Krople żołądkowe w roli wcierki na włosy? Ten sposób ma coraz większe grono zwolenników, a właściwie zwolenniczek, bo to kobiety stanowią większość w grupie „włosomaniackiej”. Czy aplikowanie produktu jest skuteczne, a co najważniejsze – bezpieczne? Sprawdź.
Krople żołądkowe to środek przeznaczony do uśmierzania bólu brzucha oraz niwelowania skutków niestrawności. Od pewnego czasu głośno mówi się o ich zbawiennych właściwościach na włosy. Mają przyspieszać wzrost i ograniczać wypadanie włosów. Wszystko to za sprawą mieszanki ekstraktów ziołowych, które znajdują się w ich składzie. Nie wszystkie jednak działają jednakowo, przeciwnie – niektóre mogą ci nawet zaszkodzić.
Krople żołądkowe – “hit” czy “kit”?
Mimo że sposób ten wydaje się dość kontrowersyjny, krople żołądkowe to jednak bardziej „hit” niż „kit”. Dlaczego? Cóż, preparaty te zawierają często te same substancje, które wykorzystywane są w produkcji wcierek. Co więcej, związki te występują w wysokich stężeniach, co w połączeniu z masażem skóry głowy może przynieść naprawdę znakomite efekty.
Skąd się bierze efektywność kropli żołądkowych?
Efektywność kropli żołądkowych w walce z wypadaniem włosów wynika z aktywności zawartych w nich składników.
Problemy z nadmiernym przerzedzaniem się fryzury są często połączone ze stanem zapalnym obejmującym skórę głowy i mieszki. W wyniku namnażania się niekorzystnych drobnoustrojów włosy wypadają, stają się cieńsze i łamliwe. W kroplach żołądkowych znajdziesz mnóstwo związków o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Substancje te pomagają łagodzić podrażnienia i poprawiać mikroflorę naskórka.
Co więcej, ekstrakty roślinne połączone z masażem skóry wzmocnić jej ukrwienie, a co za tym idzie – dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. Dzięki temu łodygi stają się silniejsze, a skóra głowy znacznie zdrowsza.
W skład kropli żołądkowych wchodzą na przykład:
- ekstrakt z mięty pieprzowej, która wykazuje działanie tonizujące i odświeżające, a także ma zdolność do łagodzenia podrażnień i pobudzania krążenia
- wyciąg z dziurawca – wykazuje działanie przeciwzapalne, pomaga zwalczać łupież, a także wzmacniać mieszki włosowe
- ekstrakt z kozłka lekarskiego – działa bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie, wspomaga walkę z łupieżem i reguluje pracę gruczołów łojowych
- wyciąg z korzenia goryczki – wykazuje działanie przeciwzapalne
- ekstrakt z gorzkiej pomarańczy – działa przeciwzapalnie i pomaga zwalczać bakterie
Nie wszystkie krople żołądkowe dostępne w aptekach nadają się do stosowania jako wcierka na włosy. W ich składzie często, poza naturalnymi wyciągami roślinnymi, znaleźć można także sztuczne dodatki i substancje, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan skóry i włosów.
Przyjrzyjmy się formule kilku popularnych preparatów:
Krople żołądkowe Forte marki Herbapol
W składzie tych kropli żołądkowych znajdziesz wymienione wyżej składniki przeciwzapalne i zwalczające szkodliwe drobnoustroje. Dzięki zawartości mięty preparat łagodnie pobudza krążenie i przyjemnie chłodzi.
Skład kropli Forte Herbapol obejmuje nalewki z:
- dziurawca
- mięty zwyczajnej
- kozłka lekarskiego
- gorzkiej pomarańczy
- goryczki
- bobrka
Tu także znajdziemy te same wartościowe składnik. Regularne wcieranie tego produktu pozwala wzmocnić mieszki i poprawić kondycję skóry głowy.
Skład kropli Aflofarm obejmuje nalewki z:
- dziurawca
- mięty zwyczajnej
- kozłka lekarskiego
- gorzkiej pomarańczy
- goryczki
- bobrka
Jak widać, oba te składy są praktycznie identyczne. Nieco inna sytuacja występuje w przypadku innych kropli żołądkowych od firmy Herbapol.
Krople żołądkowe z papaweryną Herbapol
Co prawda te krople żołądkowe zawierają wspomniane wyżej ekstrakty o działaniu przeciwzapalnym i zwalczającym drobnoustroje, jak ten z dziurawca, mięty czy gorzkiej pomarańczy, ale nie tylko.
Ich formuła obejmuje także papawerynę. Związek ten pozyskiwany jest z maku i występuje na przykład w opium. Nie są znane skutki stosowania go na skórę głowy, jednak wiadomo, że duże dawki papaweryny mogą wywoływać zawroty głowy, zaburzenia koncentracji czy rumień na twarzy. Warto więc skupić się na tych produktach, które zawierają jedynie substancje bezpieczne dla skóry głowy.
Skład kropli żołądkowych z papaweryną
- nalewka miętowa
- nalewka gorzka – ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, goryczki, bobrka
- nalewka z dziurawca
- papaweryna
Jak przygotować wcierkę na bazie kropli żołądkowych?
Wcierka na bazie kropli żołądkowych powinna być rozcieńczona. Zmniejsza to ryzyko podrażnienia skóry przez składniki produktu, które są bardzo mocno stężone.
Aby wykonać wcierkę na bazie kropli żołądkowych, najlepiej skorzystać ze strzykawki o pojemności 5 ml. Nabierz do niej około pół mililitra kropli, a pozostałą część wypełnij wodą dejonizowaną.
Jak stosować wcierkę z kropli żołądkowych?
Wcierkę z kropli żołądkowych należy stosować tak, jak większość gotowych preparatów. Wszystko zależy od twoich preferencji i tego, co toleruje twoja skóra głowy.
Z reguły najlepiej aplikować produkt na świeżo umyte włosy. Niestety u niektórych osób taki sposób nie sprawdza się z uwagi na przyspieszone przetłuszczanie się włosów po wmasowaniu wcierki lub nadmierne podrażnienie. W takiej sytuacji krople żołądkowe możesz aplikować na około 30-40 minut przed myciem głowy. Pamiętaj o wykonaniu delikatnego masażu – to on w dużej mierze odpowiada za poprawę ukrwienia.
Czy krople żołądkowe są bezpieczne dla włosów?
Krople żołądkowe jako wcierka do włosów są produktem bezpiecznym, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze – właściwe stężenie – nigdy nie aplikuj preparatu bez uprzedniego rozcieńczenia! Grozi to podrażnieniami skóry.
Ekstrakty zawarte w kroplach żołądkowych mają także działanie fotouczulające. Oznacza to, że zażywanie ich lub aplikowanie na skórę może powodować reakcję alergiczną na promieniowanie UV. Do związków takich należy dziurawiec czy gorzka pomarańcza. Odstaw je więc latem lub upewnij się, że chronisz skórę głowy kapeluszem lub czapką. Co więcej, dziurawiec może także zakłócać działanie leków antykoncepcyjnych, dlatego osoby stosujące tego typu preparaty powinny go raczej unikać.
Podsumowanie, czy warto?
Co prawda wcierka z kropli żołądkowych nie jest tak wygodnym rozwiązaniem, jak chociażby tabletki na włosy, niemniej jednak posiada wiele zalet. Dlaczego warto ą wypróbować? Produkty te są bardzo tanie, a po rozcieńczeniu gwarantują wielomiesięczną kurację dosłownie za grosze. Co więcej, w ich składzie znajdziesz mnóstwo cennych ekstraktów, które pomogą ci zwalczyć stan zapalny skóry głowy, poprawić jej kondycję i pobudzić włosy do wzrostu.
Pamiętaj by uważnie czytać etykiety i zachować wszelkie wspomniane wyżej środki ostrożności.