Włosy suche wymagają nie tylko zastosowania preparatów nawilżających, ale także szeregu zmian w codziennej pielęgnacji. Puszące się i pozbawione naturalnego blasku włosy to bolączka wielu kobiet. Co gorsze, ich odbudowa i pielęgnacja jest znacznie bardziej absorbująca.
Charakterystyka włosów suchych
Zdrowy, elastyczny i giętki włos składa się z co najmniej 10% wody. Kiedy poziom nawilżenia włosów maleje – jego właściwości fizyczne słabną, co skutkuje między innymi utratą blasku (zmatowieniem), nadmierną łamliwością i zwiększoną zdolnością do puszenia się.
Suche włosy – przyczyny
Nadmierne przesuszanie się włosów może być uwarunkowane przez szereg różnych czynników. Najczęściej, w kontekście suchych włosów mówi się o niedostatecznej ilości naturalnego sebum, które wydzielane jest przez gruczoły łojowe skóry głowy. Wszak, to właśnie ta niewielka warstwa ochronnego tłuszczu ma za zadanie – izolować delikatne włosy od szkodliwych warunków zewnętrznych.
W momencie kiedy dochodzi do zaburzeń w równowadze lipidowej – włosy są znacznie bardziej podatne na zniszczenia i utratę wody. Prócz sebum, przed przesuszaniem chronią także ceramidy – organiczne związki chemiczne z grupy lipidów obecne w warstwie rogowej naskórka.

Bardzo często suche włosy to efekt:
- nadużywania stylizatorów termicznych i chemicznych
- suszenia włosów przy pomocy suszarki z ciepłym nawiewem
- niezbilansowanej, niepełnowartościowej diety
- braków w pielęgnacji
- stosowania silnych detergentów (np. szamponów z SLS/SLES)
- niewłaściwej częstotliwości mycia włosów
- regularnego farbowania włosów
Warto także pamiętać, że nie zawsze suche włosy stanowią synonim włosów zniszczonych. Wszak, niektóre typy włosów mają naturalną zdolność do przesuszania się (np. włosy kręcone). Rzecz jasna, ich pielęgnacja powinna być ukierunkowana na właściwe nawilżenie.
Jak zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu się włosów?
O tym, że łatwiej zapobiegać, niż odbudowywać nie trzeba nikogo przekonywać. Profilaktyka jest prostsza, ale wiąże się z szeregiem ograniczeń. Poznaj wskazówki, które skutecznie ograniczą ryzyko wystąpienia suchych włosów:
- korzystaj z suszarki wyposażonej w zimny nawiew i dyfuzor
- zrezygnuj lub znacząco ogranicz wykorzystywanie urządzeń termicznych takich jak karbownice, lokówki i prostownice
- procesy farbowania i/lub rozjaśniania włosów zawsze realizuj w asyście doświadczonego specjalisty i przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie najlepszych farb do włosów
- nie skręcaj włosów (np. w turban po kąpieli), gdyż może to utrudnić przemieszczanie się sebum
- zaniechaj korzystania z silnych detergentów
- chroń włosy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi
- dbaj o zbilansowaną i zdrową dietę dla włosów (bogatą w cynk, bor, jod, krzem, magnez, mangan, miedź, potas, selen, siarkę, sód, wapń, żelazo oraz witaminy A, E, H, F, C i z grupy B)
Pielęgnacja włosów suchych
Włosy suche wymagają szczególnego traktowania. Aby przywrócić równowagę wodną wewnątrz włosa musimy nie tylko ograniczyć destrukcyjne procesy opisane powyżej, ale także dostosować podstawowe procesy pielęgnacyjno-higieniczne.
Kluczowe jest to, aby podczas procesów pielęgnacyjnych dostarczyć humektanty (higroskopijne substancje mające naturalną zdolność do wiązania wody) i emolienty (substancje wytwarzające na włosach warstwę ograniczającą odparowywanie wody).
Mycie włosów suchych
Oczyszczanie (kąpiel włosów) to podstawowy zabieg higieniczny, który w przypadku włosów suchych wiąże się z kilkoma obwarowaniami. Przede wszystkim, należy całkowicie zrezygnować z silnych detergentów zawierających SLS lub SLES. Zaleca się wykorzystywanie delikatnych szamponów, przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych.
Warto także pamiętać o tym, by włosy myć nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Zbyt duża częstotliwość kąpieli włosów stanowi jedną z przyczyn przesuszania się włosów.
Suszenie włosów suchych
Do degradacji włosów suchych może dochodzić także podczas procesu suszenia włosów. Szczególnym zagrożeniem są suszarki z gorącym nawiewem. Ciepłe powietrze doprowadza bowiem do nadmiernego odparowywania wody. Jeśli już musimy wykorzystywać suszarkę – korzystajmy z zimnego nawiewu i dyfuzora.
Włosów suchych nie należy również trzeć i mocno ugniatać. Ze względu na ich nadmierną łamliwość należy obchodzić się z nimi znacznie delikatniej. Aby pozbyć się nadmiaru wody zaleca się wykorzystywać bawełnianą koszulkę lub ściereczkę z mikrofibry.
Wybór suszarki może mieć fundamentalne znaczenie dla kondycji Twoich włosów. Sprawdź nasze zestawienie najlepszych suszarek:
Rozczesywanie włosów suchych
Do uszkodzeń włosów suchych bardzo często dochodzi podczas procesu rozczesywania. Wszakże, włosy suche są zdecydowanie bardziej łamliwe. Dlatego też, musimy traktować je z odpowiednią dbałością.
Włosy należy rozczesywać na mokro (w trakcie lub po umyciu włosów; po zaaplikowaniu odżywki ułatwiającej rozczesywanie).
Stylizacja włosów suchych
Dla wielu kobiet stylizacja stanowi proces, którego celem jest zatuszowanie efektu suchych włosów. Niestety, skutkuje to dalszym zniszczeniem i jeszcze większą utratą wody.
Prawidłowa stylizacja włosów zniszczonych to taka, która bazuje tylko i wyłącznie na naturalnych kosmetykach (wolnych od niebezpiecznej i niezdrowej chemii).
Jak nawilżyć suche włosy?
Przywrócenie prawidłowego poziomu wody we wnętrzu włosa wymaga zastosowania kosmetyków bogatych w:
- humektanty
- emolienty
Kluczowym aspektem w odbudowie włosów jest regularność. Proces nawilżania należy przeprowadzać codziennie, wykorzystując dedykowane do tego produkty. Poniżej przedstawiamy listę składników, których obecność jest jak najbardziej wskazana.
Humektanty (substancje nawilżające) | Emolienty (substancje tworzące warstwę okluzyjną) |
fruktoza | olej arganowy |
kwas hialuronowy | oliwa z oliwek |
sorbitol | masło shea |
mocznik | masło jojoba |
parafina | |
siemię lniane | oleje mineralne |
glicerol | olej z awokado |
miód | silikony |
panthenol | |
lecytyna | |
glikol butylenowy | |
mleczan sodu | |
syrop klonowy |
Powyższa baza składników powinna nam ułatwić wybór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji i odbudowy.
Odżywianie i olejowanie włosów suchych
Odbudowa włosów suchych i ich nawilżenie wiąże się z regularnym olejowaniem i odżywianiem włosów.
Po każdej kąpieli włosów należy stosować naprzemiennie maski lub odżywki, w których składzie znajdą się zarówno emolienty, jak i humektanty. Co więcej, zaleca się stosować metodę mycia OMO:
- Odżywka przed myciem włosów (lekka, nakładana na mokre włosy).
- Mycie włosów delikatnym szamponem.
- Odżywka po myciu włosów (mocna, treściwa).
Regularnie należy także olejować włosy. Do włosów suchych szczególnie polecane są olejki:
- olejek z awokado
- olejek makadamia
- olejek arganowy
- olejek z pestek winogron
- olejek słonecznikowy
- olejek jojoba
- olejek ze słodkich migdałów
- olejek sezamowy
W przypadku włosów suchych, olejowanie należy przeprowadzać na włosach wilgotnych. Przed aplikacją należy podgrzać olejek i pamiętać o aplikacji nie tylko na włosy, ale także skórę głowy.
Domowe sposoby na suche włosy
W dzisiejszych czasach – na półkach w sklepach i drogeriach znajdziemy szereg dedykowanych kosmetyków do włosów o działaniu nawilżającym. To bardzo wygodne, acz nie jedyne rozwiązanie. Włosy odbudować i nawilżyć możemy także za pomocą przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na nawilżenie włosów w domu.
Olej kokosowy na suche włosy

Olej kokosowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Bardzo często wykorzystywany jest także w celu pielęgnacji włosów, gdyż wykazuje silne działanie odżywiające. Dostarcza między innymi: cynk, potas oraz magnez.
Olejowanie włosów olejem kokosowym pozwoli Ci zamknąć łuskę włosa i skutecznie ograniczyć odparowywanie wody z wnętrza włosa. Olej kokosowy sprawdzi się także w roli preparatu przeciwłupieżowego.
Jak olejować włosy olejkiem kokosowym?
- Na czyste i delikatnie wilgotne włosy nanieś około 2-3 łyżki podgrzanego oleju kokosowego.
- Delikatnymi ruchami rozprowadź na włosach i skórze głowy.
- Pozostaw olej na włosach na noc.
- Umyj włosy delikatnym szamponem.
Siemię lniane na suche włosy

Bardzo wysoka zawartość składników odżywczych (m.in.: żelazo, magnez, wapń, cynk) sprawia, że siemię lniane to prawdziwa „bomba odżywcza” dla naszych włosów. Nasiona lnu z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko w celu nawilżenia włosów, ale także jako preparat na porost włosów.
Jak stosować siemię lniane na włosy?
- Dwie łyżki siemienia lnianego zalej 250 ml wody i gotuj na małym ogniu do uzyskania konsystencji maseczki.
- Ostudzoną maseczkę delikatnymi, kolistymi ruchami rozprowadź na skórze głowy i włosach.
- Maskę przykryj folią i ręcznikiem.
- Po 45 minutach dokładnie umyj włosy.
Majonez na suche włosy

Majonez jest popularny nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji włosów. Nie ma w tym nic, co mogłoby dziwić – w końcu, majonez składa się między innymi z żółtek jaj, jak i oliwy z oliwek – produktów, które znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji i odbudowie zniszczonych włosów.
Majonez wykazuje silne właściwości odżywiające i nawilżające włosy. Jest to efektem wielu cennych minerałów i witamin.
Jak stosować majonez na włosy?
- Trzy łyżki majonezu wymieszaj z jedną łyżką oliwy z oliwek oraz żółtkiem jajka.
- Po uzyskaniu jednolitej konsystencji dokładnie rozprowadź na włosach i skórze głowy.
- Pozostaw na 45 minut pod przykryciem (folia i ręcznik).
- Umyj włosy letnią wodą i szamponem.
Maseczka z jajek na suche włosy

Jajka to doskonałe źródło witamin A, D, E, H oraz z grupy B. Dostarczają również cenne minerały: fosfor, potas, cynk, mangan, miedź, jod, krzem, chlor, fluor, żelazo, siarkę i magnez. Nic więc dziwnego, że znajdują zastosowanie w pielęgnacji włosów. Maseczka z jajek pozwala nawilżyć, odżywić oraz pobudzić włosy do wzrostu.
Jak stosować maseczkę z jajek na włosy?
- Dokładnie ubij trzy żółtka.
- Nanieś przygotowaną maseczkę na włosy.
- Pozostaw pod przykryciem (folia i ręcznik) na 15 minut.
- Spłucz ciepłą wodą i delikatnym szamponem.
Olejek rycynowy na suche włosy

Olej rycynowy bardzo często określany jest mianem „vademecum na całe zło”. Jest w tym wiele prawdy, wszak wykazuje on działanie: przeciwłupieżowe, wzmacniające, regenerujące i stymulujące wzrost nowych włosów. Co więcej – doskonale nawilża i nabłyszcza włosy. Jego ogromna popularność nie powinna zatem być dla nikogo zaskoczeniem.
Jak olejować włosy olejkiem rycynowym?
- Nanieś niewielką ilość (olejek rycynowy jest bardzo treściwy) olejku na wilgotne włosy i skórę głowy.
- Pozostaw na kilka godzin.
- Umyj włosy delikatnym szamponem i letnią wodą.
Olejek arganowy na suche włosy

Olejek arganowy to świetne źródło witaminy E oraz kwasów tłuszczowych. Stanowi jeden z kluczowych składników większości kosmetyków o działaniu nawilżającym. Jest także stosowany jako preparat ograniczający rozdwajanie się końcówek.
Olejek arganowy doskonale sprawdzi się jako asysta dla odżywki i szamponu oraz samodzielny kosmetyk nawilżający.
Jak stosować olejek arganowy na włosy?
- Na czyste i wilgotne włosy nanieś odrobinę olejku arganowego i dokładnie rozprowadź po skórze głowy i włosach.
- Pozostaw olej na włosach na kilka godzin.
- Umyj głowę delikatnym szamponem i letnią wodą.
Oliwa z oliwek na suche włosy

Oliwa z oliwek to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetyczny. Wynika to z faktu, iż stanowi świetne źródło witamin (A, D, E i F), naturalnego filtru UV oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonale oddziałuje na włosy i skórę głowy: ogranicza łupież, nawilża i odżywia.
Jak stosować oliwę z oliwek na włosy?
- Uprzednio podgrzaną oliwę z oliwek nanieś na czyste i wilgotne włosy.
- Pozostaw pod przykryciem (folia i ręcznik) na około 60-180 minut.
- Umyj włosy delikatnym szamponem i letnią wodą
Witajcie,
ja polecam olejowanie włosów olejem kokosowym (ważne żeby nie był rafinowany).
Przesuszyłam sobie włosy ciągłą ich stylizacją – suszarka, prostownica, lokówka działały w kółko. Byłam przerażona bo włosy zaczęły się kruszyć a końcówki wyglądały jak siano.
Na szczęście pomógł mi kokos! Po 2 miesiącach kuracji olejem kokosowym było widać pierwsze efekty. Do tego dobre cięcie i koloryzacja i wyszłam z najgorszego etapu. A od teraz olejowanie (różnymi olejkami) jest dla mnie obligatoryjne. A urządzeń termicznych używam znacznie rzadziej.
Dzieki za fajny opis, siemie lniane jest super, ale jednak strukturę włosa jakoś od środka trzeba wzmocnić. Suplementuję MSM czyli siarkę i zobaczymy . na razie ustąpiła alergia na pyłki. Pomysle też o tej chmielowej płukance 🙂
Ja właśnie używam masek i odżywek do włosów suchych do tego olejek organowy i nic nie pomaga jak siano jest tak jest.zaczelam maseczke z jajek i oliwy i muszę się zmobilizować zeby nie suszyć i nie prostować włosów bo już naprawdę są nie do zniesienia w ogóle mnie nie słuchają są matowe ciężkie teraz skoczek i regeneracja może coś pomoze🙄
Mój ulubieniec domowy to olej rycynowy, sok z cytryny nafta kosmetyczna i żółtko. Jednak nic nie pobije zabiegu Prostowania Keratynowego, efekt utrzymuje się u mnie około 6 miesięcy chodzę do dziewczyny we Wrocławiu jestem mega zadowolona, włosy idealne
Różnica jest ogromna. Dlatego zawsze będę powtarzała, że nie tylko dieta ma znaczenie ale również i kosmetyki, których używamy.
Polecam kosmetyki wolne od SLS, parabenów.
Zauważyłam ogromna różnicę w stanie moich włosów podczas codziennej pielęgnacji przeróżnymi kosmetykami.Okazuje się, że ewidentnie moją one ogromny wpływ na ich stan.
Różnica na tych dwóch pierwszych zdjęciach jest ogromna. Tez mam taki sam problem.
Ja używam olej konopny kupiłam w Konopnej Farmacji w Pozaniu 30ml za 29,00 zł bardzo wydajny ale bez problemu mozna zamóić online – znacznie poprawił kondycję moich wiecznie zniszczonych niczym końcówek, nie puszą mi się tak bardzo. Nie używam go regularnie, bo z systematycznością miewam problemy, ale myślę, że jeśli ktoś będzie asertywny, to jeszcze więcej zdziała 🙂 Poza tym używam go do twarzy na wieczór. Wchłania się długo, ale z niego nie zeezygnuję nigdy. Wszystko podrażniało moją skórę, nic nie pomagało na zaczerwienienia. Skórę miałam suchą, a czasem czułam, że otarcie skóry o poduszkę już mi ją przeciera i to było niemile uczucie. Odkąd używam tego oleju ediit na szczęście tego problemu nie mam 🙂