Jak wzmocnić włosy? 7 najlepszych sposobów na mocne i gęste włosy!

Jak wzmocnić włosy? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób na całym świecie. Wszak, gęste, mocne i zdrowe włosy to jeden z kluczowych atrybutów urody. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w stanie wiele zrobić, aby móc cieszyć się piękną, pełną blasku fryzurą. Nic więc dziwnego, że wszelkiego rodzaju sposoby na wzmocnienie włosów cieszą się ogromną popularnością!

Jak wzmocnić włosy

Co do tego, że o włosy należy dbać z najwyższą starannością – nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. Wszakże, ten wytwór skórny jest delikatny i podatny na zniszczenia. Dlatego też, prawidłowa pielęgnacja jest kluczowa dla utrzymania optymalnej kondycji włosów. Co ważne – nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do podstawowych zabiegów takich jak odżywianie czy mycie. Włosy, aby były piękne i zdrowe – wymagają od nas zdecydowanie więcej.

Najlepsze sposoby na wzmocnienie włosów

Włosy można wzmocnić korzystając z rozmaitych metod pielęgnacyjnych. Wybór jest ogromny, od domowych receptur, poprzez kosmetyki do włosów, a skończywszy na profesjonalnych zabiegach oferowanych w gabinetach trychologicznych.

Co istotne, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby łączyć sposoby na wzmocnienie włosów. Poniżej przedstawiamy metody, które – bez cienia wątpliwości – zaliczają się do tych najefektywniejszych!

# 1. Suplementy diety / Tabletki na włosy – istotne wsparcie od wewnątrz

Suplementy diety

Suplementy diety, tudzież preparaty dostępne pod postacią tabletek, to doskonały sposób na wzmocnienie włosów od wewnątrz. Dobry suplement na włosy powinien zawierać zarówno witaminy, jak i minerały. Niektóre środki dodatkowo wzbogacane są rozmaitymi ekstraktami, które mają wspomagać porost włosów.

Uwaga! Nie wszystkie dostępne preparaty stanowią istotne wsparcie. Wiele środków to minimalna dawka witamin i minerałów. Rekomendujemy wybierać produkty z głową, w oparciu o analizę składu i przegląd opinii.

Najlepsze suplementy diety na wzmocnienie włosów w rankingu przygotowanym przez naszą redakcję to:

  • Locerin – tabletki na włosy dla kobiet, w których składzie znajdziemy między innymi: AnaGain™ Nu, skrzyp polny, lucerna siewna, pokrzywa, bambus zwyczajny, biotyna, cynk, miedź, magnez, mangan, niacyna, witamina C, MSM, pieprz cayenne, BioPerine® czy Selenium Select®.

Więcej na Locerin.pl!

  • Folisin – tabletki na włosy dla mężczyzn, w których składzie znajdziemy między innymi: VNolMax™, PhosphaMax, AnaGain™ Nu, Selenium SeLECT®, BioPerine®, palma sabałowa, pestki dyni, papryka roczna, witamina A, witamina E, biotyna, cynk, miedź.

Więcej na Folisin.pl!

Jak działają tabletki na włosy? Przede wszystkim – stanowią prawdziwą „bombę” odżywczą dla skóry głowy i włosów. Wytwory skórne (także paznokcie!) stają się mocniejsze i odzyskują utracony blask. Produkty tego typu wspomagają również porost włosów. Regularne stosowanie suplementów na włosy może znacząco zwiększyć liczbę tzw. baby hair.

Suplementy diety, to jak sama nazwa wskazuje „uzupełnienie”. Nie stanowią substytutu dobrze zbilansowanej i pełnowartościowej diety.

# 2. Olejowanie włosów – odżywienie i nawilżenie skóry głowy i włosów

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny polegający na traktowaniu włosów specjalnymi olejami. Oleje mają niezwykle korzystny wpływ na kondycję włosów i skórę głowy. Za ich sprawą możemy:

  • zredukować liczbę wypadających włosów
  • zwiększyć ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
  • pozbyć się łupieżu oraz innych chorób grzybiczych
  • nawilżyć i przywrócić włosom utracony blask
  • ograniczyć rozdwajanie się końcówek
  • mniejsza liczba wypadających włosów

Zabieg olejowania można przeprowadzić korzystając z kilku technik, tj. olejowanie na sucho, olejowanie na mokro, olejowanie mgiełką. Włosy można olejować na całej długości, na połowie (od ucha, aż po końcówki) oraz na samych końcówkach.

Wybór techniki oraz obszaru, na którym rozprowadzamy olej zależny jest od potrzeb naszych włosów. Jeśli włosy są słabe, zniszczone i suche na całej długości – wówczas rekomenduje się olejowanie całych włosów (od nasady, po końcówki). W przypadku gdy, włosy u nasady mają się relatywnie dobrze – wówczas powinniśmy rozważyć olejowanie połowy włosów lub samych końcówek.

Uwaga! Fundamentalne znaczenie ma dobór oleju. Zwykle przed wyborem optymalnego rozwiązania, jesteśmy zmuszeni przetestować kilka produktów. Dlatego też – nie zniechęcaj się jeśli pierwsze zabiegi olejowania nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów. Kiedy zastosujesz właściwy olej – szybko zrozumiesz jak istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest olejowanie włosów.

Do najczęściej wykorzystywanych olejów na włosy zaliczamy: olej kokosowy, olej arganowy, olej rycynowy, olej lniany, olej rzepakowy, olej z czarnuszki, olej z wiesiołka, olej z awokado, olej sezamowy oraz oliwę z oliwek.

# 3. Wcierki wspomagające porost nowych włosów

Wcierki wspomagające porost nowych włosów

Wcierki to kosmetyki, które nanosimy bezpośrednio na skórę głowy. Mają one na celu – odżywiać skórę głowy i stymulować mieszki włosowe do wzrostu. Wcierki na porost włosów – co oczywiste – to produkty bogate w substancje aktywne: ekstrakty roślinne, minerały i witaminy dobre dla włosów.

Działanie miejscowe oraz forma stosowania ma poprawiać ukrwienie skóry głowy i tym samym pobudzać włosy do wzrostu. Stąd też, wcierki – częstokroć są przedstawiane jako kosmetyki na przyspieszenie porostu włosów.

Osoby pragnące wzmocnić włosy poprzez zastosowanie wcierek, stoją przed sporym wyborem dostępnych kosmetyków. Najlepszymi opiniami cieszą się:

  • Wcierka Banfi
  • Wcierka Jantar
  • Wcierka EcoLab
  • Wcierka Babuszki Agafii
  • Wcierka Radical

To jednak nie wszystko! Jeśli zastanawiasz się jak wzmocnić włosy domowymi sposobami, to możesz skorzystać z receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a mianowicie:

  • wcierka z nasion kozieradki
  • wcierka ze skrzypu polnego i pokrzywy
  • wcierka z aloesu
  • wcierka z szałwi, łopianu i mięty pieprzowej
  • wcierka z czarnej rzepy

Skuteczność poszczególnych wcierek zależna jest między innymi od typu Twoich włosów oraz ich kondycji.

Uwaga! Nazwa „wcierki do włosów” może być błędnie interpretowana. Nie należy uporczywie wcierać przygotowanej substancji. Produkty tego typu wystarczy delikatnie rozprowadzić na skórze głowy i po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach dokładnie zmyć delikatnym szamponem.

# 4. Profesjonalne odżywki, maski i ampułki do włosów

Profesjonalne odżywki, maski i ampułki do włosów

Świetną odpowiedzią na pytanie „czym wzmocnić włosy?” są profesjonalne odżywki, maseczki i ampułki. To rozwiązania, które stanowią świetne wsparcie dla kondycji skóry głowy i włosów.

Wybór produktów w tych kategoriach jest ogromny. Na półkach w drogeriach znajdziemy dziesiątki różnych odżywek, maseczek i ampułek do włosów. Po które warto sięgnąć, aby skutecznie wzmocnić włosy?

Przede wszystkim, sugerujemy unikać tanich, „marketowych” produktów, które skuteczne są tylko i wyłącznie w… marketingu. Sięgaj po produkty profesjonalne, wykorzystywane przez specjalistów – fryzjerów, kosmetologów i trychologów. Tylko i wyłącznie kosmetyki z najwyższej półki cenowej przyniosą trwałe rezultaty.

Oczywiście, cena nie jest jedynym wyznacznikiem jakości produktu. Analizuj skład, przeglądaj opinie, pytaj specjalistów i unikaj produktów, które znasz tylko i wyłącznie z reklam. To nie jest dobry prognostyk!

# 5. Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy to prosty zabieg, który poprawia ukrwieni, likwiduje napięcie i uczucie zmęczenia. Przez wielu specjalistów – traktowana jako niekonwencjonalna metoda leczenia łysienia. Co więcej, za sprawą poprawy krążenia krwi – mieszki włosowe są lepiej odżywione, co skutkuje wzmocnieniem włosów i poprawą ich wyglądu.

Masaż skóry głowy to nic innego jak delikatne uciskanie skóry głowy opuszkami palców. Siła ucisku musi być minimalna – masaż nie może być bolesny. Wręcz przeciwnie – powinien powodować odprężenie organizmu. Zabieg można wykorzystywać regularnie – najlepiej podczas mycia włosów. Istotne jest jednak to, aby masaż nie był realizowany zbyt długo. Może to bowiem doprowadzić do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do wystąpienia łupieżu. Zabieg powinien trwać zatem maksymalnie kilka minut.

Warto wiedzieć! Dobrym sposobem na zwiększenie efektywności masażu skóry głowy jest dodatkowe stosowanie wcierek, ampułek, maseczek lub odżywek do włosów.

# 6. Profesjonalne zabiegi trychologiczne: mezoterapia igłowa, laseroterapia i infuzja tlenowa

Profesjonalne zabiegi trychologiczne

Profesjonalne zabiegi trychologiczne to rozwiązania, których efektywność jest niepodważalna. Ich realizacja jest pewnego rodzaju gwarantem wzmocnienia włosów i skóry głowy. Nic więc dziwnego, że trycholodzy na pytanie „co na wzmocnienie włosów?” zawsze w pierwszej kolejności rekomendują zabiegi takie jak:

  • Mezoterapia igłowa – zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnie przygotowanym preparatem (zawierającym witaminy, minerały, substancje odżywcze i leki).
  • Laseroterapia – zabieg wykorzystujący unikalne światło lasera, co zapewnia głęboką penetrację skóry. Dochodzi do tworzenia nowych, zdrowych komórek i tzw. wypychania uszkodzonych i osłabionych fragmentów na zewnątrz.
  • Infuzja tlenowa – zabieg, który wykorzystuje wysokie ciśnienie, co ma na celu wprowadzenia wysoko-cząsteczkowego tlenu oraz substancji leczniczych do głębszych warstw skóry.

Zabiegi trychologiczne to nie jedyny powód, dla którego warto skontaktować się z trychologiem. Otóż, celem rozpoznania (diagnostyki) problemu, specjalista może zlecić wykonanie badań (biopsji, trichogramu, trichoskopii). Wyniki takich badań mogą nam pomóc w podjęciu efektywniejszego leczenia, czego efektem będą mocne, niewypadające włosy.

Jedyną wadą zabiegów trychologicznych jest cena. Kompleksowa terapia (z reguły co najmniej kilka zabiegów) to koszt oscylujący w granicach kilku tysięcy złotych. Zrozumiałe jest to, że nie każdy może pozwolić sobie na tak drogie zabiegi pielęgnacyjne.

# 7. Dieta dobra dla włosów – pełnowartościowy i odpowiednio zbilansowany jadłospis

Dieta dobra dla włosów

Odżywianie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta to także klucz do dobrej kondycji naszych włosów. Jak zatem powinien wyglądać jadłospis na wzmocnienie włosów? Co należy jeść?

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby nasz jadłospis był wolny od szkodliwej żywności i toksyn. Tym samym, musimy wyeliminować wszelkiego rodzaju żywność, którą powszechnie uznaje się za niezdrową. W praktyce oznacza to rozbrat z chipsami, fast-foodami, słodyczami i gotowymi, wysokoprzetworzonymi daniami. Co więcej, rekomenduje się przeprowadzenie detoksu (jego forma powinna zostać dobrana indywidualnie).

Następnie, należy doprowadzić do takiej zmiany nawyków żywieniowych, by w diecie nie zabrakło źródeł witamin i minerałów istotnych dla kondycji włosów i skóry, tj.:

  • witaminy (A, z grupy B, C, E, H)
  • minerały (cynk, miedź, krzem, żelazo)

Generalnie, trudno mówić o konkretnym jadłospisie na włosy – dieta po prostu musi być zdrowa i dostarczać wszelkich niezbędnych mikroelementów.

Pragniemy jednak zauważyć, że o ile w przypadku zabiegów i pielęgnacji miejscowej, pierwsze efekty zauważamy bardzo szybko (niekiedy natychmiastowo), o tyle w przypadku zmiany odżywiania, rezultaty dostrzeżemy dopiero po kilku tygodniach. Nie mniej jednak, powinniśmy mieć na uwadze, że – zdrowe odżywianie pozytywnie odbije się na zdrowiu i urodzie całego organizmu. Dlatego też, niezależnie od tempa oczekiwanych zmian – zawsze warto dbać o to, aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa.

Czego unikać przy procesie odbudowy i wzmacniania włosów?

Mocne, gęste i grube włosy to cel, który może się stać dla osób, które nie potrafią zrezygnować (lub znacząco ograniczyć!) z zabiegów stylizacyjnych, mających negatywny wpływ na kondycję włosów. O czym konkretnie mowa?

Działanie niepożądane wywołują wszelkiego rodzaju stylizatory chemiczne: pianki, żele, lakiery i inne produkty mające na zadaniu utrwalać fryzurę. Regularne wykorzystywanie produktów tego typu może skutkować osłabieniem cebulek włosów, czego konsekwencją będzie nadmierne wypadanie.

Czego unikać przy procesie odbudowy i wzmacniania włosów

Negatywne piętno na kondycji włosów odciskają również akcesoria do stylizacji, których działanie bazuje na wysokiej temperaturze. Lokówki, prostownice, karbownice i inne narzędzia fryzjerskie prowadzą do nadmiernego przesuszania się włosów, zwiększają łamliwość i sprawiają, że włosy tracą swój naturalny blask.

Jeśli zatem, każdego dnia korzystasz z wyżej wymienionych stylizatorów, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że mimo zastosowania najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych na wzmocnienie, kondycja Twoich włosów nadal będzie pozostawiała wiele do życzenia. Dlatego też, prócz zmian w pielęgnacji musisz ograniczyć wszelkie procesy, które negatywnie odbijają się na wyglądzie i kondycji włosów.

Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, iż negatywny wpływ na włosy mogą mieć także warunki atmosferyczne. Słabe, zniszczone i rzadkie włosy mogą być spowodowane m.in.: nadmierną ekspozycją włosów na słońce, kwaśnymi deszczami czy silnym wiatrem.

Dodaj komentarz