Jak działa cebula na włosy? Czy sok z cebuli wspomaga porost włosów?

Cebula jest warzywem bardzo często goszczącym na stołach, zwiększając atrakcyjność potraw. Jak się okazuje, ma także szereg właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Czy wcieranie soku z cebuli w skórę głowy może pobudzić porost włosów?

Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, nie zawsze jednak znajdują się odpowiednie rozwiązania. W przypadku, gdy zaobserwujesz u siebie wzmożone przerzedzanie się fryzury, warto sięgnąć po naturalne sposoby, wśród których ważne miejsce zajmuje cebula.

Właściwości cebuli znajdujące zastosowanie w pielęgnacji włosów

cebula na włosy

Właściwości cebuli można mnożyć. Warzywo działa antyseptycznie i antybakteryjnie oraz grzybobójczo. Dzięki temu doskonale sprawdza się w przypadku wypadania włosów wywołanego stanami zapalnymi i obecnością mikroorganizmów.

Co więcej, znajdziesz w niej mnóstwo witamin i minerałów, które mają zbawienny wpływ na kondycję mieszków włosowych.

Cebula jest źródłem [1]:

  • potasu – 141 mg,
  • fosforu –29 mg,
  • wapnia – 21 mg,
  • magnezu – 9,3 mg,
  • sodu – 2 mg,
  • żelaza – 0,15 mg,
  • cynku – 0,12 mg,
  • witaminy C – 7,4 mg,
  • witaminy A – 2 IU,
  • witaminy K – 0.4 µg,
  • witaminy E – 0.02 mg,
  • witaminy B1– 0,046 mg,
  • witaminy B2– 0,027 mg,
  • witaminy B3 – 0,116 mg,
  • witaminy B6 – 0,120 mg,
  • witaminy B9 – 19 µg.

Znajduje się w niej także białko, tłuszcz i węglowodany oraz błonnik. Z tego względu zarówno spożywanie cebuli, jak i wcieranie jej w skórę głowy może rzeczywiście pobudzić porost włosów.

Cebula ma zdolność do:

  • ograniczania wypadania,
  • pobudzania porostu włosów,
  • spowalniania procesu siwienia,
  • poprawiania kondycji skóry głowy,
  • eliminacji łupieżu.

To jednak nie wszystko – niezwykłe właściwości cebuli sprawiają, że jest wykorzystywana w łagodzeniu wielu dolegliwości, a nawet terapii antynowotworowej! Sok z cebuli może obniżać ciśnienie krwi, a także poziom złego cholesterolu. Ułatwia trawienie, wspiera pracę wątroby i woreczka żółciowego, jak również umożliwia stabilizację ilości glukozy w krwiobiegu.

Stosowana zewnętrznie łagodzi ślady po ukąszeniach komarów, może także przyspieszać gojenie się ran i ograniczać ilość zmian trądzikowych.

Cebula na siwienie

W sieci pojawiają się doniesienia jakoby cebula miała zdolność do zwalczania siwienia.  Czy to prawda? I tak, i nie. Już wyjaśniamy.

Owszem – sok z cebuli stosowany na skórę głowy wspiera kondycję mieszków włosowych, zwiększając poziom ich dotlenienia oraz odżywienia. Im zdrowsze są cebulki, tym lepsza będzie kondycja łodyg. Podobnie włączenie cebuli do diety i dbałość o zdrowy jadłospis zwiększa szansę na bujną fryzurę o naturalnym kolorze.

W soku z cebuli znajduje się mnóstwo antyoksydantów, które opóźniają proces, w wyniku którego włos traci swoją barwę. Czy jednak nałożony na srebrne pukle nagle sprawi, że proces siwienia się odwróci? Niestety nie. Cebula może opóźniać siwienie, wspomagać kondycję mieszków i łodyg, a także wspierać prawidłową pracę skóry głowy. Nie jest jednak czarodziejską różdżką. Do zmiany koloru będziesz potrzebować farby.

Cebula na porost włosów

Cebula na porost włosów stosowana jest od dawien dawna. Był to bardzo popularny sposób wykorzystywany przez nasze babcie, które z ust do ust przekazywały sobie różne wersje przepisu na wyjątkowy sok.

Substancja ta ma właściwości delikatnie drażniące. Stosując ją jako wcierkę na porost włosów, możesz pobudzić mikrokrążenie w skórze głowy, a tym samym pozytywnie wpłynąć na odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych.

Wiedzę tradycyjną potwierdza także nauka. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku, dodanie soku z cebuli do szamponu wspiera porost włosów. [2]

Cebula na wzmocnienie i odżywienie włosów

Cebula nie tylko pobudza porost, ale także ogranicza wypadanie włosów. Zwiększając odżywienie, wzmacnia cebulki i sprawia, że młode łodygi stają się znacznie silniejsze. Dzięki temu może być stosowana w terapii łysienia, co dowiedziono empirycznie.

Z uwagi na obecność flawonoidów, cebula działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Wspomniane już pobudzanie krążenia sprawia, że nawet zniszczone włosy mogą odzyskać dawny blask.

W badaniu zrealizowanym w 2014 roku ochotników podzielono na dwie grupy – jedna stosowała sok z cebuli, druga zaś wodę kranową, czyli placebo. Po dwóch miesiącach wcierania specyfiku dwa razy dziennie zaobserwowano, że cebula spowodowała odrost włosów u 93,7% mężczyzn i 71,4% kobiet. [3]

Jak stosować cebulę na włosy?

przygotowywanie cebuli

Cebulę na włosy stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. Włączenie jej do jadłospisu poprawi pracę wątroby, układu pokarmowego, ale także i kondycję twojej fryzury. Bogata w przeciwutleniacze, witaminy, minerały i flawonoidy sprawi, że mieszki otrzymają prawdziwą bombę odżywczą.

Cebula w roli wcierki do włosów sprawdzi się równie spektakularnie, a nawet może przynieść szybsze efekty! Zanim składniki dostarczane  z pokarmem dostaną się do mieszków, muszą zostać wchłonięte i rozdystrybuowane po organizmie. Niejednokrotnie zdarza się, że dla cebulek niewiele z tych dobrodziejstw już pozostaje. Z tego względu warto zadziałać bezpośrednio w miejscu występowania problemu – czyli na skórze głowy.

Cebula może być aplikowana na włosy i skalp w formie wcierki lub odżywki. Istnieje mnóstwo prostych przepisów, które pozwolą ci szybko przyrządzić cenny specyfik.

Pamiętaj jednak, by zużyć go maksymalnie w ciągu 48 godzin! Naturalne specyfiki DIY nie posiadają konserwantów, dlatego nie można przechowywać ich dłużej. Z tego też powodu sok czy odżywkę z cebuli należy trzymać w lodówce.

Wcierka z soku z cebuli

Przyrządzenie wcierki z cebuli może się w zasadzie ograniczyć jedynie do wyciśnięcia soku. Jest bowiem tak bogaty w cenne substancje, że w zupełności wystarczy. Aby wydobyć sok z cebuli, obierz i pokrój 2 cebule, zmiksuj je blanderem, a następnie odsącz miąższ od soku. Możesz także użyć sokowirówki czy wyciskarki. Niemniej, istnieją także inne wersje tego wyjątkowego specyfiku.

Aby przygotować wcierkę z cebuli i cytryny potrzebujesz 2 łyżeczek soku z cytryny oraz 3 łyżeczek soku z omawianego warzywa. Wymieszaj i aplikuj u nasady włosów. Miksturę pozostaw na około 30 minut. Następnie umyj włosy i zastosuj ulubioną odżywkę.

Do soku z cebuli możesz także dodać olej: arganowy, kokosowy czy łopianowy. Powstała w ten sposób wcierka będzie miała cięższą konsystencję, dlatego warto upewnić się, że twoja skóra lubi tego typu kombinacje.

Maseczka z cebuli i zielonej glinki

Zielona glinka, podobnie jak cebula, ma właściwości przeciwzapalne, antygrzybiczne i przeciwbakteryjne. Mikstura powstała z połączenia obu tych składników pomaga w walce z łupieżem i wypadaniem włosów wywołanymi nagromadzeniem się szkodliwych mikroorganizmów.

Aby wykonać maskę z cebuli i glinki zielonej, obierz i pokrój 2 cebule, a następnie wrzuć do miseczki. Kolejnym krokiem jest dodanie łyżki glinki oraz odrobiny ciepłej wody. Całość należy zmiksować. Tak powstałą masę nakładaj na wilgotną skórę głowy i pozostaw na około 20 minut, po czym zmyj szamponem.

Maseczka z cebuli i czosnku

Połączenie cebuli i czosnku to prawdziwa bomba antyseptyczna. Oba te warzywa posiadają mnóstwo cennych właściwości – działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także intensywnie rozszerzają naczynia, przyspieszając mikrokrążenie.

Do przygotowania maski z cebuli i czosnku potrzebujesz 6 ząbków oraz 4 cebul. Warzywa zmiksuj z odrobiną wody, a powstałą miksturę aplikuj na suche lub wilgotne włosy, skupiając się głównie na ich nasadzie. Po 30 minutach zmyj maseczkę za pomocą szamponu i nałóż odżywkę.

Szampon z cebuli

We wspomnianym wyżej badaniu zastosowano szampon na bazie cebuli. Ty także możesz taki sporządzić. Potrzebujesz 1 dużej cebuli oraz kilku kropel olejku eukaliptusowego, który także posiada właściwości przeciwzapalne i zwalczające groźne drobnoustroje. Cebulę kroisz i rozdrabniasz, a następnie wyciskasz sok oraz mieszasz z olejkiem eukaliptusowym.

Miksturę wlej do ulubionego szamponu, pamiętając, by nie zawierał silikonów. Najlepiej postawić na naturalne i bezpieczne składy pozbawione SLS, SLS oraz cocamidopropyl betaine.

Przeciwwskazania i potencjalne reakcje niepożądane: cebula nie dla każdego!

cebula

Mimo całego bogactwa cennych właściwości, cebula posiada także kilka wad. Z uwagi na obecne w nim substancje eteryczne, warzywo wydziela bardzo silną woń, która dodatkowo podrażnia oczy i wywołuje łzawienie. Z tego względu osoby borykające się z nadwrażliwością czy różnymi chorobami okolicy oka powinny skonsultować stosowanie cebuli ze specjalistą.

To jednak nie wszystko. Związki aktywne mogą także wywoływać odczyn alergiczny. Dlatego bardzo ważne jest, by – zanim przystąpisz do wcierania soku z cebuli w skórę – upewnić się, że nie masz uczulenia na jego składniki.

Mikstura może podrażniać naskórek, szczególnie, gdy połączona zostanie z wyciągiem z czosnku. Obie te rośliny stosowane nieprawidłowo mogą wręcz uszkodzić tkankę i spowodować pojawienie się ran, a potem blizn.

Czy warto? Podsumowanie

Cebula to coś, co zdecydowanie warto przetestować w walce o piękne włosy. Skoro badania potwierdziły, że może wspomagać porost nawet u osób cierpiących na łysienie plackowate, grzechem byłoby nie spróbować. Zatem jeśli nie borykasz się z alergią i nadwrażliwością na sok z cebuli, zalecamy spacerek do warzywniaka, a następnie przygotowanie wcierki lub maski do włosów na bazie cebuli. Zapach wietrzeje, a efekty pozostają!


Źródła:

  1. Onions, white, raw (Food Data Centra) – fdc.nal.usda.gov/
  2. Patel Naziya Rafik, Mohite Swapnali Arun, Shaha Rutuja Rajendra (2018), Formulation and evaluation of onion hair nourishing shampoo
  3. Khalifa E. Sharquie, Hala K. Al-Obaidi (2014), Onion Juice (Allium cepa L.), A New Topical Treatment for Alopecia Areata

Dodaj komentarz