Jak przyspieszyć porost włosów? 10 najlepszych sposobów

Jak przyśpieszyć porost włosów? To pytanie rodzi się w głowach nie tylko osób dotkniętych nadmiernym wypadanie włosów. Przyśpieszenie wzrostu włosów to także cel wielu kobiet, które marzą o tym, aby ich włosy były gęste, zdrowe i możliwie długie.

jak przyśpieszyć porost włosów

Jak szybko rosną włosy?

Tempo wzrostu włosów zależne jest od szeregu różnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. U każdego człowieka wygląda inaczej. Nie mniej, korzystając z danych encyklopedycznych, możemy wskazać uśrednione wyniki. Średni wzrost włosów wynosi:

 • 0,33 mm dziennie
 • 1 centymetr miesięcznie
 • 12 centymetrów rocznie

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na tempo wzrostu włosa jest wiek. Według uśrednionych danych, w wieku od 16 do 24 lat włosy rosną zdecydowanie najszybciej. Średni porost wynosi 17 centymetrów.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że prócz czynników, na które nie mamy żadnego wpływu (np. wiek, uwarunkowania genetyczne), jest wiele elementów, o które możemy zadbać i tym samym przyśpieszyć wzrost włosa.

jak szybko rosną włosy

Zanim jednak przejdziemy do recenzowania najlepszych sposobów na przyśpieszenie porostu włosów, pragniemy zauważyć, że to czy uda nam się zapuścić długie włosy – niekoniecznie musi być związane z tempem ich wzrostu.

Częstokroć możemy spotkać się z opiniami sugerującymi, że włosy nie rosną. Otóż – nie ma to najmniejszego związku z prawdą. Włosy rosną, ale kiedy osiągają konkretną długość – wypadają. Na to wpływ ma faza anagenu – faza wzrostu włosa, a konkretniej jej długość, która może trwać zarówno 2, jak i 8 lat.

W związku z powyższym, chcąc przyśpieszyć porost włosów musimy nie tylko zadbać o stymulację mieszków włosowych do wzrostu, ale także przyczynić się do wydłużenia fazy wzrostu włosów.

Jak przyśpieszyć porost włosów? 10 najlepszych sposobów!

Sposoby na przyśpieszenie porostu włosów można podzielić na kilka grup, tj.:

 • gotowe preparaty na porost włosów
 • zabiegi medycyny estetycznej
 • domowe sposoby

W dzisiejszej publikacji pragniemy zestawić  10 najlepszych metod.  Pod uwagę wzięliśmy zarówno ich efektywność, cenę, jak i komfort stosowania. Zaznaczamy: kolejność NIE JEST przypadkowa!

# SUPLEMENTY DIETY NA POROST WŁOSÓW

suplementy diety na porost włosów

Jeszcze niedawno, trudno byłoby sobie wyobrazić, że jakiekolwiek tabletki mogą stymulować szybszy porost włosów. Dzisiaj, suplementy diety na włosy – to absolutne „must have” każdej włosomaniaczki i każdego włosomaniaka. Dlaczego?

Środki tego typu stanowią niezwykle wygodne, tanie i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie. Dostarczają nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale także substancje o udowodnionym wpływie na porost włosów.

Co istotne, suplementy diety na porost włosów – nie tylko stymulują włosy do wzrostu, ale także odżywiają je, wydłużają fazę anagenu i ograniczają ich utratę.

Rzecz jasna, nie każdy suplement diety na porost włosów jest skuteczny. Nadal na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których efektywność pozostawia wiele do życzenia. Zanim więc wybierzesz konkretny preparat – zaznajom się ze składem, opiniami i sposobem działania.

Możesz również wybrać drogę na skróty i skorzystać z naszego zestawienia najlepszych suplementów na porost włosów:

# MEZOTERAPIA IGŁOWA NA PRZYŚPIESZENIE POROSTU WŁOSÓW

mezoterapia igłowa na przyśpieszenie porostu włosów

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na powierzchownym ostrzykiwaniu skóry preparatem składającym się z substancji odżywiających i pobudzających wzrost włosów. Co istotne, skład preparatu dobierany jest indywidualnie na podstawie badań i oceny kondycji skóry głowy.

Spośród wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, mezoterapia igłowa zdaje się być zdecydowanie najpopularniejszym zabiegiem. Wpływ na to ma nie tylko dosyć wysoka skuteczność zabiegu, ale także fakt, iż zabieg jest praktycznie bezbolesny. Podczas ostrzykiwania wykorzystuje się bardzo cienką igłę.

Wadą mezoterapii igłowej jest jednak to, że pełny efekt możemy uzyskać tylko wtedy, gdy przeprowadzimy całą serię zabiegów (zwykle sugeruje się realizację od 4 do 7 sesji). Wizyty z reguły planuje się co tydzień.

Co istotne, podobnie jak w przypadku suplementów diety na porost włosów – mezoterapia świetnie sprawdzi się nie tylko na porost włosów, ale także przy eliminacji łysienia androgenowego, telogenowego czy plackowatego.

# KRIOMASAŻ NA SZYBSZY WZROST WŁOSÓW

Kriomasaż to nowoczesny zabieg, który polega na miejscowym ochłodzeniu skóry głowy za pomocą podtlenku azotu. Rozwiązanie to uznawane jest za w pełni bezpieczne. Co istotne, zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Celem kriomasażu skóry głowy jest stymulacja procesów regeneracyjnych oraz zwiększenie cyrkulacji krwi, co ma przyczynić się do:

 • ogólnej poprawy kondycji skóry głowy
 • odbudowy włosów

Kriomasaż doskonale opiniowany jest zarówno przez specjalistów, jak i konsumentki. W wielu miejscach w sieci możemy przeczytać, że jest to naprawdę skuteczne rozwiązanie na porost włosów.

Jeden zabieg trwa zwykle kilkanaście minut. Jego cena – wbrew pozorom nie należy do najwyższych – zwykle oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych.

# MINOKSYDYL NA POROST WŁOSÓW

Minoksydyl to rozwiązanie, które cechuje bardzo wysoka skuteczność w eliminacji problemów związanych z nadmierną utratą włosów. Ta pochodna pirymidyny stosowana jest bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo.

Minoksydyl:

 • zwiększa przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry
 • stymuluje wzrost znacznie dłuższych włosów

Doskonale sprawdza się szczególnie u osób młodych, które borykają się z łysieniem androgenowym (utrata włosów na szczycie głowy). W przypadku osób starszych – niezbędna jest długotrwała kuracja. Podaje się, że najlepsze efekty można osiągnąć po około roku regularnego stosowania minodyskylu, zaś pierwsze efekty – zauważymy dopiero po dwóch miesiącach.

Lek wskazany jest tylko przy leczeniu łysienia (tj. nie powinien być stosowany w celach pielęgnacyjnych), gdyż jego nadmierne wchłanianie może powodować szereg reakcji niepożądanych: tachykardię, obrzęki, duszności, niedociśnienie.

# TERAPIA UV NA WŁOSY

Terapia UV na włosy to zabieg, który od niedawna znajduje się w ofercie gabinetów medycyny estetycznej. To nowoczesny, acz sprawdzony sposób – zarówno na przyśpieszenie porostu włosów, jak i zahamowanie nadmiernego ich wypadania. Terapia UV rozpoczyna się od podania leków uwrażliwiających na światło, po czym przeprowadza się zabieg naświetlania.

Tego typu zabiegi należy konsultować ze specjalistą, który ustali cały harmonogram spotkań. Zwykle niezbędne jest co najmniej kilkanaście wizyt, aby osiągnąć dostateczne rezultaty.

Uwaga! Terapia UV to rozwiązanie, które z reguły poleca się tylko przy zdiagnozowanym łysieniu. Zabieg jest co prawda bezpieczny – nie mniej, ze względu na mnogość wizyt – dosyć kosztowny. Chcąc jedynie przyśpieszyć porost włosów, powinniśmy skorzystać z innych metod.

W Internecie – na portalach aukcyjnych i w niektórych sklepach znajdziemy sprzęt do naświetlania włosów w domu. Należy mieć jednak świadomość, że tego typu narzędzia zdecydowanie różnią się od osprzętu wykorzystywanego w profesjonalnych gabinetach.

# WCIERKA Z KOZIERADKI NA POROST WŁOSÓW

wcierka z kozieradki na porost włosów

Kozieradka to roślina, której przypisuje się wiele właściwości. Znana jest między innymi z pozytywnego wpływu na włosy. Jej nasiona, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w celu przyśpieszenia porostu i ograniczenia wypadania włosów.

Co więcej, kozieradka to także produkt, który okazuje się skuteczny w walce z:

 • nadmiernym przetłuszczaniem się włosów
 • łupieżem
 • świądem skóry głowy

Wszystko to za sprawą bogactwa mineralno-witaminowego. W nasionach kozieradki znajdziemy bowiem:

 • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9)
 • witaminę C
 • wapń
 • żelazo
 • magnez
 • mangan
 • fosfor
 • potas
 • sód
 • cynk

Kiedy dodamy do tego fosfolipidy wspomagające procesy regeneracyjne, otrzymujemy kompleksowe rozwiązanie wspomagające kondycję włosów i skóry głowy.

# OLEJOWANIE WŁOSÓW OLEJEM Z CZARNUSZKI

olejowanie włosów olejem z czarnuszki

Olej z czarnuszki to produkt, który przez wielu uważany jest za najlepszy domowy sposobów na przyśpieszenie wzrostu włosów. Trudno się z tym nie zgodzić! Olejowanie włosów olejem z czarnuszki to gwarancja dostarczenia szeregu ważnych substancji. Olejek z czarnuszki zawiera bowiem:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy, arachidonowy, oleinowy, stearynowy, mirystynowy, palmitynowy, palmitoleinowy)
 • witaminy (B1, B2, B3, B6, B7)
 • minerały: cynk, fosfor, miedź, kwas foliowy, żelazo, wapń
 • alkaloidy
 • saponiny
 • sterole roślinne
 • flawonoidy

Czarnuszki nie trzeba z niczym mieszać i korzystać z tajemniczych receptur. Olejek sam w sobie ma ogromną moc. Co istotne, korzystając z niego, możemy liczyć także na odżywienie, nawilżenie i przywrócenie naturalnego blasku naszych włosów. Z pomocą tego produktu uporamy się również ze świądem oraz łupieżem.

# DIETA NA POROST WŁOSÓW

dieta na porost włosów

Nie da się ukryć, że istnieje związek pomiędzy odżywianiem, a kondycją skóry głowy i włosów. W przeciwnym wypadku, środki do stosowania doustnego (tabletki i suplementy w innej formie), nie byłyby tak skuteczne.

Pod terminem „dieta na porost włosów” kryje się jednak coś więcej, aniżeli uzupełnienie jadłospisu o skuteczne preparaty (koniecznie sprawdź recenzję tabletek Locerin [dla kobiet] lub Folisin [dla mężczyzn]). Otóż, aby odżywianie znalazło szybkie przełożenie na porost włosów, musimy zadbać, aby w jadłospisie znalazły się produkty bogate w:

 • beta-karoten
 • witaminę A
 • witaminy z grupy B
 • cynk
 • miedź
 • krzem
 • nienasycone kwasy tłuszczowe

Rzecz jasna, tego typu kuracja przyniesie oczekiwany efekt – włosy staną się mocniejsze i będą szybciej rosły. Warto jednak zdać sobie sprawę, że (niestety!) rezultaty nie pojawią się natychmiast. Nie mniej jednak, zdrowa dieta – z całą pewnością może okazać się vademecum na problemy z wolnym porostem włosów.

# SZAMPONY NA POROST WŁOSÓW

Wiele osób odpowiedzi na pytanie „jak przyśpieszyć porost włosów” poszukuje na półkach w drogeriach, a konkretniej – wśród szamponów. Choć są to produkt, które mogą pochwalić się naprawdę sporą popularnością, to niestety – częstokroć nie idzie ona w parze z wysoką skutecznością.

Niektóre szampony mogą przyczynić się do poprawy kondycji skóry głowy i przyśpieszenia porostu włosów, ale daleko im do efektów, które możemy zauważyć w reklamach telewizyjnych.

Szampony na porost włosów niestety nie posiadają rewolucyjnej formuły – z reguły bazują na naturalnych ekstraktach i wyciągach z roślin, które są powszechnie znane ze swojego pozytywnego wpływu na włosy.

Oczywiście, w niektórych przypadkach mogą być pomocne, a efekt zauważalny. Natomiast – z reguły tego typu produkty należy raczej postrzegać jako kosmetyk regenerujący/odżywiający, aniżeli stymulujący porost nowych włosów.

# FINASTERYD NA WYPADAJĄCE WŁOSY

Finasteryd to preparat dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Działanie tego środka – najogólniej mówiąc – polega na zmianie metabolizmu testosteronu (redukcja DHT) – hormonu odpowiedzialnego za łysienie typu androgenowego.

Tym samym, finasteryd to sposób na porost włosów, tylko i wyłącznie dla osób przy zdiagnozowanym łysieniu androgenowym. W każdym innym przypadku, preparat ten może nie spełniać swojej roli.

Mimo wysokiej skuteczności finasterydu – produkt może skutkować bardzo nieprzyjemnymi efektami ubocznymi, tj.: obniżeniem popędu płciowego, brakiem erekcji czy pogorszonym samopoczuciem.

W związku z powyższym, w przypadku chęci stosowania doustnych specyfików, znacznie korzystniejsze zdaje się być postawienie na sprawdzone suplementy diety.

Błędy przyczyniające się do wolnego porostu włosów

błędy przyczyniające się do wolnego porostu włosów

Skoro wiesz już co robić, to czas aby zrozumieć czego nie robić. Poznaj najczęstsze błędy przyczyniające się do nadmiernej utraty włosów i zbyt wolnego porostu:

 • zbyt często korzystasz z tzw. „suchych” szamponów – są one bogate w skrobię i talk – substancje, które mogą ograniczać oddychanie skóry głowy
 • zbyt często lub zbyt rzadko myjesz włosy – częstotliwość mycia włosów ma kluczowe znaczenie dla kondycji skóry i mieszków włosowych, niestety trudno o złotą radę – częstotliwość zabiegów higienicznych zależna jest od typu włosów
 • korzystasz z uniwersalnych kosmetyków – środki, które stosujesz – zarówno do higieny, jak i pielęgnacji włosów – powinny być dopasowane do typu Twoich włosów
 • nadużywasz prostownicy i innych urządzeń cieplnych – wysoka temperatura doprowadza do osłabienia kondycji i nadmiernego wypadania włosów
 • zbyt rzadko podcinasz końcówki – chcąc mieć piękne włosy po prostu musisz regularnie podcinać końcówki, w przeciwnym wypadku Twoje włosy nie dość, że będą wyglądały nieatrakcyjnie, to w dodatku staną się zdecydowanie bardziej łamliwe
 • źle suszysz włosy – zaprzestań korzystania z suszarki z gorącym nawiewem i szorstkich ręczników – prowadzi to do uszkodzeń termicznych i mechanicznych

Teraz kiedy już wiesz – co robić i czego nie robić – masz pełną odpowiedź na pytanie „jak przyśpieszyć porost włosów”. Powodzenia!

Dodaj komentarz