Łysienie telogenowe. Przyczyny, objawy i leczenie łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów wypadania włosów. Czym objawia się łysienie telogenowe? Jakie są przyczyny wypadania włosów oraz jak wyeliminować ten defekt?

łysienie telogenowe

Nadmierne wypadanie włosów to przypadłość, która może być uwarunkowana przez szereg różnych czynników. Co ciekawe, tzw. łysienie nie zawsze spowodowane jest przez osłabienie mieszków włosowych. Niekiedy, problem pojawia się w momencie zachwiania cyklu wzrostu włosa.

Medycyna klasyfikuje 19 rodzajów łysienia: łysienie w przebiegu chemioterapii; łysienie plackowate; łysienie androgenowe; łysienie bliznowaciejące; łysienie telogenowe; łysienie całkowite; trichotillomania; łysienie okresowe, łysienie poporodowe; łysienie pospolite; łysienie neurotyczne; łysienie anagenowe; łysienie dziedziczne; łysienie wężykowate; łysienie plackowate rzekome; łysienie u dzieci; łysienie rozlane; łysienie dynamiczne; łysienie dyfuzyjne. Jednym z najczęściej występujących typów łysienia jest łysienie telogenowe.

Co to jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe to najlepszy przykład nadmiernego wypadania włosów uwarunkowanego przez zaburzenie naturalnego cyklu wzrostu włosa.

Aby zrozumieć na czym polega łysienie telogenowe, musimy zaznajomić się z naturalnym cyklem wzrostu włosa:

  • faza anagenowa (faza wzrostu)
  • faza katagenowa (faza przejściowa)
  • faza telogenowa (faza spoczynku)

W pierwszym etapie (faza anagenowa) włosy rosną aktywnie, zwykle w tempie około 1 – 1,5 centymetra na miesiąc. W drugim etapie (faza katagenowa) włos przestaje rosnąć, ale nie wypada. W ostatniej fazie (telogenowej) włosy wypadają.

Jak możemy przeczytać w encyklopedii:

w normalnych przypadkach w fazie telogenowej znajduje się około 5-15% wszystkich włosów.

Z łysieniem telogenowym mamy do czynienia wówczas, gdy ilość włosów w fazie spoczynku jest większa niż połowa.

Warto przy tym zaznaczyć, że łysienie telogenowe może obejmować nie tylko głowę, ale także inne obszary ciała.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Czynników kształtujących ten typ łysienia jest sporo. Najogólniej mówiąc – łysienie telogenowe pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do różnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Co więcej, może mieć charakter dziedziczny.

przyczyny łysienia telogenowego

Medycyna wyróżnia kilka najczęściej występujących przyczyn łysienia telogenowego:

  • przebyte operacje i zabiegi (dodatkowe obciążenie dla organizmu)
  • niewłaściwe odżywianie (np. niedobór żelaza, dieta „głodówkowa”)
  • zaburzenia hormonalne (np. kuracje hormonalne)
  • choroby chroniczne (np. toczeń rumieniowaty, guzy)
  • zatrucie organizmu metalami ciężkimi
  • stosowane leki: przeciwzakrzepowe, retinoidy, immunizacyjne, beta-blokery
  • choroby skóry (np. łuszczyca, zapalenie łojotokowe)
  • stres

Warto przy tym zauważyć, że nawet wiedza encyklopedyczna podaje, iż do tej pory nie została wskazana jednoznaczna przyczyna występowania łysienia telogenowego. W związku z tym, powyższe przyczyny są tylko przykładowymi przyczynami tego typu łysienia.

Idąc dalej, wartym odnotowania jest również fakt, że łysienie telogenowe to zjawisko współwystępujące z innymi chorobami. Niezwykle często ten typ łysienia pojawia się obok chorób autoimmunologicznych. Nierzadko towarzyszy także przypadłościom związanym z rozstrojeniem gospodarki hormonalnej (np. niedoczynność i nadczynność tarczycy).

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to przypadłość, która może dosięgać niemal każdego – niezależnie od płci oraz wieku. Nie mniej jednak, istnieją pewne grupy społeczne, u których ryzyko wystąpienia tej przypadłości będzie znacznie większe.

Choć nie ma na to dowodów w postaci badań, można zaryzykować stwierdzeniem, że znacznie częściej z łysieniem telogenowym borykają się kobiety. Wynika to chociażby z faktu, iż Panie częściej zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi (cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza, stosowanie leków antykoncepcyjnych).

Idąc dalej, wydaje się, że łysienie telogenowe znacznie częściej dosięga osoby dorosłe. Ma to rzecz jasna związek z kondycją organizmu.

Jeśli zaś chodzi o wpływ rasy na łysienie telogenowe, to kanadyjscy antropolodzy fizyczni stworzyli „mapę łysienia”. Co prawda, dotyczyła ona każdego typu łysienia, ale może obrazować także łysienie telogenowe.

Jak dowiedli naukowcy, najczęściej łysieją Czesi, za nimi plasują się Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie.
Na 8., bardzo wysokim miejscu znajdują się Polacy!
Co ciekawe, krajem, w którym łysieje najmniejszy odsetek ludzi są Chiny. Nisko w rankingu znajdują się także inne, azjatyckie kraje: Japonia, Honkong, Malezja, Tajwan oraz Korea Południowa.

objawy łysienia telogenowego

Objawy łysienia telogenowego

Wypadanie włosów to zjawisko, które jest całkowicie naturalnym procesem. Dzienna utrata włosów zwykle oscyluje w granicach 50-100. Problem pojawia się wówczas, gdy ilość wypadających włosów diametralnie wzrasta. Wówczas to, istnieje spore ryzyko, że dosięga nas łysienie. Oczywiście, nadmierna utrata włosów nie zawsze musi oznaczać łysienie telogenowe. Wszak, typów łysienia jest co najmniej kilkadziesiąt i każdy objawia się nieco inaczej.

W przypadku łysienia telogenowego występuje charakterystyczne przerzedzenie włosów, które obejmuje nie tylko głowę, ale także inne obszary ciała (np. brwi i pachy). Co więcej, łysienie telogenowe rozpoznamy po zachowanych mieszkach włosowych, które naturalnie – pozwalają na regenerację/odbudowę utraconych włosów.

Diagnoza łysienia telogenowego

Diagnostyka łysienia telogenowego jest kluczowa dla leczenia tej przypadłości. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad, a następnie kieruje na badania diagnostyczne, celem znalezienia przyczyny łysienia telogenowego.

Najpopularniejszą formą diagnozowania łysienia telogenowego jest biopsja.

Leczenie łysienia telogenowego

leczenie łysienia telogenowego

Jednym z pierwszych pytań po zdiagnozwaniu łysienia androgenowego jest to dotyczące leczenia, tj. czy włosy odrosną? Otóż, łysienie telogenowe to przypadłość, która ma charakter przejściowy i po wyeliminowaniu czynnika kształtującego chorobę, włosy odrastają w przeciągu kilku miesięcy. Zatem, kluczowe dla ponownego porostu włosów jest znalezienie przyczyny występowania łysienia telogenowego i jej eliminacja.

Co ważne, łysieniem telogenowym po jego rozpoznaniu zajmować powinien się specjalista w zależności od przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Dlatego też, w leczeniem łysienia pomóc może zarówno dietetyk (łysienie telogenowe uwarunkowane niewłaściwym odżywianiem), endokrynolog (łysienie telogenowe na tle hormonalnym) czy psycholog (łysienie telogenowe kształtowane przez czynniki stresogenne).

Dobrym wsparciem dla leczenia łysienia telogenowego wydają się być środki stymulujące porost włosów, takie jak Locerin (dla kobiet), Profolan i Folisin (dla mężczyzn). 

Domowe sposoby na łysienie telogenowe

Łysienie typu telogenowego to przypadłość, której pozbędziemy się eliminując przyczynę. Jednakże, od momentu usunięcia przyczyny do wzrostu włosa upływa sporo czasu. Zwykle, porost nowych włosów następuje dopiero po kilku miesiącach. Dlatego też, doskonałą praktyką jest zastosowanie środków przyśpieszających porost. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami suplementów diet i wyrobów medycznych, możemy z powodzeniem wykorzystać domowe sposoby na wypadanie i porost włosów:

Siemię lniane na łysienie telogenowe

Siemię lniane na łysienie telogenowe

Siemię lniane to jeden z tych środków, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale oddziałują między innymi na kondycję włosów i skóry głowy. Wszystko to za sprawą bogactwa witaminowo-mineralnego. Siemię lniane zawiera bowiem następujące, istotne dla włosów witaminy i inne składniki: witaminę C, tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), kwas pantotenowy, foliany, witaminę E, witaminę K, fosfor, wapń, magnez, potas, sód, żelazo, miedź, cynk, mangan oraz selen.

Siemię lniane doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów: zniszczonych, suchych, z tendencją do rozdwajania się, przetłuszczających się oraz nadmiernie wypadających.

Przepis na maseczkę, płukankę oraz koktajl z siemienia lnianego znajdą Państwo w tej publikacji:

Kozieradka na łysienie telogenowe

kozieradka na łysienie telogenowe

Kozieradka znana także jako fenegryka czy „boża trawka” to roślina, której nasiona znane są doskonale kosmetologom, dermatologom, dietetykom i fryzjerom. Wszak mają szereg zastosowań. Nie ma w tym nic co mogłoby dziwić, w końcu nasiona kozieradki stanowią świetne źródło: tiaminy (B1), ryboflawiny (B2), niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy C, wapnia, żelaza, magnezu, manganu, fosforu, potasu, sodu oraz cynku.

Kozieradka polecana jest osobom, które pragną aby ich włosy stały się zdrowsze i gęstsze. Według licznych opinii stymuluje porost nowych włosów i ogranicza wypadanie.

Przepisy na wcierkę, napar i maseczkę z kozieradki znajdą Państwo w publikacji:

Drożdże na łysienie telogenowe

ocet jabłkowy na łysienie telogenowe

Drożdże piekarnicze i piwowarskie (szczepy Saccharomyces cerevisiae) to produkt, który z powodzeniem można wykorzystać w walce o gęste i zdrowe włosy. Wszakże, drożdże to prawdziwa bomba witaminowo-mineralna. Są doskonałym źródłem: witamin z grupy B, witaminy H (biotyny), fosforu, cynku, selenu, potasu, żelaza, magnezu oraz chromu.

Oczywistym jest zatem to, że zastosowanie drożdży przyniesie pozytywne rezultaty w poprawie kondycji włosów. Drożdże można stosować miejscowo (w formie maseczki), jak i wewnętrznie.

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie drożdży na włosy, sprawdź dedykowany materiał:

Ocet jabłkowy na łysienie telogenowe

ocet jabłkowy na łysienie telogenowe

Ocet jabłkowy to substancja, która nie jest zbyt bogata w minerały i witaminy. Natomiast, zawiera spore ilości aminokwasów, związków polifenolowych, pektyn oraz kwasów: chlorogenowego, kawowego oraz kumarowego.

Przed aplikacją octu jabłkowego na skórę i włosy, należy go rozcieńczyć z wodą mineralną.

Więcej o wcierce i płukance z tego produktu przeczytasz w dedykowanej publikacji:

Warto pamiętać, że efektywność powyższych, domowych rozwiązań może być bardzo różna. Choć opinie na temat każdej z metod są pozytywne, to należy mieć świadomość, że receptury te nie będą pomocne we wszystkich przypadkach.

2 komentarze do “Łysienie telogenowe. Przyczyny, objawy i leczenie łysienia telogenowego”

  1. Witajcie,
    Od jakiegoś czasu zauważyłam u siebie wzmożoną utratę włosów. Na początku myślałam że to wynik złej pielęgnacji. Jednak mimo stosowania się do porad profesjonalnej fryzjerki włosy nadal wypadają. Podejrzewam że może być to łysoenie telogenowe. Moje włosy nigdy nie rosły w jakimś zatrważającym tempie.
    Chciałabym podpytać może kogoś z Was – czytelników – Czy lepiej poeksperymentować z domowymi sposobami na wypadanie włosów czy moze od razu sięgnąć po jakiś suplement diety?

    Odpowiedz
  2. Bardzo szanuję domowe sposoby. Tym bardziej że sama przebrnęłam chyba przez wszystkie możliwe. Jednak dopiero wizyta u trychologa przyniosła rozwiązanie mojego problemu. Pozbyłam się wypadania włosów na dobre. Jednak zgodnie z radą mojej pani doktor stosuje w ramach profilaktyki suplenty diety na wypadanie włosów. Co jakiś czas zmieniam suplenty tak by zapewnić różnorodność składników w nich zawartych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz