

oliwa

Oliwa z oliwek to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin (E, A, K). Produkt ten znakomicie natłuszcza włosy, wygładza je i domyka łuski. Tworząc swoistą powłokę, pomaga chronić łodygi przed łamaniem i ucieczką wilgoci.

Maseczka z jajek i oliwy jest bardzo prostym sposobem na połączenie protein i wartościowej okluzji.

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek.

Sposób wykonania:

Rozbij jajko i całe (żółto oraz białko) wlej do miski, następnie dodaj oliwy i energicznie zamieszaj całość tak, by obie konsystencje się połączyły. Maseczkę nakładaj na świeżo umyte włosy oraz skórę głowy. Podobnie, jak w poprzednim wariancie, tu także warto okryć głowę folią. Zapobiegnie to spływaniu masy i pozwoli składnikom działać efektywniej. Maskę pozostaw na włosach na 15-30 minut, a następnie zmyj – możesz zastosować technikę emulgowania odżywką.

SPRAWDŹ TAKŻE: Oliwa z oliwek na włosy. Jak stosować i jakie daje efekty?

Maseczka z jajek i piwa na włosy

piwo

Piwo to kolejny składnik, który znakomicie odżywia włosy. Znajdziesz w nim substancje nawilżające i wzmacniające włosy, a także witaminy: B1, B2, B6, B7, B9. Piwo wygładzi łuski i nada włosom połysk. W połączeniu z jajkiem stanowi wartościową bombę odżywczą dla twojej fryzury.

Maseczka z jajek i piwa wykorzystuje same żółtka oraz bezalkoholowy wariant tego napoju. Alkohol bowiem może wysuszać i pogorszyć kondycję włosów.

Składniki:

  • 3 żółtka,
  • 330 ml piwa bezalkoholowego.

Sposób wykonania:

Przelej piwo do szklanki i pozostaw do momentu, gdy ulotni się z niego gaz. W tym czasie w misce ubij żółtka. Piwo bez gazu połącz z jajkami i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną maseczkę aplikuj na suche lub wilgotne włosy. Pamiętaj o skórze głowy! Substancję pozostaw pod folią na maksymalnie 40 minut, a następnie umyj włosy i w razie potrzeby nałóż na nie odżywkę końcową.

SPRAWDŹ TAKŻE: Piwo na włosy. Jak stosować maseczkę i płukankę z piwa?

Maseczka z jajek i miodu na włosy

miód

Miód to znakomity humektant, czyli substancja dostarczająca włosom nawilżenia. Dzięki niemu kosmyki stają się miękkie, sprężyste i błyszczące. Aplikowany na skórę głowy koi ją i sprzyja regeneracji.

Połączenie miodu, jajka, awokado i oliwy z oliwek daje maskę idealną, ponieważ zapewnia tak zwaną równowagę PEH, czyli odpowiednie proporcje protein, emolientów i humektantów. Dodatek cytryny sprawia, że łuski domykają się, a włosy nabierają wyjątkowego blasku. Awokado jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych oraz witamin, jak A, E, K, B1, B2, B3, B6, B7 czy C. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i kojące.

Składniki:

  • 1 jajko,
  • 1/2 łyżki miodu,
  • 1/2 miękkiego awokado,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek.

Sposób wykonania:

Przekrój awokado, wyjmij pestkę, a następnie oddziel miąższ od skórki. Rozgnieć go widelcem i połącz z pozostałymi składnikami. Całość dokładnie wymieszaj do uzyskania gładkiej masy, możesz dodać odrobinę wody – chodzi o to, by maseczka nie była zbyt gęsta. Miksturę aplikuj na świeżo umyte włosy i skórę głowy oraz pozostaw na mniej więcej pół godziny. Dla lepszego efektu zastosuj folię lub czepek. Kolejnym krokiem jest umycie włosów i aplikacja odżywki końcowej.

Maseczka z jajek i cytryny na włosy

cytryna

Wspomniana wyżej cytryna świetnie domyka łuski i pomaga nabłyszczyć włosy. Należy ją stosować jedynie na łodygach normalnych i przetłuszczających się. Włosy niedostatecznie nawilżone mogą niestety ucierpieć z uwagi na wysuszające właściwości cytryny.

Ten popularny cytrus znany jest z dużej zawartości witaminy C, która stanowi wartościowy antyoksydant – chroni komórki przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników i opóźnia starzenie się tkanek. Cytryna może także rozjaśniać włosy, dlatego posiadaczki ciemnych kosmyków również powinny na nią uważać.

Maseczka z jajkiem i cytryną to prosty sposób na dostarczenie włosom białka i domknięcie łusek.

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 1 łyżka soku z cytryny.

Sposób wykonania:

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny połącz z jajkami i dokładnie wymieszaj. Maskę nakładaj na suche lub umyte włosy i pozostaw na około 30 minut. Po upływie tego czasu spłucz wodą lub umyj włosy delikatnym szamponem. Na koniec aplikuj odżywkę.

Doskonałym pomysłem jest także dodawanie do wyżej wymienionych masek dodatkowych produktów wspierających kondycję włosów, jak kozieradka, siemię lniane czy pokrzywa w formie naparu.

Jak stosować maseczki z jajek: na suche czy mokre włosy?

To, czy maskę z jajek stosujesz na wilgotne czy suche włosy w dużej mierze zależy od ich kondycji. W przypadku kosmyków delikatnych i pozbawionych nawilżenia warto rozważyć aplikację na mokro.

Nakładanie rozmaitych substancji na nieumytą skórę głowy może spowodować większą skłonność do zapychania ujść gruczołów łojowych i wzmożonego wypadania.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem obserwowanie swoich kosmyków i dostosowanie się do ich potrzeb. Gdy dostrzeżesz, że po zastosowaniu maseczki z jajka na włosy nieumyte, te zaczynają bardziej wypadać, zmień taktykę.

Jak często stosować maskę z jajek na włosy?

Podobnie jak w przypadku spożywania jaj, stosowanie ich w postaci maski na włosy także wymaga zachowania umiaru. Zbyt częste aplikowanie ich na łodygi sprawi, że białko nadbuduje się i wywoła efekt przeciwny: włosy staną się suche, stracą  blask i zaczną się łamać.

Dodaj komentarz