Maść końska na włosy. Czy wspomaga porost włosów? Jak stosować?

Maść końska to specyfik, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Zazwyczaj jednak stosowany jest przy bólach mięśniowych i stawowych, bólach reumatycznych, artetyzmie czy uczuciu ciężkich i zmęczonych nóg. Mało kto wie, że maść końska może być również stosowana w celu przyśpieszenia porostu włosów. Czy taka terapia jest skuteczna? Jak maść końska działa na włosy?

Co to jest maść końska?

Co to jest maść końska?

Maść końska to środek do stosowania miejscowego przeznaczony dla osób borykających się z dyskomfortem w układzie szkieletowo-kostnym. Z powodzeniem może być wykorzystywana przy:

  • bólach mięśniowych
  • bólach stawowych
  • artretyzmie
  • rwie kulszowej
  • bólach reumatycznych
  • przeziębieniu

To jednak nie wszystko! Ten wieloskładnikowy specyfik coraz częściej stosowany jest również w celu przyśpieszenia porostu włosów.

Skład maści końskiej

Zanim podejmiemy próbę zrecenzowania maści końskiej w kontekście jej skuteczności przy pielęgnacji włosów, warto pokrótce zaznajomić się ze składem tego specyfiku.

W maści końskiej znajduje się bowiem:

  • Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) – drzewo z rodziny mydleńcowatych, od lat wykorzystywane przez medycynę niekonwencjonalną. W lecznictwie wykorzystuje się dwie substancje z kasztanowca zwyczajnego – escynę pozyskiwaną z nasion oraz kumarynę pozyskiwaną z kory.Escyna wykazuje właściwości, które doprowadzają do ograniczenia przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych oraz zwiększa ich elastyczność, co wiąże się z ich naturalnym wzmocnieniem. Natomiast kumaryna działa przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo.
  • Mięta (Mentha L.) – roślina z rodziny jasnowatych wykazująca wiele właściwości prozdrowotnych. W przypadku maści końskiej odpowiada za działanie chłodzące.Co ciekawe, jednym z domowych sposobów na pielęgnację włosów jest stosowanie olejku miętowego. Powszechnie uważa się, że może on wykazywać właściwości przyśpieszające porost włosów. Natomiast, płukanka (napar z mięty) nierzadko stosowana jest w celu odświeżenia i oczyszczenia włosów.Wartym odnotowania jest również to, że mięta często gości w składzie wielu kosmetyków do włosów – szamponów, masek oraz odżywek.
  • Rozmaryn (Rosmarinus L.) – roślina z rodziny jasnowatych, doskonałe źródło olejków: cyneolu, pinenu, cymenu, borneolu oraz kwasu rozmarynowego. Jak podaje wiedza encyklopedyczna, rozmaryn wykazuje działania: odkażające, pobudzające, wzmacniające pamięć.Natomiast jeśli chodzi o pielęgnację włosów to bardzo popularnym rozwiązaniem zdaje się być płukanka z rozmarynu. Poleca się ją przy łupieżu oraz łojotoku. Może również być stosowana profilaktycznie, celem lepszego, dokładniejszego oczyszczenia skóry głowy.Mało tego! Rozmaryn pobudza krążenie krwi (finalnie może pobudzać porost nowych włosów) oraz eliminuje siwe włosy (stymuluje melanocyty – komórki odpowiedzialne za pigmentację włosów).
  • Kamfora (Camphorum) – organiczny związek chemiczny, część mieszaniny stała wyodrębniona z drewna cynamonowca kamforowego. Polskojęzyczna wersja Wikipedii podaje, że kamfora szybko przenika przez skórę i powoduje uczucie zimna. Działanie tej substancji często porównywane jest do właściwości mentolu.Olejek kamforowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów – przeciwdziała łupieżowi, działa stymulująco na cebulki włosowe oraz reguluje ilość wydzielanego sebum.
  • Arnika (Arnica L.) – roślina należąca do rodziny astrowatych, mająca pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. Arnika stanowi doskonałe źródło flawonoidów, triterpenów oraz olejku eterycznego.
  • Eukaliptus (Eucalyptus L’Hér.) – rodzaj drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. W przemyśle farmaceutycznym bardzo szerokie zastosowanie znajduje olejek eukaliptusowy. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.W przypadku pielęgnacji włosów, olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest głównie w celach eliminacji świądy i/lub profilaktycznie (zwiększa barierę ochronną).
  • Mentol – alkohol z grupy terpenów o charakterystycznym, bardzo silnym miętowym zapachu.

Maść końska na włosy – „hit” czy „kit”?

Maść końska hit czy kit

Biorąc pod uwagę skład maści końskiej, trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla włosów. To kompozycja składników, które od dawien dawna znajdują zastosowanie w pielęgnacji, zarówno skóry głowy, jak i włosów. Należy jednak zaznaczyć, że znacznie częściej sięgamy po poszczególne produkty z osobna.

Zdaje się, że maść końska stosowana bezpośrednio na włosy to rozwiązanie, które budzi spore kontrowersje. Są one wynikiem przede wszystkim całkowicie innego przeznaczenia tego preparatu (bóle mięśniowe, bóle reumatyczne itd.). W związku z tym, mało która kobieta ochoczo sięga po te rozwiązanie.

Warto jednak przy tym zauważyć, że odsetek kobiet zadowolonych z działania i skuteczności maści końskiej na włosy jest naprawdę bardzo duży! Liczne pozytywne opinie można znaleźć na wielu blogach, forach i serwisach tematycznych.

Czy maść końska wspomaga porost włosów?

Czy wspomaga porost włosów

Co do zasady, każdy preparat, który odżywia włosy i skórę głowy – można uznać za wspomagający porost włosów. Nie mniej jednak, w przypadku maści końskiej częstokroć pojawia się informacja, że nie tylko odżywia, ale także stymuluje porost nowych włosów. Czy faktycznie tak jest?

Co oczywiste, brakuje badań lub zapisków w wiedzy encyklopedycznej, które sugerowałyby związek pomiędzy stosowaniem maści końskiej, a wzmożonym wzrostem włosów. Natomiast, biorąc pod uwagę poszczególne składniki tego preparatu, możemy pokusić się o wniosek, że  maść końska pozytywnie wpływa na wzrost włosów. 

Rzecz jasna, trudno spodziewać się jakiejś rewolucji na głowie, nie mniej jednak – w wielu przypadkach zauważyć można naprawdę dobre (a czasem nawet bardzo dobre efekty!).

Inne pozytywne właściwości maści końskiej

Prócz wspomnianego powyżej pozytywnego wpływu maści końskiej na porost włosów, można również wyróżnić inne pozytywne właściwości.

Rekomenduje się stosować maść końską przy:

  • łupieżu
  • nadmiernym przetłuszczaniu się włosów

Oczywiście, efektywność kuracji zależy od przyczyn występowania problemu.

Jak stosować maść końską na włosy?

Jak stosować maść końską na włosy

Maść końską stosujemy tak samo jak każdą inną wcierkę – tj. dokładnie rozprowadzamy po skórze głowy (opcjonalnie – także po włosach). Dla zwiększenia efektywności – włosy należy przykryć folią (czepek foliowy lub zwykła folia spożywcza) i ręcznikiem. Wcierkę z maści końskiej należy trzymać na głowie od 15 do nawet 45 minut.

Wcierkę należy aplikować na suche włosy. Po zastosowaniu, włosy należy dokładnie umyć.

Przed pierwszym zastosowaniem należy dokonać próby uczuleniowej, tj. rozprowadzić niewielką ilość maści końskiej w kilku miejscach na całym ciele i obserwować czy pojawiają się jakieś niepożądane reakcje. Zazwyczaj zmiany alergiczne pojawią się bardzo szybko, aczkolwiek dla pewności – warto wydłużyć próbę uczuleniową do 24 godzin.

 Jak przygotować wcierkę z maści końskiej? 
Przygotowanie wcierki z maści końskiej jest banalnie proste. Do łyżki maści końskiej należy dodać 3-4 łyżki zimnej wody. Całość dokładnie wymieszać.
Wraz z pozytywnymi doświadczeniami stosowania wcierki, proporcje można zmniejszać – aż do aplikacji samej maści końskiej (tj. bez dodatku wody).

 Jak często stosować wcierkę z maści końskiej? 
Wcierkę na porost włosów z maści końskiej można stosować przed każdym myciem głowy, tj. zwykle co 2-4 dni (w zależności od częstotliwości).

 Jak długo można stosować maść końską? 
Trudno mówić o jakichkolwiek ramach czasowych, nie mniej jednak – podobnie jak w przypakdu innych domowych rozwiązań – kuracja nie powinna przekraczać kilku tygodni. Wszak, wraz z upływem czasu – efektywność danej metody zostaje zwykle mocno ograniczona.

Czy stosowanie maści końskiej na włosy może powodować skutki uboczne?

Maść końska z reguły nie powoduje reakcji niepożądanych, aczkolwiek sugerujemy zachować szczególną ostrożność. Wszakże, kompozycja zawartych składników – może działać drażniąco na skórę.

Co więcej, podobnie jak w przypadku innych wcierek, stosowanie maści końskiej na włosy może doprowadzić do wystąpienia łupieżu, świądu lub nawet krostek i podrażnień. Rzecz jasna, wystąpienie powyższych skutków ubocznych dyskwalifikuje nas z wykorzystywania maści końskiej do pielęgnacji włosów.

1 komentarz do “Maść końska na włosy. Czy wspomaga porost włosów? Jak stosować?”

  1. Zaczynają mi strasznie wpadać wlosy mam szampony typu dx2 ale słyszałem o maści końskiej rozgrzewającej że bardzo pomaga i że są efekty dorastają nowe i że są gęste nie mam pojęcia co robić mam36 lat a zakola coraz bardziej widoczne 😥

    Odpowiedz

Dodaj komentarz