Biotyna na włosy. Czy naprawdę jest tak skuteczna?

Biotyna na włosy to jeden z najpopularniejszych preparatów. Z czego wynika tak duże zainteresowanie witaminą B7? Czy przyjmowanie środków zawierających biotynę rzeczywiście wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci?

Z wypadaniem włosów zmaga się coraz większa ilość osób – nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Przyczyny tego zjawiska leżą są bardzo różne. W ich rozpoznaniu pomogą badania krwi. Najważniejsza jest szybka reakcja i zajęcie się problemem przy pierwszych symptomach. Czy biotyna to dobry sposób na start? Sprawdzamy.

Co to jest biotyna i jakie są jej właściwości?

co to jest biotyna

Biotyna jest jedną z witamin z grupy B, a więc związkiem organicznym, niezbędnym do przeprowadzania szeregu procesów w naszym ciele. Znana także jako witamina H lub B7, należy do substancji rozpuszczalnych w wodzie.

Biotyna wchodzi w skład wielu enzymów – na przykład karboksylaz, które są niezbędne w przetwarzaniu węglowodanów i kwasów tłuszczowych.Co więcej, witamina B7 wspiera prawidłową pracę tarczycy i układu krwionośnego.

Włosy, skóra, paznokcie – ich stan także zależy od właściwego poziomu biotyny.

Jaki jest wpływ biotyny na włosy?

jaki jest wpływ biotyny na włosy

Działanie witaminy na włosy jest wielopłaszczyznowe. Jej wpływ przejawia się zarówno w regulacji rozmaitych procesów, jak i dostarczaniu budulca.

Po pierwsze związek ten bierze udział w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Zaburzenia rozkładu tych składników, a przede wszystkim lipidów przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów. Co więcej, wpływając na pracę gruczołów łojowych, biotyna ogranicza występowanie stanów zapalnych w okolicy mieszków włosowych, a te są bardzo częstym powodem wypadania.

Niezwykle ważny jest także udział biotyny w prawidłowej pracy tarczycy. Zaburzenia funkcjonowania tego gruczołu to jedna z najczęstszych przyczyn przerzedzania się fryzury (głównie u kobiet).

Na uwagę zasługuje także skład witaminy, która kryje w sobie siarkę. Pierwiastek ten jest niezbędny w tworzeniu budulca włosów i paznokci, czyli keratyny. Jest to białko, w składzie którego znajdziemy dużą ilość aminokwasów siarkowych: cysteina (17%), metionina (0,5%).

Niedobór biotyny – czym skutkuje?

Niedobór biotyny występuje w organizmie raczej rzadko. Zwykle jego przyczyny leżą we wrodzonym braku enzymu odpowiedzialnego za metabolizm witaminy H lub wynikają ze stosowania niewłaściwego sposobu odżywiania czy niektórych leków.

Niedobór biotyny objawia się najczęściej następująco:

  • wzmożone przerzedzanie się fryzury
  • osłabieniem paznokci
  • utrata naturalnego barwnika włosa
  • pogorszenie kondycji skóry wraz ze stanami zapalnymi (ŁZS, łuszczyca czy liszaj płaski)
  • schorzenia w okolicy oczu
  • wzrost stężenia cholesterolu we krwi
  • problemy z przewodem pokarmowym
  • nadmierna senność
  • problemy natury emocjonalnej

Tak, jak wspomnieliśmy, do niedoborów biotyny może dojść w wyniku obciążenia genetycznego. U niektórych osób już w wieku niemowlęcym obserwuje się:

  • niedociśnienie
  • stany zapalne skóry i okolic oczu
  • zanik nerwu wzrokowego

Objawy te to skutek niedoboru biotyny wywołany niedostateczną produkcją biotynidazy. Ta z kolei jest enzymem odpowiedzialnym za wyodrębnianie B7 z białek, a także jej transport we krwi.

Zbyt mała ilość biotynidazy może być nie tylko wrodzona, ale także wynikać z uszkodzenia wątroby.

Inne przyczyny niedoboru biotyny to np. dieta uboga w białko, zaburzenia przyswajania czy też stosowanie leków. Tu istotną rolę odgrywają steroidy, środki przeciwdrgawkowe, a także antybiotyki odpowiedzialne za dysbiozę układu pokarmowego, w którym syntetyzuje się częściowo biotynę.

Produkty bogate w biotynę

produkty bogate w biotynę

Biorąc pod uwagę fakt, że do niedoboru biotyny dochodzi rzadko, można by przypuszczać, że dostarczenie jej z dietą nie nastręcza najmniejszych trudności. Często jednak zdarza się, że mimo stosowania właściwego jadłospisu, twoje włosy wypadają, a paznokcie stają się łamliwe i cienkie.

Biotynę znaleźć możemy w wielu artykułach, problem jednak leży w ilości oraz destrukcyjnym wpływie obróbki termicznej.

Zawierają ją produkty odzwierzęce – głównie mięso (podroby, drób, wieprzowina, wołowina i ryby), jaja czy mleko, a także warzywa i owoce.

Roślinne źródła biotyny to przede wszystkim:

  • buraki
  • kalafior
  • szpinak
  • pomidory
  • cebula
  • kukurydza
  • winogrona
  • banany
  • grejpfruty
  • mąka sojowa, pełnoziarnista, ryżowa

Jak wspomnieliśmy, niewielka ilość witaminy B7 produkowana jest w jelicie grubym. Niestety niski poziom jej wchłaniania utrudnia uzupełnianie poziomu biotyny.

Z uwagi na powyższe, w przypadku zaobserwowania u siebie nadmiernego wypadania włosów, warto sięgnąć po tabletki zawierające biotynę. Pomogą one dostarczyć właściwą dawkę tej cennej witaminy, a co więcej – często zawierają także dodatkowe składniki, które jeszcze lepiej wspomagają pracę mieszków.

Najlepsze suplementy na włosy z biotyną

Rynek oferuje szeroki asortyment tabletek na wypadanie włosów. Zanim sięgniesz po któreś z nich warto zapoznać się ze składem i upewnić, że wewnątrz opakowania znajdziesz tylko bezpieczne i sprawdzone substancje.

Naszą uwagę przykuły 3 suplementy na włosy oparte na naturalnych ekstraktach, bogate w dobroczynne witaminy oraz minerały. Ich receptura została przetestowana, co oznacza, że skuteczność środków potwierdzają odpowiednie badania.

Folisin

Folisin

Jednym z najczęściej polecanych w sieci suplementów na włosy jest Folisin. W łatwych do połknięcia kapsułkach zamknięte są wyciągi z roślin znanych ze swojej wyjątkowej skuteczności w walce z nadmiernym wypadaniem kosmyków. Każdy składnik został przemyślany. Znajdziemy tu ekstrakt z palmy sabałowej, dyni, kiełków groszku (opatentowany AnaGain™ Nu), kapsaicynę czy piperynę.

Czym jest AnaGain™ Nu? To formuła, która w badaniach wykazała ogromną skuteczność w powstrzymywaniu wypadania włosów. Pozytywne efekty dostrzeżono już po 30 dniach suplementacji. Ekstrakt z kiełków groszku zawiera białko Noggin, które pomaga skrócić telogen, a także FGF7 intensyfikujący proces powstawania nowych łodyg.

Folisin dostarcza też witamin, jak wspomniana już biotyna (jest jej w kapsułkach aż 500 mcg!), witamina A i E oraz minerałów: selen, miedź i cynk. Znajdziemy w nim również kwas fosfatydowy. Folisin polecany jest mężczyznom.

Dlaczego warto stosować Folisin?

  • ogranicza utratę włosów poprzez wzmocnienie mieszków i odżywienie skóry głowy
  • poprawia gęstość fryzury
  • pozwala dłużej cieszyć się naturalnym kolorem

Locerin

Locerin

Locerin to z kolei suplement diety zalecany kobietom borykającym się z osłabieniem kondycji kosmyków i paznokci.

Poza biotyną, regularne przyjmowanie Locerinu pozwala dostarczyć organizmowi także AnaGain™ Nu, ekstraktu z pokrzywy i skrzypu polnego, lucerny siewnej i bambusa – potężnych sprzymierzeńców mieszków włosowych. Co więcej, w kapsułkach znajdziesz także niezbędne dla dobrego stanu kosmyków: miedź, selen, niacynę, witaminę C i MSM oraz pobudzające skórę głowy: piperynę i kapsaicynę.

Składniki Locerinu nie tylko ograniczają utratę włosów, ale także przyspieszają ich porost. Mieszki stają się doskonale odżywione, a łodygi silne i odporne na uszkodzenia. Kapsaicyna i piperyna wspomagają ukrwienie skóry głowy, co doskonale wpływa na jej kondycję.

Profolan

Profolan

Trzeci z polecanych produktów to Profolan. Producent stworzył go z myślą o mężczyznach, jednak w składzie środka znajdziesz substancje, które znakomicie wpłyną również na kondycję włosów pań.

Formuła suplementu diety oparta jest na Grow3, czyli trójce składników znanych ze swojej skuteczności w zwalczaniu łysienia: ekstrakcie ze skrzypu i pokrzywy oraz L-cysteinie. Ta ostatnia to aminokwas niezbędny do utrzymania włosów w dobrej formie. Pokrzywa skutecznie hamuje DHT, który ma destrukcyjny wpływ na mieszki włosowe, w skrzypie znajdziesz zaś mnóstwo krzemu, wapnia i potasu.

Profolan zawiera także biotynę oraz inne wartościowe witaminy z grupy B (B1, B6), a także E i A. Znajdziesz tu także niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów pierwiastki, jak miedź i cynk.

Rekomendowana dawka spożycia biotyny

rekomendowana wartość spożycia biotyny

Zdrowy, dorosły człowiek, u którego nie stwierdzono żadnych niedoborów tego pierwiastka, a także taki, który nie skarży się na wypadanie włosów, powinien przyjmować dziennie około 30 do 100 mcg na dobę.

Jak się jednak okazuje nadmiar biotyny w organizmie nie występuje. Witamina B7 jest rozpuszczalna w wodzie, a jej nadwyżka usuwana wraz z moczem.

Suplementacja biotyną dostarcza zwykle 500, a nawet 1000 mcg. Dzienne spożycie w takiej ilości jest bezpieczne i może efektywnie wpłynąć na kondycję naszych kosmyków, a także wzmocnić paznokcie i skórę.

Biotyna jest bezpieczną witaminą, jednak pamiętajmy, że nie każdy może korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Przyjmowanie wszelkich środków należy skonsultować ze specjalistą, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży i karmiących. Może się jednak okazać, że panie te nie tylko powinny stosować witaminę B7, lecz ich zapotrzebowanie na nią znacznie wzrasta.

Dodaj komentarz