Biotyna na włosy to jeden z najpopularniejszych preparatów. Z czego wynika tak duże zainteresowanie witaminą B7? Czy przyjmowanie środków zawierających biotynę rzeczywiście wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci?
Z wypadaniem włosów zmaga się coraz większa ilość osób – nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Przyczyny tego zjawiska leżą są bardzo różne. W ich rozpoznaniu pomogą badania krwi. Najważniejsza jest szybka reakcja i zajęcie się problemem przy pierwszych symptomach. Czy biotyna to dobry sposób na start? Sprawdzamy.
Co to jest biotyna i jakie są jej właściwości?
Biotyna jest jedną z witamin z grupy B, a więc związkiem organicznym, niezbędnym do przeprowadzania szeregu procesów w naszym ciele. Znana także jako witamina H lub B7, należy do substancji rozpuszczalnych w wodzie.
Włosy, skóra, paznokcie – ich stan także zależy od właściwego poziomu biotyny.
Jaki jest wpływ biotyny na włosy?
Działanie witaminy na włosy jest wielopłaszczyznowe. Jej wpływ przejawia się zarówno w regulacji rozmaitych procesów, jak i dostarczaniu budulca.
Po pierwsze związek ten bierze udział w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Zaburzenia rozkładu tych składników, a przede wszystkim lipidów przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów. Co więcej, wpływając na pracę gruczołów łojowych, biotyna ogranicza występowanie stanów zapalnych w okolicy mieszków włosowych, a te są bardzo częstym powodem wypadania.
Na uwagę zasługuje także skład witaminy, która kryje w sobie siarkę. Pierwiastek ten jest niezbędny w tworzeniu budulca włosów i paznokci, czyli keratyny. Jest to białko, w składzie którego znajdziemy dużą ilość aminokwasów siarkowych: cysteina (17%), metionina (0,5%).
Niedobór biotyny – czym skutkuje?
Niedobór biotyny występuje w organizmie raczej rzadko. Zwykle jego przyczyny leżą we wrodzonym braku enzymu odpowiedzialnego za metabolizm witaminy H lub wynikają ze stosowania niewłaściwego sposobu odżywiania czy niektórych leków.
Niedobór biotyny objawia się najczęściej następująco:
- wzmożone przerzedzanie się fryzury
- osłabieniem paznokci
- utrata naturalnego barwnika włosa
- pogorszenie kondycji skóry wraz ze stanami zapalnymi (ŁZS, łuszczyca czy liszaj płaski)
- schorzenia w okolicy oczu
- wzrost stężenia cholesterolu we krwi
- problemy z przewodem pokarmowym
- nadmierna senność
- problemy natury emocjonalnej
Tak, jak wspomnieliśmy, do niedoborów biotyny może dojść w wyniku obciążenia genetycznego. U niektórych osób już w wieku niemowlęcym obserwuje się:
- niedociśnienie
- stany zapalne skóry i okolic oczu
- zanik nerwu wzrokowego
Objawy te to skutek niedoboru biotyny wywołany niedostateczną produkcją biotynidazy. Ta z kolei jest enzymem odpowiedzialnym za wyodrębnianie B7 z białek, a także jej transport we krwi.
Inne przyczyny niedoboru biotyny to np. dieta uboga w białko, zaburzenia przyswajania czy też stosowanie leków. Tu istotną rolę odgrywają steroidy, środki przeciwdrgawkowe, a także antybiotyki odpowiedzialne za dysbiozę układu pokarmowego, w którym syntetyzuje się częściowo biotynę.
Produkty bogate w biotynę
Biorąc pod uwagę fakt, że do niedoboru biotyny dochodzi rzadko, można by przypuszczać, że dostarczenie jej z dietą nie nastręcza najmniejszych trudności. Często jednak zdarza się, że mimo stosowania właściwego jadłospisu, twoje włosy wypadają, a paznokcie stają się łamliwe i cienkie.
Zawierają ją produkty odzwierzęce – głównie mięso (podroby, drób, wieprzowina, wołowina i ryby), jaja czy mleko, a także warzywa i owoce.
Roślinne źródła biotyny to przede wszystkim:
- buraki
- kalafior
- szpinak
- pomidory
- cebula
- kukurydza
- winogrona
- banany
- grejpfruty
- mąka sojowa, pełnoziarnista, ryżowa
Jak wspomnieliśmy, niewielka ilość witaminy B7 produkowana jest w jelicie grubym. Niestety niski poziom jej wchłaniania utrudnia uzupełnianie poziomu biotyny.
Z uwagi na powyższe, w przypadku zaobserwowania u siebie nadmiernego wypadania włosów, warto sięgnąć po tabletki zawierające biotynę. Pomogą one dostarczyć właściwą dawkę tej cennej witaminy, a co więcej – często zawierają także dodatkowe składniki, które jeszcze lepiej wspomagają pracę mieszków.
Najlepsze suplementy na włosy z biotyną
Rynek oferuje szeroki asortyment tabletek na wypadanie włosów. Zanim sięgniesz po któreś z nich warto zapoznać się ze składem i upewnić, że wewnątrz opakowania znajdziesz tylko bezpieczne i sprawdzone substancje.
Folisin
Jednym z najczęściej polecanych w sieci suplementów na włosy jest Folisin. W łatwych do połknięcia kapsułkach zamknięte są wyciągi z roślin znanych ze swojej wyjątkowej skuteczności w walce z nadmiernym wypadaniem kosmyków. Każdy składnik został przemyślany. Znajdziemy tu ekstrakt z palmy sabałowej, dyni, kiełków groszku (opatentowany AnaGain™ Nu), kapsaicynę czy piperynę.
Czym jest AnaGain™ Nu? To formuła, która w badaniach wykazała ogromną skuteczność w powstrzymywaniu wypadania włosów. Pozytywne efekty dostrzeżono już po 30 dniach suplementacji. Ekstrakt z kiełków groszku zawiera białko Noggin, które pomaga skrócić telogen, a także FGF7 intensyfikujący proces powstawania nowych łodyg.
Dlaczego warto stosować Folisin?
- ogranicza utratę włosów poprzez wzmocnienie mieszków i odżywienie skóry głowy
- poprawia gęstość fryzury
- pozwala dłużej cieszyć się naturalnym kolorem
Locerin
Locerin to z kolei suplement diety zalecany kobietom borykającym się z osłabieniem kondycji kosmyków i paznokci.
Składniki Locerinu nie tylko ograniczają utratę włosów, ale także przyspieszają ich porost. Mieszki stają się doskonale odżywione, a łodygi silne i odporne na uszkodzenia. Kapsaicyna i piperyna wspomagają ukrwienie skóry głowy, co doskonale wpływa na jej kondycję.
Profolan
Trzeci z polecanych produktów to Profolan. Producent stworzył go z myślą o mężczyznach, jednak w składzie środka znajdziesz substancje, które znakomicie wpłyną również na kondycję włosów pań.
Formuła suplementu diety oparta jest na Grow3, czyli trójce składników znanych ze swojej skuteczności w zwalczaniu łysienia: ekstrakcie ze skrzypu i pokrzywy oraz L-cysteinie. Ta ostatnia to aminokwas niezbędny do utrzymania włosów w dobrej formie. Pokrzywa skutecznie hamuje DHT, który ma destrukcyjny wpływ na mieszki włosowe, w skrzypie znajdziesz zaś mnóstwo krzemu, wapnia i potasu.
Profolan zawiera także biotynę oraz inne wartościowe witaminy z grupy B (B1, B6), a także E i A. Znajdziesz tu także niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów pierwiastki, jak miedź i cynk.
Rekomendowana dawka spożycia biotyny
Zdrowy, dorosły człowiek, u którego nie stwierdzono żadnych niedoborów tego pierwiastka, a także taki, który nie skarży się na wypadanie włosów, powinien przyjmować dziennie około 30 do 100 mcg na dobę.
Suplementacja biotyną dostarcza zwykle 500, a nawet 1000 mcg. Dzienne spożycie w takiej ilości jest bezpieczne i może efektywnie wpłynąć na kondycję naszych kosmyków, a także wzmocnić paznokcie i skórę.
Biotyna jest bezpieczną witaminą, jednak pamiętajmy, że nie każdy może korzystać z jej dobroczynnych właściwości.
Przyjmowanie wszelkich środków należy skonsultować ze specjalistą, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży i karmiących. Może się jednak okazać, że panie te nie tylko powinny stosować witaminę B7, lecz ich zapotrzebowanie na nią znacznie wzrasta.