Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, na który coraz częściej decydują się kobiety. To doskonały sposób na zniszczone, puszące i elektryzujące się włosy. Dowiedz się jak działa keratyna na włosy oraz jakich rezultatów możesz oczekiwać po realizacji tego zabiegu.
Co to jest keratynowe prostowanie włosów?
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski, którego celem jest odbudowa (regeneracja), odżywienie i wygładzenie. Podczas zabiegu na włosy aplikowana jest keratyna, która stanowi materiał budulcowy włosów odpowiadający między innymi za ich wygląd oraz kondycję.
Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem, który cieszy się coraz większą popularnością. Panie z wielką ochotą poddają się temu zabiegowi, bo potrafi odbudować i odżywić nawet najbardziej zaniedbane włosy.
Co to jest keratyna do włosów?
Keratyna (C4H9O2N3 ) to białko włókienkowe, które stanowi główny materiał budulcowy kory włosa. Jej niedobór skutkuje otwieraniem się łusek włosa i rozdwajaniem końcówek.
To właśnie dzięki keratynie, włos jest elastyczny i sprężysty. Za takie właściwości odpowiadają dwusiarczkowe wiązania, którymi łączona jest keratyna.
Definicja encyklopedyczna: Keratyny to grupa nierozpuszczalnych w wodzie białek fibrylarnych wytwarzanych przez keratynocyty w procesie keratynizacji. |
Korzyści wynikające z realizacji zabiegu keratynowego prostowania włosów
Obecność keratyny we włosach ma ogromne znacznie dla ich zdrowia, kondycji i wyglądu. Sam zabieg niesie za sobą mnóstwo korzyści. Najważniejsze z nich to:
- Dogłębna regeneracja – keratynowe prostowanie włosów pozwala dogłębnie odbudować włosy. Dzieje się tak, gdyż podczas zabiegu uzupełniane są wszelkie ubytki keratyny powstałe w wyniku nieprawidłowej stylizacji, czy traktowania włosów urządzeniami termicznymi.
- Wygładzenie – za pomocą keratynowego prostowania włosów można wyeliminować nadmierne puszenie się włosów. Co więcej, efekt przesuszonych włosów po keratynowym prostowaniu po prostu nie występuje. Jeśli marzysz o gładkich i błyszczących włosach to ten zabieg jest właśnie dla Ciebie.
- Trwały efekt – keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który powinien (przynajmniej w teorii!) zagwarantować nam trwałe rezultaty. Można liczyć na nawet 6-8 miesięcy pięknego, wygładzonego efektu.
- Ograniczenie wykorzystywania urządzeń termicznych – to logiczne, że po keratynowym prostowaniu znacznie rzadziej będziesz sięgać po urządzenia, a co za tym idzie – włosy nie będą degradowane przez wysoką temperaturę.
- Oszczędność czasu – pielęgnacja i stylizacja włosów wygładzonych i zregenerowanych jest zdecydowanie mniej czasochłonna.
Jak wygląda zabieg keratynowego prostowania włosów?
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg podczas, którego niezbędne są następujące akcesoria i kosmetyki:
- pędzelek do aplikacji keratyny
- miseczka
- rękawiczki ochronne
- suszarka z chłodnym nawiewem
- keratyna do włosów
- prostownica nagrzewającej się do 230o
Sprawdź jak wybrać dobrą prostownicę do włosów:
Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany. Można podzielić go na 7 kroków:
- Mycie włosów
Przed keratynowym prostowaniem myjemy włosy szamponem oczyszczającym. Po kąpieli włosów, kosmetyk należy dokładnie wypłukać dużą ilością wody. - Suszenie włosów
Dobrze wypłukane włosy delikatnie ugniatamy bawełnianym ręcznikiem, aby wycisnąć nadmiar wody. Następnie, przy wykorzystaniu suszarki z zimnym nawiewem suszymy włosy. - Wyczesywanie włosów
Po dokładnym wysuszeniu włosów przeczesujemy precyzyjnie włosy – pasmo po paśmie. - Podział włosów
Jeszcze przed zastosowaniem preparatu keratynowego dokonujemy podziału włosów na kilka mniejszych partii. - Aplikacja preparatu
Preparat aplikujemy przy wykorzystaniu pędzelka. Keratynę równomiernie rozprowadzamy pasmo po paśmie na całej długości włosów. - Podsuszanie włosów
Po aplikacji preparatu odczekujemy około 20-30 minut, a następnie podsuszamy włosy. - Precyzyjne prostowanie
Ostatnim etapem jest precyzyjne, kilkukrotne (niektóre pasma wymagają nawet: 5-6-krotnego) prostowanie włosów – pasmo po paśmie.
Całkowity czas zabiegu keratynowego prostowania włosów zależny jest od długości włosów i doświadczenia fryzjerki/fryzjera. Zwykle oscyluje w granicach 2-3 godzin.
Keratynowe prostowanie włosów w domu
Zabieg keratynowego prostowania włosów możesz przeprowadzić zarówno w salonie fryzjerskim, jak i domu. W drogeriach dostępne są kompletne zestawy do keratynowego prostowania włosów, których koszt nie przekracza 100-150 złotych.
Należy jednak być świadomym, że preparaty keratynowe różnią się składem, a co za tym idzie – mogą przynosić bardzo różne efekty. Poprawnego doboru kosmetyków dokonać możemy tylko i wyłącznie wtedy, gdy potrafimy ocenić stan i kondycję naszych włosów.
Wybór właściwej mieszanki jest absolutnie kluczowy. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z nieodpowiednich środków może okazać się, że efekt nie będzie zadowalający.
Dla kogo jest keratynowe prostowanie włosów?
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, o którym można powiedzieć, że stanowi kompleksową kurację dla włosów. Dedykowany jest głównie osobom, które pragną:
- wyeliminować nadmierne puszenie i elektryzowanie się włosów
- odbudować zniszczone włosy
- przywrócić włosom ich naturalny blask
- ułatwić stylizację włosów
Ponadto, zabieg ten polecany jest posiadaczkom grubych, wysokoporowatych i kręconych włosów.
Przeciwwskazania do realizacja zabiegu keratynowego prostowania włosów
Realizacja zabiegu keratynowego prostowania nie jest polecana wszystkim. Do kluczowych przeciwwskazań zaliczamy:
- włosy z tendencją do wykruszania się
- regularne wizyty na basenie
- regularna realizacja zabiegów rozjaśniania włosów
- brak właściwej pielęgnacji włosów
Czy keratynowe prostowanie włosów jest bezpieczne?
Keratyna jako naturalny budulec włosa jest w pełni bezpieczna dla organizmu. Należy jednak pamiętać, że na włosy aplikowane są kosmetyki wzbogacane innymi substancjami. Bardzo często substancją obecną w keratynowych preparatach jest aldehyd mrówkowy (formaldehyd) wokół, której pojawia się wiele wątpliwości.
Nie mniej jednak, środki wykorzystywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych (teoretycznie!) mają niezbędne certyfikaty, a więc nie powinniśmy obawiać się o własne zdrowie.
Maksymalne, dopuszczalne stężenie formaldehydu w krajach Unii Europejskiej wynosi 0,2%.
Ze względu na obecność formaldehydu w preparatach keratynowych, zabieg musi być wykonywany w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu
Włosy po keratynowym prostowaniu nie powinny być myte, związywane i spinane przez 48-72 godziny. Istotne jest również to, aby się nie zginały, zakręcały i splątywały – np. podczas snu. Należy się z nimi obchodzić możliwie delikatnie.
W procesach pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu należy pamiętać o tym, aby ograniczyć wypłukiwanie keratyny. Oznacza to zatem, że częstotliwość mycia włosów należy znacznie zredukować. Rzecz jasna, nie powinniśmy robić tego kosztem ich czystości.
Niezwykle ważne jest to, aby w kosmetykach wykorzystywanych w pielęgnacji nie znajdowały się następujące składniki:
- sól (sodium chloride), gdyż sprzyja wypłukiwaniu keratyny
- sztucznych silikonów
- SLS (sodium lauryl sulfate) i SLES (sodium laureth sulfate), gdyż doprowadzają do przesuszania się włosów i podrażnień skóry głowy
Podczas pielęgnacji włosów warto sięgać po preparaty dedykowane włosom po keratynowym prostowaniu. Są dostępne w każdej dobrej drogerii.
Prócz zastosowania dobrych szamponów i odżywek, musimy pamiętać o ograniczeniu stylizatorów chemicznych, takich jak pianki, lakiery czy żele. Mają one negatywny wpływ na kondycję włosów.
Reasumując, pielęgnację włosów wygładzonych kreatyną to konieczność:
- rzadszego wypłukiwania włosów (mniejsza częstotliwość mycia włosów i kąpieli w basenach/akwenach wodnych)
- wykorzystywania kosmetyków wolnych od szkodliwych substancji i bogatych w keratynę
- ograniczenia stosowania szkodliwych substancji stylizujących
Opinie na temat keratynowego prostowania włosów

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg cieszący się coraz to większą popularnością. Rosnąca liczba kobiet (i nie tylko!) korzystających z tego zabiegu wiąże się, z rosnącą ilością doświadczeń przelewanych na fora, portale i serwisy opiniotwórcze. Bez trudu można znaleźć szereg opinii na temat keratynowego prostowania włosów.
Z reguły, Panie pozytywnie wypowiadają się na temat samego zabiegu i uważają go za więcej, niż pomocny. Z negatywnymi opiniami i brakiem zadowolenia spotykamy się znacznie rzadziej, ale na pewno nie są to odosobnione opinie – warto mieć tego świadomość.
Jaka jest cena keratynowego prostowania włosów?
To ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów, zależne jest przede wszystkim od:
- lokalizacji salonu fryzjerskiego (z reguły – im większe miasto, tym wyższa cena)
- długości prostowanych włosów
Decydując się na realizację tego zabiegu trzeba się liczyć z kosztem oscylującym w granicach 300-400 złotych w przypadku włosów krótkich i 500-700 złotych w przypadku włosów długich.
W przypadku prostowania keratyną w domu, należy się liczyć z kosztami wynoszącymi około 100-150 złotych. Rzecz jasna, wycena nie obejmuje zakupu prostownicy.
Szacując całkowite koszty keratynowego prostowania włosów warto pamiętać o tym, iż kosmetyki do pielęgnacji włosów poddanych temu zabiegowi są z reguły nieco droższe.
Moje włosy są ni kręcone ni proste, a zapanowanie nad nimi było dla mnie arcy-trudne. Keratynowe prostowanie włosów to właśnie coś dla mnie. Praktykuję ten zabieg już prawie 2 lata. Trochę pieniędzy już na to poszło, ale prócz efektu wizualnego plusem jest także odbudowanie struktury włosa. Jest to także spora oszczędność czasu. Nie muszę już każdego ranka spędzać pół h przed lustrem. Dlatego moim zdaniem się opłaca.
Jednak tak fajnie opisaliście proces tego zabiegu, że coraz bardziej zastanawiam się nad wykonaniem go własnymi rękami. Czy ktoś z czytelników może już próbował? Piszcie proszę 😉